Jump to content

Για θαλασσινό χωρίς πολλές απαιτήσεις


georgym

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ασχολούμαι βέβαια κυρίως με γλυκό νερό, αλλά επειδή πρόκειται να κάνω πολυήμερες διακοπές στη Θάσο το καλοκαίρι σε δικό μου χώρο, σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο γύρω στα 70 λίτρα όπου θα φιλοξενώ ψαράκια ή χταπόδια της περιοχής. Η ερώτηση είναι η εξής: Ποιος είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός που θα έπρεπε να έχω για να διατηρώ ένα τέτοιου είδους ενυδρείο. Σημειώνω πως έχω τη δυνατότητα να αλλάζω και κάθε μέρα αν βέβαια χρειάζεται, το νερό με φρέσκο θαλασσινό. Είναι αυτό αρκετό; Από φίλτρανση θα έχω ένα εσωτερικό σάμπ με βιολογικό υλικό. Τι άλλο θεωρείται απαραίτητο; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια πρωτη ματια σε αυτο το αρθρο και εδω ειμαστε για να το συζητησουμε.

Δες και ενα προσφατο σχετικο θεμα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια πρωτη ματια σε αυτο το αρθρο και εδω ειμαστε για να το συζητησουμε.

Δες και ενα προσφατο σχετικο θεμα εδω.

Τα διάβασα και τα δύο άρθρα και ήταν όντως πολύ διαφωτιστικά. Καταλαβαίνω πως το θαλασσινό και ειδικότερα το μεσογειακό ενυδρείο απαιτεί ειδικές γνώσεις. Απλά επειδή θα το χρησιμοποιήσω μόνο το καλοκαίρι όπου θα βρίσκομαι για δύο μήνες δίπλα σε θάλασσα έλεγα να πειραματιστώ με κάτι που σίγουρα μελλοντικά θα το πάρω πιο σοβαρά και όχι έτσι βιαστικά και επιπόλαια. Με τη θάλασσα είμαι πολύ εξοικειωμένος μιας και ασχολούμαι πολλά χρόνια με ελεύθερη κατάδυση και ψαροντούφεκο. (λίγο οξύμωρο έ:wacko: Πιστεύω πως γνωρίζω τους περισσότερους κατοίκους του βυθού αλλά φαντάζομαι πως υστερώ στο τι προσφέρει ο καθένας σε ένα κλειστό οικοσύστημα και κατά πόσο μπορεί να "ενγκλωβιστεί" εκεί χωρίς πρόβλημα. Αυτά θα τα μάθω όμως στην πορεία... Τώρα κατασκευαστικά γιατί από εκεί θα αρχίσω: οι διαστάσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι 40 επί 50 με 50 ύψος στάθμης νερού. Τα 10 εκατοστά του φάρδους λέω να τα θυσιάσω για ένα εσωτερικό σάμπ το οποίο θα τραβάει από χαμηλά από μία σχαρίτσα (ή μήπως είναι καλύτερα να υπερχειλίζει από πάνω:bowdown: Τώρα για ενισχυμένο πάτο πώς τον εννοείς; Πιο χοντρό τζάμι; Διπλό τζάμι; Πιο χοντρές κόντρες; Τι ακριβώς; Καπάκι να βάλω; Οι διαστάσεις που προείπα είναι δεσμευτικές και μπορώ να παίξω μόνο στο ύψος αν χρειάζεται. Αυτό συμβαίνει γιατί με τη λήξη του καλοκαιριού θα αναλάβει χρέη ενυδρείου γλυκού νερού που θα μπει σε συγκεκριμένο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... οι φατσούλες μπήκαν χωρίς να τις επιλέξω στη θέση του ερωτηματικού μαζί με την παρένθεση. Μήπως είναι καμιά συντόμευση και μπαίνουν αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... οι φατσούλες μπήκαν χωρίς να τις επιλέξω στη θέση του ερωτηματικού μαζί με την παρένθεση. Μήπως είναι καμιά συντόμευση και μπαίνουν αυτόματα;

Απλώς την επόμενη φορά, ΞΕ-τσεκάρισε το "Ενεργοποίηση emoticons" πριν πατήσεις το "Απάντηση".

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και τα δύο άρθρα και ήταν όντως πολύ διαφωτιστικά. Καταλαβαίνω πως το θαλασσινό και ειδικότερα το μεσογειακό ενυδρείο απαιτεί ειδικές γνώσεις. Απλά επειδή θα το χρησιμοποιήσω μόνο το καλοκαίρι όπου θα βρίσκομαι για δύο μήνες δίπλα σε θάλασσα έλεγα να πειραματιστώ με κάτι που σίγουρα μελλοντικά θα το πάρω πιο σοβαρά και όχι έτσι βιαστικά και επιπόλαια. Με τη θάλασσα είμαι πολύ εξοικειωμένος μιας και ασχολούμαι πολλά χρόνια με ελεύθερη κατάδυση και ψαροντούφεκο. (λίγο οξύμωρο έ:wacko: Πιστεύω πως γνωρίζω τους περισσότερους κατοίκους του βυθού αλλά φαντάζομαι πως υστερώ στο τι προσφέρει ο καθένας σε ένα κλειστό οικοσύστημα και κατά πόσο μπορεί να "ενγκλωβιστεί" εκεί χωρίς πρόβλημα. Αυτά θα τα μάθω όμως στην πορεία... Τώρα κατασκευαστικά γιατί από εκεί θα αρχίσω: οι διαστάσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι 40 επί 50 με 50 ύψος στάθμης νερού. Τα 10 εκατοστά του φάρδους λέω να τα θυσιάσω για ένα εσωτερικό σάμπ το οποίο θα τραβάει από χαμηλά από μία σχαρίτσα (ή μήπως είναι καλύτερα να υπερχειλίζει από πάνω:bowdown: Τώρα για ενισχυμένο πάτο πώς τον εννοείς; Πιο χοντρό τζάμι; Διπλό τζάμι; Πιο χοντρές κόντρες; Τι ακριβώς; Καπάκι να βάλω; Οι διαστάσεις που προείπα είναι δεσμευτικές και μπορώ να παίξω μόνο στο ύψος αν χρειάζεται. Αυτό συμβαίνει γιατί με τη λήξη του καλοκαιριού θα αναλάβει χρέη ενυδρείου γλυκού νερού που θα μπει σε συγκεκριμένο χώρο.

Οσο μπορεις δωσε υψος για να κερδισεις σημαντικα λιτρα.

Αν θελεις να κανεις sump στην πλατη,καλυτερα να υπερχειλιζει απο πανω.

Καπακι θα ελεγα να μην βαλεις,μιας και θα λειτουργησει καλοκαιρι και ο κυριοτερος εχθρος του μεσογειακου ειναι οι υψηλες θερμοκρασιες.

Εχε υποψην σου οτι απο τη στιγμη που θα στηθει το ενυδρειο,θελει τουλαχιστον κανενα μηνα μεχρι να δεχτει το πρωτο ψαρι.Επειτα ανα πολυ αραια διαστηματα,θα προσθετεις και απο ενα.Μην το παρακανεις μονο.Καλυτερα 1-2 υγειη ψαρια παρα 10 ψοφια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο μπορεις δωσε υψος για να κερδισεις σημαντικα λιτρα.

Αν θελεις να κανεις sump στην πλατη,καλυτερα να υπερχειλιζει απο πανω.

Καπακι θα ελεγα να μην βαλεις,μιας και θα λειτουργησει καλοκαιρι και ο κυριοτερος εχθρος του μεσογειακου ειναι οι υψηλες θερμοκρασιες.

Εχε υποψην σου οτι απο τη στιγμη που θα στηθει το ενυδρειο,θελει τουλαχιστον κανενα μηνα μεχρι να δεχτει το πρωτο ψαρι.Επειτα ανα πολυ αραια διαστηματα,θα προσθετεις και απο ενα.Μην το παρακανεις μονο.Καλυτερα 1-2 υγειη ψαρια παρα 10 ψοφια.

Ναι καλά.... σιγά μην περιμένω ένα μήνα για το πρώτο ψάρι. Τέτοια υπομονή δεν τη διαθέτω. Θα τελειώσει και το καλοκαίρι εν τω μεταξύ και θα βλέπω ένα ενυδρείο... νερού. Κάτι πιο γρήγορο θα ήθελα. Για την ακρίβεια σκέφτομαι να βάλω κανένα χταποδάκι μετά από κανα δυό βδομάδες και τίποτα αχινούς, αστερίες, ανεμώνες και κανα οστρακοειδές. Άραγε αυτά είναι πιο ανθεκτικά απ' τα ψάρια; Ψάρι εννοείται δε θα βάλω μαζί με χταπόδι αλλά ούτε και αργότερα.Τι θα με συμβούλευες να βάλω πρώτα μέσα χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα; Φαντάζομαι θέλει κι αυτό κύκλο αζώτου κανονικά με βακτήρια κλπ; Πώς μπορώ να επιταχύνω τις διαδικασίες; Τέλος δώσε μου καμιά πληροφορία για το είδος του βράχου που πρέπει να βάλω μέσα. Πώς θα ξεχωρίσω πως είναι ο σωστός; Είναι καλά τα βράχια ας πούμε που πάνω τους έχουν κολλημένες φούσκες, στρείδια και σφουγγαράκια; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το έχουμε δει αυτό το < έργο > αρκετές φορές , και μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά ότι δεν έχει happy end :wacko:

η απόφαση είναι δική σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα με συμβούλευες να βάλω πρώτα μέσα χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα; Νερό

Link to comment
Share on other sites

Ναι νεράκι και μόνο νεράκι...που όμως είναι το σημαντικότερο γιά την συνέχεια εαν κυλήσει έτσι όπως πρέπει στην αρχή.Και αυτό ζωή είναι.

Ανεμώνες;....να τις σκοτώσεις με τα ίδια σου τα χέρια θέλεις φίλε μου;

Κάνε υπομονή όπως κάναμε άλοι μας, γιά να απολαύσεις μετά.

Το θαλασσινό ενυδρείο και όχι μόνο δεν είναι ένα χόμπυ γιά να κάνουμε πρόσκαιρα το κέφι μας σε βάρος κάποιων ζωών.

Συγνώμη εαν σε στεναχώρησα, όμως αυτη είναι η αλήθεια.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο και τον Big Blue θα πρέπει να πω πως αν ο φίλος δεσμευτεί στο να αλλάζει καθημερινά 30-40 λίτρα νερό απο την θάλασσα και έτσι να κρατήσει και μια σχετική χαμηλή θερμοκρασία βάλει βράχο κάνα καλό κομμάτι που θα βρει με φύκια και έχει αρκετά καλή κυκλοφορία πιστεύω ότι μπορεί να βάλει απο την πρώτη ημέρα κάποιο ζωντανό φτάνει να κάνει τα παραπάνω :wacko:

Το σίγουρο είναι ότι σε 2 εβδομάδες θα γίνει πολύ κουραστική η διαδικασία και βλέπω να εγκαταλήπει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να παρω και λιγο το μερος του φιλου μας που τον αποπηραμε.

Εχω να ρωτησω τα εξης.

Εαν βαλει μεσα αμμο απο την θαλασσα την δικια μας βρει σε αρκετο βαθος βραχο με πολλες σχησμες ζωντανοτατο.

Τα βαλει στο ενυδρειο με σωστο φωτησμο και δυνατη κυκλοφορια.

Και φυσηκα παρει νερο απο την θαλασσα απο βαθος 10μ + (το λεω απο θεμα καθαροτητας.

Απο θεμα Βιολογιας το ενυδρειο δεν θα ειναι ετοιμο μεσα σε 10μερες? Οπου θα εχει κατσει η αμμος και θα εχει καθαρισει το νερο?

Στο sump εαν υπαρχει σκιμμερ και αντιφως το νερο δεν θα βρωμιζει.

Καθως και επισης να κανει συχνες αλλαγες καθε 7 μερες με νερο απο την θαλασσα!

Εαν ακολουθησει τα παραπανω υπαρχουν ποσοστα αποτυχιας για το 3 μηνο ενυδρειο του?

Δεν αποπήραμε κανέναν φίλε μου.Την αλήθεια λέμε.Εαν τώρα αυτη είναι στενάχωρη δεν φταίμε εμείς.

Προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον φίλο με σωστές βάσεις απο την αρχή που θα είναι σπουδαίες γιά την συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Για να παρω και λιγο το μερος του φιλου μας που τον αποπηραμε.

Εχω να ρωτησω τα εξης.

Εαν βαλει μεσα αμμο απο την θαλασσα την δικια μας βρει σε αρκετο βαθος βραχο με πολλες σχησμες ζωντανοτατο.

Τα βαλει στο ενυδρειο με σωστο φωτησμο και δυνατη κυκλοφορια.

Και φυσηκα παρει νερο απο την θαλασσα απο βαθος 10μ + (το λεω απο θεμα καθαροτητας.

Απο θεμα Βιολογιας το ενυδρειο δεν θα ειναι ετοιμο μεσα σε 10μερες? Οπου θα εχει κατσει η αμμος και θα εχει καθαρισει το νερο?

Στο sump εαν υπαρχει σκιμμερ και αντιφως το νερο δεν θα βρωμιζει.

Καθως και επισης να κανει συχνες αλλαγες καθε 7 μερες με νερο απο την θαλασσα!

Εαν ακολουθησει τα παραπανω υπαρχουν ποσοστα αποτυχιας για το 3 μηνο ενυδρειο του?

Ενα κιλο βραχος και αμμος απο τη θαλασσα,εχουν τοσα βακτηρια για να μετατρεψουν μια απειροελαχιστη ποσοτητα αμμωνιας.Για να σου δωσω ενα παραδειγμα ειναι σαν να γεμιζεις μια ολυμπιακη πισινα με αμμο και βραχο και να βαζεις ενα καβουρακι μεσα.Τοσο ελαφρυ ειναι το βιοφορτιο στη θαλασσα.

Σε συνθηκες ενυδρειου πρεπει να δωσουμε χρονο ωστε να πολλαπλασιαστουν τα βακτηρια παρα-παρα πολλες φορες ωστε να μπορουν να ανταπεξελθουν στο αυξημενο βιολογικο φορτιο ενος κλειστου συστηματος.

Το να περιμενεις,δεν ειναι θεμα υπομονης αλλα επιτυχειας ή αποτυχιας.Τουλαχιστον μπορεις να βαλεις αρκετο βραχο (καθαρο απο οργανισμους οσο γινεται) και αμμο (μεσα απο τη θαλασσα) και να αλλαζεις καθημερινα νερο.Ετσι μπορεις μεσα σε 10-15 μερες να βαλεις ενα και μονο ενα μικρο ψαρι(συνεχιζοντας τις καθημερινες αλλαγες νερου).Αυτη ειναι η συμβουλη μου,οποτε βλεπεις αν μπορεις να διαθεσεις το χρονο και την υπομονη για να κανεις κατι καλο και προχωρας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο και τον Big Blue θα πρέπει να πω πως αν ο φίλος δεσμευτεί στο να αλλάζει καθημερινά 30-40 λίτρα νερό απο την θάλασσα και έτσι να κρατήσει και μια σχετική χαμηλή θερμοκρασία βάλει βράχο κάνα καλό κομμάτι που θα βρει με φύκια και έχει αρκετά καλή κυκλοφορία πιστεύω ότι μπορεί να βάλει απο την πρώτη ημέρα κάποιο ζωντανό φτάνει να κάνει τα παραπάνω :wacko:

Το σίγουρο είναι ότι σε 2 εβδομάδες θα γίνει πολύ κουραστική η διαδικασία και βλέπω να εγκαταλήπει :bowdown:

Σωστο και αυτο,αλλα υπο προυποθεσεις.Απλα δεν ξερεις τι θα ερθει μαζι με το βραχο-αμμο και οταν πεθανει τι αμμωνια θα σηκωσει και για ποσο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την εκτίμηση του ΑΚΗ σχετικά με τις δυνατότητες των ζωντανών υλικών ( άμμος ,βράχος ,νερό )για την υποστήριξη του ενυδρείου όπως το σχεδιάζει ο φίλος μας ,

είναι πολύ δύσκολο να συντηρήσεις τα φύκια που θα έρθουν με το βράχο , αυτά θα πεθαίνουν επιβαρύνοντας τη ποιότητα του νερού , όπως και πολλά άλλα που θα έρθουν με το βράχο , για αυτό η διαδικασία κουραρισματος είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει ο βράχος σαν φίλτρο , και η άμμος θέλει χρόνο για να αρχίσει να <δουλεύει> σωστά

στα γραφόμενα του φίλου μας georgym είναι εύκολο να διακρίνεις τον ενθουσιασμό του αρχάριου που -άθελα του- βάζει σε κίνδυνο το ενυδρείο με φυσικό επακόλουθο την δική του απογοήτευση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους όσους συμμετέχουν στη συζήτηση και μπαίνουν στον κόπο ν' απαντήσουν. Κατ' αρχήν θα ήθελα να πω πως είμαι νέος μεν στο θαλασσινό ενυδρείο αλλά παλιός στο γλυκό. Δεν είμαι δηλαδή ούτε αρχάριος ούτε και με διακατέχει τρελός ενθουσιασμός που θα γίνει και αιτία να κινδυνέψουν τα είδη προς εξαφάνιση. Απλά ίσως δεν έγινα εντελώς κατανοητός... Ψάχνω τον γρήγορο τρόπο για να μπει σε λειτουργία ένα θαλασσινό ενυδρείο με ό,τι κόπο συνεπάγεται απ' τη μεριά μου μιας και ο χρόνος που θα το χαρώ θα είναι κάπως περιορισμένος. Αντιλαμβάνομαι πως θα πρέπει να κάνω συχνές αλλαγές νερού αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο είμαι έτοιμος να το υποστώ χωρίς να έχω πρόβλημα. Δεν είπα πως θα βάλω οργανισμούς την πρώτη μέρα ρε παιδιά! Λέω για μετά από δύο εβδομάδες κάπου και παράλληλα ζητώ τη γνώμη σας για το τι είναι καλό να μπει μέσα μετά το νερό φυσικά και σε ποιά σειρά. Επίσης δώστε λίγες παραπάνω πληροφορίες για το θέμα του ζωντανού βράχου, πώς να τον επιλέξω και πώς θα τον ξεχωρίσω πως θάναι ο σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαλεξεις βραχο απο καποιο βαθος,αλλα να μπορεις να τον βγαλεις.Μπορεις να χρησιμοποιησεις και τους βραχους που συχνα βγαζουν οι ψαραδες με τα διχτυα τους.Μπροσεξε να ειναι καθαρος οσο γινεται απο αλγες και οργανισμους και να ειναι οσο γινεται πορωδης.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στους ψαράδες και πες τους να σου κρατήσουν τραγάνα ( όσοι ρίχνουν αστακοδυχτα έχουν μπόλικη ) πρόσεχε να είναι καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη πηγή υλικού για μεσογειακό είναι οι τράτες , από όσο γνωρίζω

μεταφέρω το θέμα στη σωστή κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...