Jump to content

στρόντιο


salTasos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μετράτε το στρόντιο στο ενυδρείο σας

.. και με ποιο τεστ..

.. διαβάζω ότι είναι απαραίτητο για να φτιάχνουν τα κοράλλια τον σκελετό τους σε συγκεντρώσεις 8-16mg/l ..

χρησιμοποιώ το τεστ της salifert ..

..έριξα μια δόση τυποποιημένο στρόντιο για ενυδρεία ..

.. μετά από μερικές ώρες μέτρησα και τίποτα .. μηδέν …

το ασβέστιο μου το έδειχνε κανονικά ..

.. να σας θυμίσω ότι το τεστ κατά την διαδικασία μας δίνει και τα επίπεδα ασβεστίου στο νερό μας …

σταμάτησα να ρίχνω τυποποιημένα για ενυδρεία και ακολούθησα οδηγίες με την βοήθεια φίλου που αναφέρονται σε βιβλίο του Sprung σχετικά με το στρόντιο

.. παρά τις <<μεγάλες >> προτεινόμενες δόσεις … το στρόντιο στο ενυδρείο μου παραμένει στο μηδέν ..

.. η μοναδική << αναλαμπή >> που παρατηρήθηκε 2 ώρες μετά από μια ακόμη μεγάλη δόση .. ήταν να μου δήξει το τεστ 6-8mg/l .. μέτρησα βέβαια και την επόμενη μέρα .. και ξαναδιάβασα μηδέν…

τι εμπειρίες έχετε εσείς σχετικά ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε salTasos

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το Στρόνδιο είναι ένα στοιχείο, που διαδραματίζει εξίσου σημαντικό ρόλο μαζί το ασβέστιο στην ασβεστοποίηση των σκληρών κοραλλιών.

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τα τεστ Στρονδίου της Salifert ακόμα και το πρόσφατο βελτιωμένο κατά την εταιρεία. Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι ότι δεν θα μπορούσα με τίποτα να το εμπιστευτώ σαν αξιόπιστο.

Ένα αξιόπιστο τεστ κατά τη γνώμη μου, είναι της Seachem, αλλά η δυσκολία στην εκτέλεσή του αυξάνει τις πιθανότητες σφάλματος.

Το στρόνδιο του εμπορίου, που αναφέρεσαι είναι το καλύτερο και οικονομικότερο για μεγάλα ενυδρεία. Μπορείς να ξεκινήσεις τον εμπλουτισμό του ενυδρείου σου, θεωρώντας ότι οι τιμές του στρονδίου είναι μηδενικές. Ο Sprung στο βιβλίο του αναφέρει αναλυτικά τον τρόπο με τον οποίο θα το κάνεις. Και κατόπιν ακολουθείς την δόση συντήρησης.

Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά και έχουν να κάνουν πάντα με το φορτίο του ενυδρείου σου με σκληρά κοράλλια.

Φιλικά Νίκος

Υ.Γ. Σου έστειλα δύο μηνύματα, πριν λίγη ώρα τά έλαβες?

Link to comment
Share on other sites

για σιγουριά

να σου πω και από εδώ ότι τα έλαβα και απάντησα .

υπάρχει στην Ελλάδα το τεστ της seachem ?

είναι πιο δύσκολο από της salifert ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ της Seachem υπάρχε στην Ελλάδα. Είναι όμως αρκετά ακριβό, όπως άλλωστε και στα ξένα καταστήματα.

Είναι αρκετά δύσκολο τεστ και οι πιθανότητες λάθους κατά την εκτέλεση είναι αρκετές.

Συγκρινόμενο με το αντίστοιχο της Salifert δεν έχει καμία σχέση. Σαφώς και είναι πολύ πιο δύσκολο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...