Jump to content

Recommended Posts

Η αλγη που εχει σκουρο καφε κεραμιδι χρωμα και ειναι παχια σαν φιλμ που σκεπαζει το υποστρωμα απο τι μπορει να βγαινει?

Για βοηθεια τα εξης¨

240 λιτρα χωρις sump.

40 κιλα ζωντανος βραχος 20 κιλα ζωντανος αραγ.

σκιμερ κρεμαστο εξωτερ red sea,

εξωτ. φιλτρο 2213 με ανθρακα και αντιφωσφορο uv 9w JBL πανω σε αυτο το φιλτρο με ελλατωση της ροης στα σχεδον 200 λιτρ /ωρα

φωτισμος συνολικα 240 wat ανοιγουν σταδιακα για περιοδο 12 ωρων

νερο απο αντιστρ οσμωση

μετρησεις Αμμωνια 0

φωσφ 0

ph 8,0 - 8,2

no2 0,5

kh 12

no3 δεν μετρησα ακομα αλλα πιστευω οτι εχω.

αλατοτητα 1024

θερμοκρασια 27,5-28,5 παρα την UV .

Το ενυδρειο δεν εχει μεσα ψαρια τωρα,μετα απο μια κακια στιγμη που ειχα αλλα εχει καποια κοραλια μ****α και lps και μανιταρια που εχουν επιζησει.

Ριχνω καποιες τροφες για κοραλια KENT και red sea αρεα και που.

Tην αλγη την εβγαλε 3-4 μερες τωρα .Δεν ειναι αυτη που πιανει οταν στρωνει γιατι αυτη την ξερω απο το μικροτερο .Ειναι σαν σεντονι σκουρο και με τρομαζει .

Χτες ειχε αποκολυθει ενα κομματι απο το υποστρωμα και φουσκωνε και πηρα την αποχη και την εβγαλα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειτε για κυάνοβακτύρια έτσι που το περιγράφεις.

Μπορεί να προέρχετε από Φωσφορικά (Λες Δεν Έχεις), Νιτρικά (Λες Δεν Ξέρεις αρα ψάξτο) ή από Υπερβολικό φωτισμό.

Πρόταση μου. Κάνε μέτρηση ΝΟ3 να δείς που είσαι και άστο με κλειστές τις λάμπες για 2 μέρες. Στα σίγουρα μετά από τις 2 μέρες δεν θα έχει καθόλου αλλά αν δεν βρείς την πηγή τότε σίγουρα θα επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε costasm

Θα σου πρότεινα σαν πρώτη φάση να σταματήσεις να ρίχνεις τροφές για τα κοράλλια σου, η οποία δεν είναι απαραίτητη.

Ταυτόχρονα να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού σου. Μια καλή ανάδευση της επιφάνειας του νερού, από έναν κυκλοφορητή θα βελτιώσει κατά πολύ την οξυγόνωση και θα περιορίσει τα κυάνοβακτύρια .

Είμαι σίγουρος ότι η εξαφάνισή τους είναι θέμα χρόνου, μόλις το σύστημά σου κλείσει το βιολογικό του κύκλο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω για ΝΟ3 .Θα σταματησω να ριχνω τροφη αλλα δεν μπορω να κλεισω τον φωτισμο γιατι εχω τα κοραλια.

Κυκλοφορητες εχω

1 δεξια και 1 αριστερα μπροστα maxi jet 1200

2 δεξια και 2 αριστερα μεσα στο βραχο maxi jet 600

1 δεξια kai 1 aριστερα 1200 να ριχνουν εναλαξ στη επιφανεια

Ολα λειτουργουν εναλαξ πανω στο πολυμπριζο εναλλακτη καθε 2 λεπτα

Τωρα που ειδα (γραφω απο το σπιτι) εχει παλυ σε λιγοτερα σημεια απο χθες που την εβγαλα.Τι μπορει να κανει στα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

Μην σας μπερδευει το ονομα γραφω απο τον υπολογιστη του κουνιαδου μου αλλα βιαστηκα να απαντησω (costasm)

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά ενυδρεία νέα αλλά και παλιά κάποια στιγμή κάνουν την εμφάνιση τους τα κυάνοβακτύρια. Σε αυτό συνήθως σημαντικό ρόλο παίζουν τα νιτρικά τα φωσφορικά αλλά και η χαμηλή κυκλοφορία που σαν συνέπεια δημιουργεί ζώνες που τα ευνοούν. Θα πρέπει να κανείς μέτρηση με κάποιο αξιόπιστο τεστ για να δούμε που βρίσκεσαι. Μπορείς να ποστάρεις κάποια photo έτσι ώστε να δούμε την θέση τον κυκλοφοριτών?

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ευχαριστω

Θα προσπαθησω να βαλω φωτο αν τα καταφερω.

Παντως η λεξη κυανοβακτηρια ειναι λιγο τρομακτικη.Ποσο βλαβερα ειναι για τα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

Παντως η λεξη κυανοβακτηρια ειναι λιγο τρομακτικη.Ποσο βλαβερα ειναι για τα κοραλια?

27204[/snapback]

Η παρουσία τους δεν προκαλεί ζημιά παρά μόνο αν καλύψουν κάποιο κοράλλι, συνήθως SPS. Η κάλυψη ξεκινάει από τη βάση του κοραλλιού και αν δεν απομακρυνθεί εγκαίρως τότε καλύπτει τα σημεία του κοραλλιού, που νεκρώνονται πρώτα, λόγω της κακής κυκλοφορίας και τον κακό φωτισμό.

Σε άλλες περιπτώσεις, η μεμβράνη που καλύπτει το υπόστρωμα ή τον βράχο, εμποδίζει την βιολογική τους λειτουργία, χωρίς όμως να προκαλεί νεκρώσεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ειμαι συγκρατιμενα αισιοδοξος οτι το προβλημα παει να λυθει.Μετα απο τηνεπιμονη σας ξαναμελετησα την ροη και ειδα οτι ηταν τελειος λαθος.Δεν φτανει να εχεις πολλους κυκλοφορητες και λιτρα κυκλοφοριας αλλα πρεπει να πεφτουν και σωστα.

Μετα απο μια αλλαγη θεσεων χθες το απογευμα ηδη σημερα μετα απο 14-16 ωρες παρατηρησα μια αρκετα εμφανη βελτιωση στο υποστρωμα (μονο εκει ειχε ) που ελπιζω να ειναι μονιμη.Μαλον η κυκλοφορια δεν εφτανε χαμηλα και υπηρχε στασιμοτητα .Νεοτερα αυριο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα κυανοβακτηρια εχουν σχεδον εξαφανιστει.Ηταν καθαρα θεμα κινησης νερου και θερμοκρασιας.Μολις ρυθμισα αυτα αρχισε η υποχωρηση.Πιστευω σε μια εβδομαδα το προβλημα να ειναι παρελθον

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα, με την ευκαιρία, να αναφέρω ότι η παρουσία πολλών κυκλοφορητών δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι εξασφαλίζει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Έτσι τοποθετώντας τους κυκλοφορητές θα πρέπει να εξασφαλίζουμε μια συγκεκριμένη ροή του νερού πχ δεξιόστροφη κυκλοτερής κίνηση σε όσο το δυνατό περισσότερα σημεία της επιφάνειας του βράχου. Από εκεί και πέρα συχνές εναλλαγές της λειτουργία των κυκλοφορητών με τη χρήση κυματομηχανής (εργοστασιακής ή αυτοσχέδιας) εξασφαλίζει την δημιουργία συχνών αλλαγών στη διεύθυνση και δημιουργία περιδινήσεων με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα κυανοβακτηρια εξαφανιστηκαν.

Το συμπερασμα μου απο την παρουσια τους ειναι οτι την εξαρση τους βοηθησε ενας συνδυασμος απο υπερβολικο ταισμα και ειδικα ριξιμο ζουμιων βοηθητικων,οχι σωστη κυκλοφορια νερου(παρα την παρουσια αρκετων κυκλοφορητων) ,αυξηση της θερμοκρασιας λογω καλοκαιριου και φωτων.Ηταν πολυ παραξενο γιατι αλλη αλγη σε ενοχλητικο βαθμο δεν εχω.Ειναι αμελητεα η παρουσια της πρασινης και ακρως διακοσμητικη.Επισης αρχισαν να μειωνονται μολις σταματησα να τα αφαιρω με το χερι απο το υποστρωμα.(μεγαλη βλακεια αυτο που εκανα)

Τωρα ελπιζω να μην ξανα εμφανιστουν

Αυτα και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...