Jump to content

Προβλημα με Ζευγαρι Δισκων


Geosid

Recommended Posts

Πριν απο 3 μερες φαγωθηκαν τα μωρα απο το ζευγαρι που ειχα μεσα στη γεννηστρα , απο τοτε μεχρι σημερα το πρωι η θηλυκια μου (pigeon) κρυβοταν αναμεσα στο θερμοστατη και το αεροφιλτρο , ετρωγε κανονικα , αλλαγες καθημερινες και ολα μια χαρα , σημερα στις 2 το μεσημερι βλεπω την θηλυκια να χτυπαει πανω στο καπακι του ενυδρειου και να γιρναει με παρα πολλη γρηγορη ταχυτητα γυρο απο τον εαυτο της , να εχει χασει τον προσανατολισμο , και τελος να καθεται οριζοντια στην επιφανεια για λιγη ωρα χωρις να ανοιγοκλεινει το στομα της και με παρα πολλη αργες κινησεις των βραγχιων της . εκανα αλλαγη νερου 80% και γεμισα παλι , με το που μπηκε το φρεσκο νερο μεσα παλι εκανε τα ιδια το ψαρι , μπηκε μεσα στο ενυδρειο 4γρ/λιτρο αλατι διαλυμενο , εγινε μπανιο με αλατι στη θηλυκια , και μπηκε παλι μεσα στη γεννηστρα . μπηκε furan 2 και general cure .

Η θηλυκια συνηλθε (καπως) δηλαδη εκει που ηταν μαζεμενα ολα της τα πτερυγια και ηταν οριζοντιομενη τωρα κολυμπαει κανονικα μεσα στη γεννηστρα ....

Ομως μετα απο λιγη ωρα το ιδιο μου εκανε και ο αρσενικος , αντι να εχει μαζεψει τα πτερυγια του ειναι ανοιγμενα τερμα και εχουν μια κλιση προς τα αριστερα λες και εχει παθει κραμπα ενα πραμα , τα ματια του εχουν γινει καταμαυρα και ειναι σαν να κοιτανε συνεχεια προς τα κατω , το ψαρι ειναι με την μουρη στην επιφανεια και δεν κουνιεται παρα μονο για να σπινταρη .

Προς αποφυγη παρεξηγησεων να αναφερω οτι τα ψαρια εχουν νερο μονο α/ο

ph 6

gh 1

kh 1

no2 0

no3 0

nh3 0

Επειδη δεν πιστευω να την βγαλουν καθαρα τα ψαρια απλα ειπα να σας ενημερωσω

Υ.Γ : Ευχομαι αυτο το πραγμα να μην τυχη ΟΥΤΕ στον εχθρο μου , ειναι πραγματικα λυπηρο να βλεπεις να ψαρια να κανουν ετσι και να μην μπορεις να τους κανεις τιποτα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστηχως το ιδιο φαινομενο το περασα και εγω σε δικο μου ψαρι πριν 2 μηνες για πρωτη φορα στα τοσα χρονια που ασχολουμαι.

Οτιδηποτε και να εκανα απο θεραπειες κτλ.το ψαρι ηταν καταδικασμενο και τελικα ψοφησε μιας και δεν αντεξε απο τα χτυπηματα.

Το μονο που μπορεσα να διαπιστωσω ειναι οτι το φαινομενο αυτο δεν ειναι μεταδοτικο μιας και στο ιδιο ενυδρειο ειχα και μικρα αλλα και την μανα τα οποια δεν επαθαν τιποτα.

Ειναι σαν να θελει το ψαρι να απαλαγει απο κατι το οποιο το ενοχλει και μαλλον ειναι εσωτερικο.

Σου ευχομαι να τα σωσεις.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι χαθεί που δεν σου το εύχομαι φυσικά, αποθήκευσε το σώμα του στην κατάψυξη, θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι χαθεί που δεν σου το εύχομαι φυσικά, αποθήκευσε το σώμα του στην κατάψυξη, θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

ok .

Τουλαχιστον αν μπορεσω με αυτο να βοηθησω να βρεθει ο λογος που χαθηκε θα το κανω .

Θα υπαρξει ενημερωση .

Ευχομαι να μην χρειαστει να γινει κατι τετοιο <_<

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω ενα απο τα απειρα λινκς που υπαρχουν στο δικτυο σχετικα με το Whirling Disease

http://members.tripod.com/discus_unlimited...e/whirling.html

Link to comment
Share on other sites

This disease is almost always fatal to the fish who develop symptoms of it but a few may survive the disease, those that do will be deformed in some way plus be the carriers of the spores the causes the disease their entire lives.

Αν και μου εκανες τη καρδια περιβολι ας ελπιζω για το καλυτερο μιας και δεν μπορω να κανω κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα!

Λοιπόν παλιά όταν είχα δίσκους ο ένας παρουσίαζε ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά.

Αν ελπίσουμε ότι δεν είναι κάποιο παράσιτο αλλά είναι απλά στρεσαρισμένο το ψάρι αυτό που είχα κάνει εγώ και είχε πιάσει είναι να καλύψεις τις πλαινές πλευρές του ενυδρείου και να αφήσεις μόνο το μπροστά τζάμι ανοιχτό με όσο το δυνατόν λίγες και ομαλές κινήσεις.

Θα βοηθούσε και λίγο συσκότιση ή αν μπορείς να βάλεις κάτι από πάνω ώστε να δημιουργεί σκιά.

Καλή τύχη σου εύχομαι φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εκανα για να σε αποθαρυνω αλλα για ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και χλωμα τα πραγματα, δοκιμασε να ριξεις διπλη δοση απο καποιο αντιχλωριο με Αλοη και βρασε το στους 34οC......................

Link to comment
Share on other sites

Κακομοιρη μου κανονισε να σωσεις τον κουκλο γιατι σε εκραξα....! :D

Ευχομαι να εχει αισιο τελος η περιπετεια ολη αυτη!!! <_<

Περιμενουμε νεα...

Link to comment
Share on other sites

ο αρσενικος ειναι σε καλυτερη κατασταση απο χτες , τα πτερυγια του εχουν ερθει στα ισα τους , εχει σταματησει να καθεται στην επιφανεια και κινηται μεσα στη γεννηστρα κανονικα ,οι αναπνοες του ειναι καλυτερες απο χτες , τα φωτα ειναι κλειστα απο χτες το βραδυ και δεν θα ταισω μεχρι το βραδυ που θα επιστρεψω σπιτι .Μονο που θα πιθανον να χρειαστει να πεσει και melafix μεσα γιατι εχει κατι σημαδια απο τα χτεσινα χτυπηματα .Η θηλυκια ειναι στην ιδια κατασταση που ηταν χτες το βραδυ ( καλα δηλαδη ) .

περισσοτερα νεα το μεσημερι που θα ειμαι σπιτι .

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δυστυχως το εζησα και εγω με τη θηλυκια μου.

Ειναι πλεον ενα θεμα που αντιμετωπιζουμε.

Το λινκ που εβαλε ο Νικος ετοιμο και απο εμενα.



ΝΟΣΟΣ WHIRLING

(Νόσος Στροβιλισμου)]

Τώρα και χομπίστες θα βρουν νέους δισκους να κυνηγούν τις ουρές τους ή να στροβιλίζονται κυκλικα.

Αυτή η ασθένεια είναι σχεδόν πάντα θανατηφόρα για τα ψάρια που εμφανίζουν συμπτώματα της αλλά λίγα μπορούν να επιβιώσουν της νόσου. Αυτά θα εχουν παραμορφωθεί κατά κάποιο τρόπο και θα είναι φορείς της ασθένειας σε ολόκληρη τη ζωή τους.

Η ασθένεια είναι γνωστή ως νόσος Whirling και προκαλείται από Myxosoma, cerebralis η οποία είναι μια ιογενής λοίμωξη. Δεν υπάρχει γνωστή θεραπεία που έχει αποδειχθεί να είναι αποτελεσματική. Αυτά τα ψάρια που μολύνονται είναι ιδιαίτερα μολυσματικα σε άλλα ψάρια. Σπόροι από τη νόσο στροβιλισμου μπορεί να παραμείνουν στους ιστούς των ψαριών για έως και δέκα χρόνια να επιβιώσουν και να αποτελούν συνεχή πηγή των σπορων που μπορουν να μεταδοθουν οχι μονο σε άλλα ψάρια, αλλά και στο περιβαλλον που μπορεί να εξακολουθήσει να αποτελεί κίνδυνο για δέκα έτη ή ακομη περισσότερα.

Για να κατανοήσουμε αυτή την ασθένεια μια μικρή ιστορία της θα μπορούσε να είναι χρήσιμη.

Κάποια στιγμή αυτή η μόλυνση ήταν γνωστη μόνο μεταξύ των ψαριών κρύου νερού, κυρίως πέστροφες. Γενικά, αφανίστηκαν ολόκληρες γενιές μόλις ξεκίνησε σε φαρμες πέστροφας. Ωστόσο, όπως όλα τα έμβια όντα, ακόμη και τα ιογενή, θα προσαρμοστουν στις αλλαγές του περιβάλλοντος για να ζήσουν και να διατηρήσουν τη μορφή της ζωής τους. Είναι προφανές ότι συμβαίνει με αυτόν τον παράγοντα της νόσου. Έχει αλλάξει τώρα, ώστε να ειναι αποτελεσματικό στην επίθεση και αναπαραγωγή σε ζεστό νερό, καθώς και κρύου νερου ψάρια.

Τα Myxosoma επιτιθεντε επί το πλείστον σε μικρά ψάρια μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής τους και οσο το ψάρι μεγαλώνει, η πιθανότητα εκδήλωσης της νόσου μειώνεται σημαντικά. Επίσης, η θνησιμότητα από την ασθένεια μειώνεται με την αύξηση της ηλικίας των ψαριών. Η ασθένεια προκαλεί παραμορφώσεις κάτω γνάθου, καθώς και παραμορφώσεις της κεφαλής και της σπονδυλικής στήλης. Τα ψάρια έχουν προσβληθεί από κατάποση των σπορων που εκλύουν τροφοζωιτες στο έντερο. Αυτα μεταφέρονται μέσω του αίματος στο χόνδρο κυρίως την περιοχή του κεφαλιού όπου αναπαράγονται. Γενικά η θνησιμότητα της νόσου αυξήθηκε και απο άλλα αίτια. Μόλις τα ψάρια αγχωθούν άλλη ασθένεια βρίσκει εύκολα μονοπάτια για να προκαλέσει συνθήκες αποδυνάμωσης με αποτελεσμα ακομη και το θάνατο. Η ασθένεια σε ζεστό νερό πρώτα είχε παρατηρηθει σε αγγελοψαρα, στη συνέχεια, ορισμένα είδη tetras, κατά τα τελευταία χρόνια έχει παρατηρηθεί συχνά σε δισκους.

Η καλύτερη πορεία δράσης είναι να καταστραφουν τα μολυσμένα ψάρια, το συντομότερο δυνατό, να αποστειρώνεται όλος ο εξοπλισμός και ο χώρος που το ψάρι έχει επαφή με. Bare εχοντας κατά νου ότι τα σπόρια μπορούν να παραμείνουν αδρανή για δέκα ετη και περισσοτερο, στη συνέχεια επαναδραστηριοποιουντε για να προκαλέσουν ασθένεια σε άλλα ψάρια. Η θεραπεία με αντι-αντιβιοτικά πρέπει να απορριφθεί ως θεραπεία. Αυτό θα έτεινε να βοηθήσει μόνο στην μεταλλαξη της νόσου για να επιβιώσει.

Δεν υπάρχει επιτυχής θεραπεία. Δεν υπάρχει θεραπεία. Καταστρέψτε τα ψάρια που εχουν εκτεθει στην ασθενεια.

Jim Ε. Quarles

Discus Unlimited Hatchery

5124 Mississippi Bar Dr. Orangevale, CA 95662 5124

Αυτο που θα δειτε στο video, ποναει και ραγιζει η καρδια σου, αλλα πρεπει να

ειμαστε γνωστες ειναι το αρχικο σταδιο και καταληγει στις λεγομενες σπιντες.

Αυτο ειναι το Whirling.

H δικη μου χαθηκε δυστυχως γρηγορα. Ευχομαι να ειναι κατι αλλο στα δικα σου.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 3 μερες φαγωθηκαν τα μωρα απο το ζευγαρι που ειχα μεσα στη γεννηστρα , απο τοτε μεχρι σημερα το πρωι η θηλυκια μου (pigeon) κρυβοταν αναμεσα στο θερμοστατη και το αεροφιλτρο , ετρωγε κανονικα , αλλαγες καθημερινες και ολα μια χαρα , σημερα στις 2 το μεσημερι βλεπω την θηλυκια να χτυπαει πανω στο καπακι του ενυδρειου και να γιρναει με παρα πολλη γρηγορη ταχυτητα γυρο απο τον εαυτο της , να εχει χασει τον προσανατολισμο , και τελος να καθεται οριζοντια στην επιφανεια για λιγη ωρα χωρις να ανοιγοκλεινει το στομα της και με παρα πολλη αργες κινησεις των βραγχιων της . εκανα αλλαγη νερου 80% και γεμισα παλι , με το που μπηκε το φρεσκο νερο μεσα παλι εκανε τα ιδια το ψαρι , μπηκε μεσα στο ενυδρειο 4γρ/λιτρο αλατι διαλυμενο , εγινε μπανιο με αλατι στη θηλυκια , και μπηκε παλι μεσα στη γεννηστρα . μπηκε furan 2 και general cure .

Η θηλυκια συνηλθε (καπως) δηλαδη εκει που ηταν μαζεμενα ολα της τα πτερυγια και ηταν οριζοντιομενη τωρα κολυμπαει κανονικα μεσα στη γεννηστρα ....

Ομως μετα απο λιγη ωρα το ιδιο μου εκανε και ο αρσενικος , αντι να εχει μαζεψει τα πτερυγια του ειναι ανοιγμενα τερμα και εχουν μια κλιση προς τα αριστερα λες και εχει παθει κραμπα ενα πραμα , τα ματια του εχουν γινει καταμαυρα και ειναι σαν να κοιτανε συνεχεια προς τα κατω , το ψαρι ειναι με την μουρη στην επιφανεια και δεν κουνιεται παρα μονο για να σπινταρη .

Προς αποφυγη παρεξηγησεων να αναφερω οτι τα ψαρια εχουν νερο μονο α/ο

ph 6

gh 1

kh 1

no2 0

no3 0

nh3 0

Επειδη δεν πιστευω να την βγαλουν καθαρα τα ψαρια απλα ειπα να σας ενημερωσω

Υ.Γ : Ευχομαι αυτο το πραγμα να μην τυχη ΟΥΤΕ στον εχθρο μου , ειναι πραγματικα λυπηρο να βλεπεις να ψαρια να κανουν ετσι και να μην μπορεις να τους κανεις τιποτα .

Είχες βάλει 6 γραμμάρια στο λίτρο αλάτι και τα άφησες πάνω από 2 ώρες που όπως σου είπα δεν ήτανε σωστό . Το μπάνιο έγινε για 1 λεπτό με 10 γραμμαρια στο λίτρο

Το general cure και το φουραν 2 που σου έδωσα και εριξες εχθές φτάνει και να πας να πάρεις από τον Νινταλ για να ρίξεις σήμερα φουραν και αυριο general το αλατι το κρατας στο 3-4 γραμμαρια στο λίτρο

Για να βοηθήσω δεν είναι wirling ούτε σπίντα το ψάρι το μπλε έκανε συνεχόμενα ξισίματα σε διάφορα αντικειμενα μέσα στο ενυδρείο κάποιο παρασητο είναι αρκετά επιθετικό γιατί στο ψάρι είχε και αλλαγές χρώματος σε τόπου τόπους πάνω στο δέρμα του χωρίς να είναι απο ξισίματα <_<

Link to comment
Share on other sites

Οποτε Χρηστο μιας και τα ειδες απο κοντα καταλαβαινω οτι μιλαμε για αλλη ασθενεια.

Μακαρι να λειτουργησει η θεραπεια και να σωθουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει 6 γραμμάρια στο λίτρο αλάτι και τα άφησες πάνω από 2 ώρες που όπως σου είπα δεν ήτανε σωστό . Το μπάνιο έγινε για 1 λεπτό με 10 γραμμαρια στο λίτρο

Το general cure και το φουραν 2 που σου έδωσα και εριξες εχθές φτάνει και να πας να πάρεις από τον Νινταλ για να ρίξεις σήμερα φουραν και αυριο general το αλατι το κρατας στο 3-4 γραμμαρια στο λίτρο

Για να βοηθήσω δεν είναι wirling ούτε σπίντα το ψάρι το μπλε έκανε συνεχόμενα ξισίματα σε διάφορα αντικειμενα μέσα στο ενυδρείο κάποιο παρασητο είναι αρκετά επιθετικό γιατί στο ψάρι είχε και αλλαγές χρώματος σε τόπου τόπους πάνω στο δέρμα του χωρίς να είναι απο ξισίματα <_<

:D

Συμφωνω απολυτα Χρηστο.

Εγω βρισκομαι σε σταδιο μελετης και δοκιμαζω καποια πραγματα σε σχεση με την

μεταδοση του ιου στα μικρα.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα λεγομενα του Geosid στο πρωτο ποστ δειχνει να ειναι κατι πολυ κοντα στο φαινομενο του Whirling Disease.

βλεπω την θηλυκια να χτυπαει πανω στο καπακι του ενυδρειου και να γιρναει με παρα πολλη γρηγορη ταχυτητα γυρο απο τον εαυτο της , να εχει χασει τον προσανατολισμο , και τελος να καθεται οριζοντια στην επιφανεια για λιγη ωρα χωρις να ανοιγοκλεινει το στομα της και με παρα πολλη αργες κινησεις των βραγχιων της . εκανα αλλαγη νερου 80% και γεμισα παλι , με το που μπηκε το φρεσκο νερο μεσα παλι εκανε τα ιδια το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα παντος δεν εχουν ξανακανει σβουρες και κινουνται και τα 2 πλεον κανονικα στο ενυδρειο .

Σημειωση : Χρηστο για μια ωρα εμεινε το 6γρ/λιτρο αλλα δεν θα κολλησουμε εκει τωρα <_<

Ασε να δουμε το απογευμα πως ειναι τα πραγματα ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι αλλες πληροφοριες για το θεμα αλλα δεν τις εχω τελειωσει.

Η κινηση ειναι αυτη που βεπεις στη δικια μου δλδ σαν

ενα τριμπουσον που γυριζει. Δυστυχως για εμενα και ευτυχως πιστευω

για τον Γιωργο.

Η αποτομη περιστροφη δειχνει πιο πολυ σε εμενα οτι ενοχλειται απο κατι και το απωθει

εξ ου και τα ξισιματα.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι αλλες πληροφοριες για το θεμα αλλα δεν τις εχω τελειωσει.

Η κινηση ειναι αυτη που βεπεις στη δικια μου δλδ σαν

ενα τριμπουσον που γυριζει. Δυστυχως για εμενα και ευτυχως πιστευω

για τον Γιωργο.

Η αποτομη περιστροφη δειχνει πιο πολυ σε εμενα οτι ενοχλειται απο κατι και το απωθει

εξ ου και τα ξισιματα.. <_<

αυτο το κατι δεν ξερουμε ομως τι ειναι .

Και το θεμα ειναι οτι επιδινωθηκε παρα πολλη γρηγορα σε διαστημα 3 ωρων :D

Link to comment
Share on other sites

Ποτε σχεδον δεν εισαι απολυτα σιγουρος για κατι και

ο τροπος αντιμετωπισης που σου προτεινε ο Χρηστος ειναι

επιθετικος οπως και η ασθενεια που αντιμετωπιζεις και πολυ καλα εκανε.

Επισης ειναι ευρεου φασματος ωστε να προλαβει ολα τα πιθανα σεναρια

ως προς τις παρενεργειες. <_<

Γιωργο vicious συγνωμη αλλα στον πανικο μου δεν σκεφτηκα να στην κρατησω.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Ποτε σχεδον δεν εισαι απολυτα σιγουρος για κατι και

ο τροπος αντιμετωπισης που σου προτεινε ο Χρηστος ειναι

επιθετικος οπως και η ασθενεια που αντιμετωπιζεις και πολυ καλα εκανε.

Επισης ειναι ευρεου φασματος ωστε να προλαβει ολα τα πιθανα σεναρια

ως προς τις παρενεργειες. :D

Για να λεμε και τα πραγματα οπως ειναι ....

Εαν δεν ηταν ο Χρηστος χτες να μου δωσει τα φαρμακα και τα ματζουνια μπορει να ειχα ακομα μεγαλυτερο προβλημα απο οτι εχω τωρα .

<_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχες χασει τα ψαρια σου Γιωργο. <_<

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να δούμε πως θα πάει ρε παιδιά .

πάντως ξαφνιάστηκα πως έκανε το ψάρι και την αλλαγή στο χρώμα του δέρματος του . Μιλάμε για κατάσταση πανικού

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχες χασει τα ψαρια σου Γιωργο. <_<

καπως ετσι .

Απλα εγω το ειπα ποιο κομψα :D

Βεβαια ακομα δεν εχει τελειωσει τιποτα , ακομα και τωρα μπορει να χαθουν .

Κατσε και βλεπουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρηστος εκανε πολυ καλα και προτεινε την θεραπεια που θεωρει οτι μπορει να βοηθησει τον φιλο μας μιας και ειδε απο κοντα τα ψαρια.

Ειναι πολυ νωρις ομως να μιλαμε για επιτυχια θεραπειας η οποια δεν εχει κλεισει καν ενα 24ωρο.

Στην δικη μου περιπτωση για 1 ολοκληρο μηνα ,μετα τις πρωτες μου προσπαθειες οταν ειχα δει την "σπιντα", τουλαχιστον οταν ημουν εγω μπροστα το ψαρι φαινοταν φυσιολογικο. Νομιζα οτι περασε. Αλλα δεν...

ΥΓ. Ευχομαι ξανα για να μην παρεξηγηθω στον φιλο Geosid να ειναι περαστικα και να πετυχει η θεραπεια και να σωθουν τα ψαρια του γιατι ειναι πολυ κριμα να χανονται ετσι ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...