Jump to content

Ανεμιστηρακια σε Plexiglass


babukis1st

Recommended Posts

Σιγουρα εχει μειονεκτηματα το chiller αλλα για καποιον που διαθετει τα χρηματα ειναι μια πολυ καλη λυση...

Το θεμα μας ομως ειναι να παρουσιασουμε κατι αποδοτικο και σχετικα οικονομικο σε συγκριση με τις standar λυσεις....Θεωρω ομως οτι τα chiller ειναι πολυ υπερεκτιμημενα και οι τιμες τους ειναι παραλογες για αυτο που προσφερουν....Διαφωνεις με αυτο Δημητρη?

Έγινε επεξεργασία - babukis1st
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν είναι υπερτιμημένα αν σκεφτείς ότι έχουν κάδο και σωληνώσεις τιτανίου.

Ενα πανάκριβο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μπορει να ειναι ακριβο το υλικο αλλα για εμας που το κανουμε σαν χομπυ και οχι επαγγελματικα ειναι καλυτερο να κανουμε κατι με μειωμενο κοστος....Θα εχω απο αυριο και φωτογραφιες με καθε σταδιο της κατασκευης για να σχολιαζουμε και να βλεπουν και οι υπολοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι τα chiller δουλεύουν κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία.

Τα αλάτι δεν συγχωρεί.

Μόνο το τιτάνιο μπορεί να τα βγάλει πέρα. Δεν είναι καθόλου πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι γλυκος για αυτο δεν μου ειναι απαραιτητο....Πιστευω οτι για εμας τα ανεμιστηρακια ειναι οτι πρεπει!Εσεις οι θαλλασολυκοι πληρωστε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει 4 τεμαχια αποαυτα. Τα εχω βιδωσει στο πισω φτερο του Juwel και τα εχω βαλει ολα να φυσανε μεσα, μαζι με φιλτρο οπως αυτο. Ειναι 12εκ, με ροη αερα 44cfm και ελαχιστο θορυβο 12dBm. Πρακτικα να ξερεις οτι οτιδηποτε κοντα στο 20-25dBm ειναι αθορυβο.

Πιστευω οτι κανεις λαθος εαν αγορασεις ακριβα ανεμηστηρακια. Ειναι πιο πολυ σαν αναλωσιμο, δεν θα αντεξουν για παντα με τοση υγρασια. Πιστευω οτι αυτους που πηραν ο Νικος και ο Σπυρος ειναι πολυ καλοι και φτηνοι, εαν σε ενοχλει ο θορυβος, τους λειτουργεις σε χαμηλοτερη ταση (θα μειωθει ο θορυβος αλλα και η αποδοση)

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 60 Ευρώ τον μήνα. Αλλά είναι μυστικό να μην το μάθει η γυναίκα.

Δες εδώ να υπολογίσεις και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τα φτυσουν τοσο ευκολα.2 χρονακια δεν θα αντεξουν?Αν ναι θα τα βγαλουν τα χρηματα τους με την δουλεια που θα κανουν...

Δημητρη εισαι και εσυ χορηγος στην δεη απο οτι βλεπω....Συνεχισε ετσι :):D:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου στο γλυκό, ποιότητος ανάλογης μα αυτά που θέλεις να πάρεις τα έχω 8 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Ερχεσαι στα λογια μου....Συμπερασμα>Αξιζει να δωσεις καποια χρηματα παραπανω για να παρεις κατι καλο που να αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Ερχεσαι στα λογια μου....Συμπερασμα>Αξιζει να δωσεις καποια χρηματα παραπανω για να παρεις κατι καλο που να αξιζει... και να αποδίδει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω συχνά.

Είμαι πολύ φτωχός για να αγοράζω φτηνά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιο απο τα καλα παιδια ειναι θεσσαλονικη και εχει ορεξη για κατασκευες κερναω μπυρες και πιτσες.Θα σας πω οταν εχω ολα τα υλικα και θα ειμαι ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Δύσπιστε Νίκο. Μόλις πιάσουν οι ζέστες θα έρθεις σπίτι να πιστοποιήσεις ότι δουλεύουν και αποδίδουν και ΔΕΝ κάνουν θόρυβο :)

(Θα σου έχω και σπανακόπιτα)

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δύσπιστε Νίκο. Μόλις πιάσουν οι ζέστες θα έρθεις σπίτι να πιστοποιήσεις ότι δουλεύουν και αποδίδουν και ΔΕΝ κάνουν θόρυβο :)

(Θα σου έχω και σπανακόπιτα)

Θα κανω έγω τον έλεγχο πρώτα στη μόνωση της οικίας.... και μετα θα φαμε τη σπακανόπιτα....

Υ.Γ. Θα τη φερω εγω.... εχεις ακουσει πολλα για την ποιοτητα της... :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου στειλεις κανενα ταπερ με σπανακοπιτα...Μονο για την παρτη σας?για στειλε να την κανω εναν ποιοτικο ελενχο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερα πουθενα για καθε μηνα, αναφερα οτι δεν θα αντεξουν για παντα. Σε μια δικια μου υλοποιηση στο carefour 120λ ειχα εαν θυμαμαι καλα 6εκ, δεν χωραγε κατι αλλο, ακουσα μετα απο καιρο κατι περιεργους θορυβους. Τα αλλαξα λιγο πριν το πουλησω, δεν ξερω τι εγινε μετα. Μπορει να ειχα παρει τα πιο χαλια που υπαρχουν. Δημητρη εαν θες πες μας αυτα που εχεις παρει εσυ τι μηχανισμο εδρασης εχουν πχ Ball Bearing, Sleeve Bearing κλπ

Αυτα που εχω παρει τωρα δεν ξερω ποσο θα αντεξουν και να χαλασουν, εχω χασει 16€ συνολικα, κλικ για φωτογραφια.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι Ball Bearing.

Από την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα έχεις εσωτερικά.

Ναι μεν είναι ωραίο εμφανισιακά, αλλά σίγουρα έχουν μεγαλύτερη φθορά λόγο μεγάλης υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι Ball Bearing.

Από την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα.

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα έχεις εσωτερικά.

Ναι μεν είναι ωραίο εμφανισιακά, αλλά σίγουρα έχουν μεγαλύτερη φθορά λόγο μεγάλης υγρασίας.

Η φωτογραφια δεν εχει να καταλαβεις κατι ιδιαιτερο, ισως βοηθησει τον φιλο στην δικια του κατασκευη.

Και εγω δεν πιστευω να φτασουν ποτε τα 8 χρονια. Γιαυτο εγραψα πιο πανω για αναλωσιμα. Και δυο χρονια να αντεξουν καλα ειναι, δεν πηρα ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Ξεκιναω την κατασκευη μου σημερα...Το πανω μερος του ενυδρειου μου ειναι ετσι.θα αντικαταστησω τα γυαλινα καπακια με τα πλεξι και θα ενημερωνω με photo καθε μερα.

post-14054-1271396849_thumb.jpg

post-14054-1271398170_thumb.jpg

post-14054-1271398239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...