Jump to content

Ταινία Led


Aiolos

Recommended Posts

να προσθεσω πως η ταινια R-G-B εχει τα 3 βασικα χρωματα και με αυτα παιζεις και βγαζεις το χρωμα που θες. δεν εχει νοημα να τα αναψεις ολα μαζι στο μεγιστο αλλα να κανεις συνδιασμο και αυτο το πετιχενεις με το τηλεκοντρολ

δηλαδη μπορω να παιξω σε θερμο και ψυχρο φως?

μπορω να πετυχω τα κελβιν που επιθυμω ρυθμιζοντας τις φωτεινωτητες των τριων διοδων μεσω κοντρολερ ή με το μηκος κηματος του φωτος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παραγγειλα ακριβως τα ιδια LED καθως απο αναζητηση ητανε τα πιο δυνατα σε lumen και σε ποσοτητα απο LED.

Συνολο 1μ λευκα και 1μ μπλε σκεφτομαι να βαλω 2 ταινιες ασπρη και μια μπλε (το ενυδρειο μου εχει 45cm πλατος και μηκος) και το "μεγαλο" για 40watt τροφοδοτικο οποτε το "ημεροβιο" φωτιστικο θα ειναι σε ενα τροφοδοτικο το οποιο θα συνδεεται με timmer για την ημερα.

Θα ητανε καλητερα να εβαζα 3 ταινιες λευκα και 2 με μπλε αλλα εχω μερικες απορειες.

Θελω να ρωτησω τα εξης.

1. Εαν τα χωρισω δια του 3 τα λευκα βγανουν 33cm η καθε ταινια... Το ερωτημα μου ειναι, εαν σε ενυδρειο 45cm μηκος στις ακρες θα μου αφησει σκοτεινηλα???

2. Θα μου περισσεψουν μπλε ledakia περιπου μιας γραμης θα προσπαθησω με ξεχωριστο τροφοδοτικο να τα κανω moonlight. Aiole αξιζει λες?

3. Aiole μετα απο 1 μηνα χρησης πιστευεις ακομη οτι ειναι καλητερος ο φωτισμος απο τ5?

4. Το οτι ειναι μολις 6000-7000Κ ενω τα kelvin της θαλασσας ειναι στα 15.000 λετε δεν παιζει προβλημα? Δεν με νοιαζει να βαλω σκληρα κοραλια μονο xenias και κανα 2 ευκολα ισα ισα θελω αλλα αυτο που με καιει ειναι να μην μου βγαλει απο τον φωτισμο κανενα προβλημα με κυανο η με αλλες κωλο αλγες και το φταιξιμο ειναι ο φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει να πειραματιστει στα LED high power αστερακια εχω ενα panel απο INOX 45cmX20cmX7cm το οποιο περνει ολη την θερμοτητα και τα led πραγματικα δεν καινε καθολου!

Το αγορασα 50Ε κοψιμο και φτιαξιμο ομως προσοχη παντα τα led με τζαμι μακρυα απο το αλατι... Θα μας τα καταστρεψει ολα!

Εγω πεταξα 130Ε και πραγματικα χτυπαω το κεφαλι μου.

Οποιος το θελει με 30-40Ε το περνει το panel απο inox να πειραματιστει σε ενα nanoreef.

Να πω πως τα led που ειχα ητανε 15000Κ 1000+ lumen και ειχαν και φακους που ριχνανε την γωνια στις 60 μοιρες.

Μεσα σε μια εβδομαδα εξαφανιστηκε το κυανο απο το ενυδρειο μου ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ παντου.

Δυστηχω πανω στον 1 μηνα βρηκα 3 ledakia ξεκολημενα να κολυμπανε μεσα στο ενυδρειο και ολο το συστημα βραχυκυκλωμενο....

Ητανε μια στιγμη που ειπα τα παραταω ΟΛΑ!

Έγινε επεξεργασία - George1
Link to comment
Share on other sites

Aiole για την μεταξυ του συνδεση εαν τα εχεις κοψει ενωνεις τα GBR και + αντιστοιχα με τα απεναντι...

Ομως στο τροφοδοτικο απο την μερια που μπαινουν τα LED εχει μονο 2 εξοδους ενω στα χερια μου εχω 4 καλωδια!!!

Στο μαγαζι μου ειπανε να βαλω μονο τα 2 ακρηανα καλωδια και τα δυο ενδιαμεσα να μην τα συνδεσω με το τροφοδοτικο... Ομως μου φανηκε πολυ παραξενο τα GB να μην παιζουν κανενα απολυτως ρολο.

Μηπως τα BGR πρεπει να ενωθουν στην μια μερια της τροφοδοσιας - και στην αλλη απλα να μπει το + ???

Διαφωτισε με. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Aiole για την μεταξυ του συνδεση εαν τα εχεις κοψει ενωνεις τα GBR και + αντιστοιχα με τα απεναντι...

Ομως στο τροφοδοτικο απο την μερια που μπαινουν τα LED εχει μονο 2 εξοδους ενω στα χερια μου εχω 4 καλωδια!!!

Στο μαγαζι μου ειπανε να βαλω μονο τα 2 ακρηανα καλωδια και τα δυο ενδιαμεσα να μην τα συνδεσω με το τροφοδοτικο... Ομως μου φανηκε πολυ παραξενο τα GB να μην παιζουν κανενα απολυτως ρολο.

Μηπως τα BGR πρεπει να ενωθουν στην μια μερια της τροφοδοσιας - και στην αλλη απλα να μπει το + ???

Διαφωτισε με. Ευχαριστω.

Όπως αναφέρω και πιο πάνω....

Η Led ταινία των 14.4watt έχει 4 ακροδέκτες, ο επάνω είναι το θετικό (+) και οι άλλοι τρεις ( G – R – B ) είναι το αρνητικό (-) που συνδέουν τα αντίστοιχα Led.

(Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία η κάθε μονάδα led αποτελείται από τρεις φωτοδιόδους).

Άρα θα πρέπει να ενώσεις (γεφυρώσεις) μεταξύ τους, τους ακροδέκτες RGB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Aiole.

Κατι τελευταιο στο τελειωμα των led δηλαδη εκει που δεν θα συνδεθει με τιποτα αλλο. θα πρεπει παλι να γεφυρωσω τα RGB ή τα αφηνω απλα χωρις να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι εκεί δεν κάνεις τίποτα, απλά μονώνεις το τέλος της ταινίας με σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ομορφα και ωραια με τα led αναψαν μονωθηκαν κτλπ...

Επειδη την εχω πατησει μια φορα και τα ledakia ξεκολησαν και πεσανε μεσα στο νερο... θα τα κωλησω πανω σε ενα κομματι γυαλι οποτε δεν παιζει θεμα για βραχυκυκλωμα.

Aiole πιστευεις οτι μετα απο 1-2 μηνες με την ζεστη η κολα τους θα τα κανει να ξεκωλησουν?

Εχω μια κολλα απο ακριλικο δηλαδη μετα γινετε ενα πραγμα σαν πλεξι γκλας οταν στεγνωνει να το βαλω για εξτρα κωληση η πιστευεις οτι αυτην η κολα που εχουν ηδη επανω ειναι ΟΚ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κόλλησα με αφρώδη ταινία διπλής όψης και δεν έχω πρόβλημα σ αυτό το θέμα.

Αν τα κολλήσεις σε τζάμι δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς να βάλεις κάτι παραπάνω, αρκεί στο σημείο που θα κολληθούν να είναι καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αίολε τίποτα παρατηρήσεις/εντυπώσεις μετά από σχετικά μακροχρόνια χρήση?

Για την οδήγησή των 4 μέτρων τι χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία με τα led δεν κράτησε πάνω από 2-3 μήνες.

Ενώ σαν φωτιστικές συνθήκες ήταν πολύ καλές, λόγω της ποιότητας (προφανώς) της ταινίας και της σιλικόνης που την κάλυπτε, αλλά και της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτυσσόταν, άρχισαν να καίγονται, να χάνουν πολύ μεγάλο ποσοστό φωτεινότητας και να κιτρινίζει / θολώνει η σιλικόνη.

Το αποτέλεσμα ήταν να επιστρέφω και πάλι στις Τ5 και να πεταχτούν τα led που μεταφράζονται σε 250 ευρώ !!!!

Κράτησα μόνο μια ταινία την οποία την χρησιμοποιώ ως βοηθητικό φωτισμό σε περίπτωση εργασιών όταν τα φώτα είναι σβηστά.

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να πειραματιστώ πάλι, φυσικά με άλλου τύπου led.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία με τα led δεν κράτησε πάνω από 2-3 μήνες.

Ενώ σαν φωτιστικές συνθήκες ήταν πολύ καλές, λόγω της ποιότητας (προφανώς) της ταινίας και της σιλικόνης που την κάλυπτε, αλλά και της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτυσσόταν, άρχισαν να καίγονται, να χάνουν πολύ μεγάλο ποσοστό φωτεινότητας και να κιτρινίζει / θολώνει η σιλικόνη.

Το αποτέλεσμα ήταν να επιστρέφω και πάλι στις Τ5 και να πεταχτούν τα led που μεταφράζονται σε 250 ευρώ !!!!

Κράτησα μόνο μια ταινία την οποία την χρησιμοποιώ ως βοηθητικό φωτισμό σε περίπτωση εργασιών όταν τα φώτα είναι σβηστά.

Δεν αποκλείεται στο μέλλον να πειραματιστώ πάλι, φυσικά με άλλου τύπου led.

Άρα δυστυχώς καλύτερη λύση είναι έτοιμο φωτιστικό led.Είναι και ακριβά τα άτιμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θα έπαιρνα έτοιμο φωτιστικό θα προτιμούσα κάποιο από γνωστή εταιρία που ασχολείται με αυτό του είδους φωτισμού και να καλύπτει όλες τις προδιαγραφές, από φάσμα, ένταση και φυσικά ψύξη.

Στην τελική το ακριβό σου βγαίνει φτηνότερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα έπαιρνα έτοιμο φωτιστικό θα προτιμούσα κάποιο από γνωστή εταιρία που ασχολείται με αυτό του είδους φωτισμού και να καλύπτει όλες τις προδιαγραφές, από φάσμα, ένταση και φυσικά ψύξη.

Στην τελική το ακριβό σου βγαίνει φτηνότερα !!!

Είναι και δυσεύρετα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

θελω να ρωτησω και γω κατι , μια και πριν λιγες μερες ενα φιλος μου εδωσε ενα κοματακι καπου στο μετρο ταινια Led RGB και ενα controller και ενθουσιαστικα με τον φωτισμο, πολυ δυνατος !!!

και ρωτω :

σε ελαφρυ reef μπορω να βαλω αυτες τις ταινιες : http://www.ebay.com/itm/5M-300LED-RGB-5050-SMD-Waterproof-Strip-Light-44Key-IR-Remote-Control-5A-Power-/290969203287?pt=AU_Lighting_Fans&var=&hash=item43bf1db257

τα δυο μου ενυδρια ειναι 210 λιτρα εκαστο ( 100μ χ 40π χ 55υ )

σκεφτομαι να βαλω 4 κοματια του ενος μετρου ( 2 λευκα + 2 μπλε ) να γλυτωσω απο τις Τ5 που ειναι και πανακριβες !!!

εχει αποτελεσμα ? θα εχω καπιο προβλημα ?

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με αν εκαναν δουλεια ολοι αυτα θα βαζαμε!!! το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να σε βοηθισουν να αλλαξεις λιγο το φωτισμο χωρις να προσφερουν και τιποτα και επειδη ειχα βαλει στο παρελθον μετα απο 3 μηνες αρχιζαν να καιγονται ενα ενα..

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι παιδια.Ειμαι στη φαση αγορας 60λιτρου ενυδρειου.Εχω δει καποια με φωτιστικο εργοστασιακο led και αλλα με τις κλασσικες λαμπες.Τι θα προτεινατε? Τι τυπου? Επισης εχει τυχει σε κανεναν να χαλασει το ballast απο του κλασσικου τυπου? Σκεφτομαι το led για οικονομια κ μειωση ογκου αλλα απο την αλλη αν το παω για φυτεμενο περιοριοριζομαι ετσι δεν ειναι?

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το οφ τοπικ.Μπαινω απο κινητο κ δεν ειδα σε ποια ενοτητα ανηκει το θεμα.Ευχαριστω για την προταση.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Η λεντοταινια και μιλάμε για την 14.4 watt πάντα δεν κάνει για την κάλυψη των κυρίως αναγκών ενός reef ενυδρείου έστω και αν είναι light reef για τους εξής 2 κυρίως λόγους και μιλάω πάντα απο προσωπική εμπειρία, ο πρώτος είναι ότι δεν έχει βάθος φωτισμού με αποτέλεσμα να δίνει αρκετό φως ψηλά αλλά χαμηλωνοντας χάνει πολύ ( μια λύση είναι να μπουν φακοί ) και ο δεύτερος είναι γιατί σε βάθος χρόνου πέφτει η απόδοση της κυρίως λόγω ζέστης όσο καλά και να την εφαρμόσεις επάνω στο πλαίσιο, έχω βάλει ταινία λεντ επάνω σε πλαίσιο αλουμινίου με κόλλα επαγωγικη για λεντακια για βραδινό φωτισμό moonlight και έχει πέσει πάλι η απόδοση της με τον καιρό, πολύ λιγότερο όμως να πω την αλήθεια σε σχέση με αλλες που είχα κολλήσει απευθείας με την 3Μ που έχει, πάλι όμως χάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η λεντοταινια και μιλάμε για την 14.4 watt πάντα δεν κάνει για την κάλυψη των κυρίως αναγκών ενός reef ενυδρείου έστω και αν είναι light reef για τους εξής 2 κυρίως λόγους και μιλάω πάντα απο προσωπική εμπειρία, ο πρώτος είναι ότι δεν έχει βάθος φωτισμού με αποτέλεσμα να δίνει αρκετό φως ψηλά αλλά χαμηλωνοντας χάνει πολύ ( μια λύση είναι να μπουν φακοί ) και ο δεύτερος είναι γιατί σε βάθος χρόνου πέφτει η απόδοση της κυρίως λόγω ζέστης όσο καλά και να την εφαρμόσεις επάνω στο πλαίσιο, έχω βάλει ταινία λεντ επάνω σε πλαίσιο αλουμινίου με κόλλα επαγωγικη για λεντακια για βραδινό φωτισμό moonlight και έχει πέσει πάλι η απόδοση της με τον καιρό, πολύ λιγότερο όμως να πω την αλήθεια σε σχέση με αλλες που είχα κολλήσει απευθείας με την 3Μ που έχει, πάλι όμως χάνει.

εσυ καλα τα λες αλλα το παιδι αναφερεται σε γλυκο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

εσυ καλα τα λες αλλα το παιδι αναφερεται σε γλυκο ενυδρειο!

Και για τον Jimmis1974

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...