Jump to content

Μετασχηματιστής Arcadia


satrianius

Recommended Posts

Τώρα το είδα ο τυφλός!

Με τα πολλά, κατάλαβα ποια είναι η διαφορά... :bowdown::lol:

Και νομίζω ότι είναι και πιο απλό αυτό το "σε σειρά"...

Και πάλι ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σήμερα τη σύνδεση που λέει ο istellas(σε σειρά). Πιστεύω ότι αυτή είναι πιό εύκολη από την παράλληλη και αυτό το λέω γιατί στην παράλληλη δεν ξέρω πως να συνδέσω τα καλώδια με τις κλέμες.

Οι κλέμες έχουν μόνο 2 επαφές ενώ με την παράλληλη σύνδεση θέλω κλέμες με 3 επαφές, σε 2 να συνδέσω τα καλώδια των ακροφυσίων και 1 να στείλω καλώδιο στην πρίζα.

Την σύνδεση που αναφέρει ο istellas την βρήκα στο ιντερνετ...πιστεύω είναι οκ αν τα κάνουμε όλα όπως δείχνει.....(πάντα για αναλογικό ballast).

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν κλέμες με 2, 3, 5, ή 10 επαφές. Όλες οι κλέμες είναι ίδιες και διαφέρει μόνο το μέγεθος της οπής όπου μπαίνουν τα καλώδια.

Κανονίστε να ψηθείτε !!!!

Υ.Γ. Την σύνδεση δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, εννοείται, διάβασα, ρώτησα και 2 ηλεκτρολόγους φίλους και το έφτιαξα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί το "μασούρι" που πωλείται από τις αποθήκες και τα μαγαζιά με ηλεκτρικά. Οι κλέμες είναι "κολλημένες" μεταξύ τους σχηματίζοντας μακρύ "μασούρι" και εσύ κόβεις με ξυράφι όπου θέλεις. Ετσι μπορείς να έχεις ας πούμε κομμάτι με 2, 4, ή 6 τρύπες/επαφές (3+3) ή όποιο άλλο συνδυασμό θέλεις (ζυγός αριθμός πάντα).

Προσέχετε με το ρεύμα γιατί δεν είναι παιχνίδι! :bowdown:

Εγώ χτυπήθηκα προχθές σε κάποια φάση, αλλά επειδή πάντα παίρνω τα μέτρα μου (λαστιχένια παπούτσια, ρελέ ασφαλείας και απόλυτα στεγνός χώρος εργασίας) ευτυχώς το μόνο που έπαθα, ήταν να... κατσαρώσουν λίγο τα μαλλιά μου ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέω ότι το σχέδιο της παράλληλης σύνδεσης δεν κάνει, επειδή δεν υπάρχουν κλέμες με 3 επαφές istellas.

Σήμερα έκανα την σύνδεση και άναψαν με την πρώτη. Λίγο σε 2 άκρες των λαμπών έχω ένα μικρό τρεμούλιασμα, όλα τα άλλα είναι οκ...

Ξέρετε την απόσταση των λαμπών από την επιφάνεια του νερού;;; Εγώ τις έχω στα 6 εκατοστά...

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια προσοχή με το ρεύμα!

Φιλόξενε νομίζω ότι εάν οι 2 λάμπες που θα ΄βαλεις σε σειρά

είναι ολόδιες πιθανότατα να δουλέψει, δεν το είχα κάνει αλλά είχα την ίδια απορία

με σένα σε κάποια φάση αλλά για T5 Λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

Ολόιδιες ήταν, αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...