Jump to content

Recommended Posts

Γεια σε ολους σας. Θα ηθελα να μου πειτε αν ειστε υπερ η κατα του σκιμερ , αλλα και τους λογους σας . Ευχαριστω. :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο θεωρούσα υπερβολικό το ποσό της αγοράς ενός skimmer, όχι για το έργο που επιτελεί αλλά ως συσκευή και υλικά... και κακά τα ψέματα είναι ακριβό εξάρτημα ενυδρείου.

Ξεκίνησα με ένα μικρών δυνατοτήτων (και φτηνό) για τα λίτρα του ενυδρείου μου, και όταν διαπίστωσα τη δουλειά που κάνει, με την πρώτη ευκαιρία το αντικατέστησα με κάποιο πολύ ισχυρότερο και κατάλληλο για τα λίτρα μου.

Είμαι υπέρ της χρήσης του, και μάλιστα ενός καλού skimmer, διότι θεωρώ ότι είναι από τα βασικότερα εξαρτήματα του ενυδρείου, όταν κάποιος διαπιστώσει (και δει) το τι υλικό συσσωρεύεται στο δοχείο αποβλήτων, υλικό, το οποίο αν δεν υπήρχε το skimmer θα παρέμεινε στη στήλη του νερού μεταβάλλοντας τις συνθήκες προς το χειρότερο και θα είμασταν υποχρεωμένοι στις πολύ συχνές αλλαγές νερού. Ναι με 1000 !!!

Φυσικά όλα έχουν σχέση και με το μέγεθος του ενυδρείου αλλά και κατά πόσο "μπουκωμένο" το έχουμε με διάφορους οργανισμούς.

Αν είναι ένα nano με ένα ψαράκι άντε και μια γαρίδα θα μπορούσε να κάνει και χωρίς skummer αλλά με συχνότερες αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον αιολο!

δυστυχως χειαζεται,λεω δυστυχως γιατι ειναι ακριβο!

τωρα το ποσο θα το χρησιμοποιησεις εξαρταται οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω απο τα λιτρα κ απο τα ψαρια που εχεις μεσα

π.χ

εγω το ειχα τελειως κλειστο για 2 μηνες σε reef χωρις ψαρια κ δεν ειδα καμια διαφορα.

ισα ισα μου μειωθηκε κ η αλγη στο τζαμι

οταν ξαναμπηκαν τα ψαρια το ξεκινησα παλι

απλα δες τι βγαζει κ σκεψου ολη αυτη τη βρωμα μεσα στο νερο σου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο θεωρούσα υπερβολικό το ποσό της αγοράς ενός skimmer, όχι για το έργο που επιτελεί αλλά ως συσκευή και υλικά... και κακά τα ψέματα είναι ακριβό εξάρτημα ενυδρείου.

Ξεκίνησα με ένα μικρών δυνατοτήτων (και φτηνό) για τα λίτρα του ενυδρείου μου, και όταν διαπίστωσα τη δουλειά που κάνει, με την πρώτη ευκαιρία το αντικατέστησα με κάποιο πολύ ισχυρότερο και κατάλληλο για τα λίτρα μου.

Είμαι υπέρ της χρήσης του, και μάλιστα ενός καλού skimmer, διότι θεωρώ ότι είναι από τα βασικότερα εξαρτήματα του ενυδρείου, όταν κάποιος διαπιστώσει (και δει) το τι υλικό συσσωρεύεται στο δοχείο αποβλήτων, υλικό, το οποίο αν δεν υπήρχε το skimmer θα παρέμεινε στη στήλη του νερού μεταβάλλοντας τις συνθήκες προς το χειρότερο και θα είμασταν υποχρεωμένοι στις πολύ συχνές αλλαγές νερού. Ναι με 1000 !!!

Φυσικά όλα έχουν σχέση και με το μέγεθος του ενυδρείου αλλά και κατά πόσο "μπουκωμένο" το έχουμε με διάφορους οργανισμούς.

Αν είναι ένα nano με ένα ψαράκι άντε και μια γαρίδα θα μπορούσε να κάνει και χωρίς skummer αλλά με συχνότερες αλλαγές νερού.

ΣΥΜΦΩΝΩ και συνιστώ να αποφεύγουμε της φτηνές λύσεις γιατί στο τέλος θα δεις ότι αν εξαρχής παίρνεις ένα ποιοτικό και καλό skimmer σε γλυτώνει από πολλά λεφτά.....εγω πεταξα 3 "φτηνιάρικα για να καταλήξω να πάρω ένα ακριβό και να ξενοιασω :D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαραίτητο το skimmer σε ένα ενυθρείο θαλασσινό και μάλιστα εαν πρόκειται γιά περίπτωση με αρκετό φορτίο και περιορισμένο η καθόλου ζωντανό βράχο.

Μιλάβ γιά καλό skimmer έως πολύ καλό, γιατί οι φθηνές καταστάσεις με τις πραγματικά αξιόλογες και ακριβές απέχουν όσο η ημέρα με την νύχτα.Χρειάστηκε να το δω απο μόνος μου γιά να καταλάβω ότι το skimmer που είχα παλαιώτερα δεν έκανε ούτε γιά παιχνίδι του μικρού ανηψιού μου, και μάλιστα μιλάω γιά skimmer όχι της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να κρατήσεις σκληρά κοράλλια sps , το skimmer είναι απαραίτητο , δύσκολα μπορεί άλλη μέθοδος να το υποκαταστήσει

σε ενυδρείο με μαλάκα κοράλλια όπως xenia το skimmer δεν είναι απαραίτητο και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις σε κοράλλια

η εφαρμογή του skimming ξεκίνησε από την ΕΥΡΩΠΗ

με επιτυχία στα σκληρά κοράλλια , κάτι σχεδόν ακατόρθωτο μέχρι τότε

το πήραν οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ και το έβαλαν στα ενυδρεία τους με μαλάκα κοράλλια και τραβούσαν τα μαλλιά τους , μετά έμαθαν

έτσι ξέρω την ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...