Jump to content

πρόβλημα με τριχοειδής άλγη


george_m

Recommended Posts

μετρήσεις:

PO4 : 1

Fe : 0,25

ΝΟ3 : 12.5

kH :8 δεν έχω τύρφη και έχω CO2 DIY σε 550 λιτρα

2 λάμπες grolux 8 ώρες σε λειτουργία,υπόστρωμα της tetra.

Φυτά:elodea densa,anubias,microsorium pteropus,vallisneria,crinum,bacopa caroliana,fougere de boborneo,hygrophila augustifolia,cabomba aquatica.

Λέω να καθαρίσω βυθό και να κάνω αλλαγή νερού.Προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι μεγάλο? Που έχεις την άλγη στο τζάμι, στα φυτά? Σε όλα τα φυτά? Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά. Πόσα Watt είναι οι λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη ή μαύρη είναι?

Περιέγραψε λίγο το DIY co2 που έχεις, μπορεί να είναι πολύ λίγο για τα 550 λίτρα. Τόσος όγκος μάλλον θέλει σε 2 ή ακόμα και 3 σημεία παροχή DIY co2 , γιατί στα μεγάλα ενυδρεία η διάχυση γίνεται/λειτουργεί πιο τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη ήταν πράσινη τριχοειδής και μαύρη στα τζάμια.Φώτο δεν πρόλαβα να βγάλω,δεν ήταν παλύ αλλά ήθελα να την σταματήσω.Προς το παρών από τα τζάμια την καθάρισε ο pleco.Και κάτι άλλο.Το CO2 είχε τελειώσει το μίγμα και το έβαλα πάλι χθές σε λειτουργία.Καθάρισα και βυθό μαζί με αλλαγή νερού και περιμένω.Ένα μπουκάλι έχω 1.5 λίτρο DIY CO2 αλλά άμεσα θα΄πάρω μπουκάλα 5lt.

Θα ήθελα να μου πει ο istellas αν μπορεί τον κωδικό του βελονοειδή για να πάω να τον πάρω απο Σπ. Πάτση.Για τα μανόμετρα θα ζητήσω κάτι συγκεκριμένο?Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα μου λέτε.

Όσον αφορά την τιμή του PO4 που έχω είναι ανησυχητική?PO4 = 1

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη ήταν πράσινη τριχοειδής και μαύρη στα τζάμια.Φώτο δεν πρόλαβα να βγάλω,δεν ήταν παλύ αλλά ήθελα να την σταματήσω.Προς το παρών από τα τζάμια την καθάρισε ο pleco.Και κάτι άλλο.Το CO2 είχε τελειώσει το μίγμα και το έβαλα πάλι χθές σε λειτουργία.Καθάρισα και βυθό μαζί με αλλαγή νερού και περιμένω.Ένα μπουκάλι έχω 1.5 λίτρο DIY CO2 αλλά άμεσα θα΄πάρω μπουκάλα 5lt.

Θα ήθελα να μου πει ο istellas αν μπορεί τον κωδικό του βελονοειδή για να πάω να τον πάρω απο Σπ. Πάτση.Για τα μανόμετρα θα ζητήσω κάτι συγκεκριμένο?Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα μου λέτε.

Όσον αφορά την τιμή του PO4 που έχω είναι ανησυχητική?PO4 = 1

34791[/snapback]

Aν πας στη Hydropneumatic και τους πεις ότι θες ένα Μικρομετρικό ρυθμιστή ροής (τον ακριβό ~18-20 ευρω για ενυδρειο) θα καταλαβουν αυτοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη για τις πληροφορίες B) Πήρα και το βελονοειδή μόνο που ξέχασα να πάρω μούφα.Άυριο θα γίνει και αυτό και θα βάλω το σύστημα σε λειτουγία.Μπουκάλα και μανόμετρα πήρα από revival 4lt.Όσο για την τριχοειδής άλγη ξαναεμφανίστηκε αλλά την τρώνε τα σκαλάρια ;) .Τα παρατήρησα πολλές φορές.Μου τρώνε βέβαια και φυτά.Παρόλο που έχω διαβάσει ότι τα σκαλάρια δεν τρώνε φυτά τα δικά μου μάλλον είναι εξαίρεση. Μπορώ να κάνω κάτι για να σταματήσω την άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...