Jump to content

Φορητός Η/Υ.


Recommended Posts

Να κάνω και μια ερώτηση για H/Y. Πρόσφατα απόκτησα έναν φορητό. Ποιος είναι ο ιδανικότερος τρόπος λειτουργίας των μπαταριών του? Πρέπει να αφήνουμε να ξεφορτίζονται όπως π.χ. με τα κινητά? Ή όποτε γουστάρουμε βάζουμε και το καλώδιο τροφοδοσίας για να φορτίζουν. Βέβαια μου το έχουν δώσει από την δουλειά μου και δεν με πολύενδιαφέρει, αλλά μην πουν ότι τον χάλασα σε χρόνο DT.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και στα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη να πω/ρωτήσω κάτι σχετικά αν ξέρεις σίγουρα εσύ ή κάποιος άλλος φίλος... Έχω διαβάσει ότι για τις μπαταρίες NiMH ισχύει το πρώτο (κινητά δλδ) και για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι, οι μπαταρίες NiCd (Νικελίου-Καδμίου) αποκτούν φαινόμενα μνήμης γι αυτό και θέλουν αποφόρτιση και μετά φόρτιση για τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τους. Οι NiMH (Νικελίου-Υβριδίου μετάλλου) δεν έχουν φαινόμενα μνήμης όπως οι προηγούμενες και το ίδιο ισχύει και για τις Li-ion (ιόντων λιθίου). Συνήθως τα laptop έχουν μπαταρίες ιόντων λιθίου όπως και τα περισσότερα κινητά τηλ πλέον, οπότε και δεν υπάρχει πρόβλημα να τις φορτίζουμε όποτε θέλουμε.

Σχετικά με αυτούς τους τύπους μπαταρίας γνωρίζω και από τα τηλεκατευθυνόμενα, όπου ο ρόλος της μπαταρίας είναι μέγιστης σημασίας!

Τώρα ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε στις μπαταρίες (πόσο ρεύμα θέλουμε να τραβάμε στιγμιαία peak-current) διαλέγουμε συνήθως και τον τύπο τους.

Σχετικό link

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να προσέξεις για να μη σου χαλάσει όντως σε χρόνο DT είναι όταν το laptop είναι ανοικτό να μην κλείνεις το καπάκι του (την οθόνη). Πρόσεξέ το ιδίως τις μέρες που κάνει ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να προσέξεις για να μη σου χαλάσει όντως σε χρόνο DT είναι όταν το laptop είναι ανοικτό να μην κλείνεις το καπάκι του (την οθόνη). Πρόσεξέ το ιδίως τις μέρες που κάνει ζέστη.

34443[/snapback]

Λίγη παραπάνω εξήγηση??? ;) Γιατί αυτό φίλε liquid?

Link to comment
Share on other sites

Λίγη παραπάνω εξήγηση???  :thumbup: Γιατί αυτό φίλε liquid?

34450[/snapback]

αυτό το έχουν κάποια pc που δεν μπαίνουν σε stand-by και

έχουν στην πάνω μεριά σχάρες για την θερμότητα ... τις οποίες

αχρηστεύεις όταν κλείνεις το καπάκι....

Ναι είναι χαζό αλλά συμβαίνει σε αυτούς που δεν προσέχουν B)

Στο δικό μου το IBM που είναι και 3 χρόνια παλίο είχε από τοτε

Λιθίου μπαταρία και επείσης ο φορτιστής έχει το σύστημα ταχείας

φόρτωσης μέχρι το 95% και μετά φορτίζει σιγα σιγά!

Έτσι έχεις πάρα πάρα πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας!

Αρκέι να πώ ότι στο Centrino Μου 3 χρόνια (ή 2? χμμμ) μετά

η μπαταρία έιναι στο 90% της αρχικής ικανότητας ;)

και δεν βγάζω ποτε την μπαταρία απο το σωμα του laptop!

Link to comment
Share on other sites

Λίγη παραπάνω εξήγηση???  ;) Γιατί αυτό φίλε liquid?

Από παρατήρηση και εμπειρία. Έχει τύχει σε φίλους μου να αφήσουν το laptop το βράδυ ανοικτό να κατεβάζει με κλειστό το καπάκι και το πρωί δεν μπορούσες να το πιάσεις από τη θερμότητα που είχε. Το ίδιο έχω δει και σε laptop στη δουλειά που τα αφήνουμε να κάνουν κάποια χρονοβόρα εργασία με κλειστό καπάκι και σε 1-2 ώρες "καίνε".

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι?

γιατι αυτες οι "εξυπνες" συσκευες περνουν μπαταριες ηλιθιου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...