Jump to content

Mbuna


panosp

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum, μολις εγγραφηκα και εγω στην παρεα σας και προχωρω κατευθειαν σε ερωτηση.

Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο Juvel rio 180 διακοσμημενο με πετρες και μερικα φυτα (anubias και pteropus), τα ψαρια μου ειναι 4 Μ.lombardoi(1m+3f), 1M.callainos(f) και 1 L.caerulus(m).

Μεχρι πριν 3 εβδομαδες ειχα και πεντε haps τα οποια και εβγαλα απο το ενυδρειο για να πετυχω αναπαραγωγη των lombardoi αλλα και φυσικα για να ειναι πιο σωστο το ενυδρειο απο πολλες αποψεις(πχ διατροφη).

Προεκυψε ομως ενα εντονο προβλημα επιθετικοτητας που πιστευω οτι οφειλεται στην μειωση του αριθμου των ψαριων.Το αρσενικο lombardoi ζευγαρωσε με μια θηλυκια την οποια ομως κατοπιν δεν αφηνε σε ησυχια και οχι μονο αυτος αλλα και τα υπολοιπα ψαρια με αποτελεσμα σε μια εβδομαδα να φτυσει ολα τα αυγα.

Γενικως υπαρχει μεγαλη επιθετικοτητα αναμεταξυ ολων και κυριαρχο ρολο σε αυτο παιζουν ο αρσενικος lombardoi και το θηλυκο callainos(cobalt zebra).

Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας για το αν θα πρεπει να προσθεσω και αλλα ψαρια και αν ναι ποιο ειδος και σε τι αριθμο ουτως ωστε να σταματησει αυτο το εντονο κυνηγι ή αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος που θα μου προτεινατε.

Συγνωμη αν σας κουρασα με το κατεβατο μου και περιμενω τις απαντησεις σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Περιμένουμε φωτογραφία από το ενυδρείο σου!

Με κιχλίδες δεν έχω ασχοληθεί ακόμα!

Αλλά υπάρχουν πολλοί εδώ που θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβηξω καινουργιες φωτογραφιες με το καινουργιο aquascape γιατι προσθεσα κιαλλες πετρες και θα σας το παρουσιασω.

Link to comment
Share on other sites

Καμμια ιδεα-γνωμη για το προβλημα μου κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...