Jump to content

αρχαριος!


nigesi

Recommended Posts

καλημερα,ειμαι ο Νικος και οπως προανεφερα ειμαι αρχαριος στον χωρο του ενυδρειου.εχω κατασκευασει ενα ενυδρειο 96χ50χ40 στο οποιο εχει τοποθετηθει λυπασμα(για παν ενδεχομενο),λευκη αμμος,ασβεστολιθικες πετρες και ενα κοραλι,καθως κ καποιες ριζες ξυλων.Το ενυδρειο προοριζεται για κιχλιδες,μαλλον malaui.Στην παρουσα φαση λειτουργει περιπου 1 μηνα κ εχουν τοποθετηθει 6 χηρες για να βοηθησουν το στρωσιμο του νερου.Μεχρι στιγμης ολα φαινονται να λειτουργουν σωστα.Μιας κ η επομενη κινηση ειναι η αγορα τεστ για να μετρηθουν οι συνθηκες του νερου κ η καταλληλοτητα του,θα ηθελα να με βοηθησετε στην αγορα αυτων.Τι τεστ πρεπει να αγορασω;Τι ειδους υγρα θα χρειαστω σ'αυτη την φαση;Τι τιμες θα πρεπει να δω στο ενυδρειο μου για να ειναι ιδανικο για τις αφρικανες;Ευχαριστω εκ των προταιρωνpost-1877-1157714731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο Καλώς όρισες στην παρέα μας πρώτα απ' ολα.

Το στρώσιμο με ψάρια αποφεύγετε συνήθως διότι ταλαιπωρούνται τα ζωντανά.

Ο καλύτερος τρόπος είναι με αμμωνία. Υπάρχουν άρθρα σχετικά στο φόρουμ που μπορείς να διαβάσεις και να μάθεις αρκετά πράγματα.

Τώρα αναφορικά με τα τεστ θα χρειασθείς τα βασικά τα οποία είναι :

Υγρά τεστ για ph, Νο2, Νο3, ΝΗ3/4, GH και KH.

Αφού τα πάρεις κάνε μετρήσεις να δείς σε τι φάση βρίσκεται το ενυδρείο σου.

Οι αφρικάνικες κιχλίδες χρειάζονται σκληρό νερό και αρκετά αλκαλικό.

Δηλαδή υψηλό Ph, GH και KH

Τι εννοείς λίπασμα για πάσα ενδεχόμενο. Εννοείς μήπως Υπόστρωμα κατάλληλο για φυτά ;

Ωραίο και το ενυδρείο σου. Προσωπικά θα αφαιρούσα το κοράλι απο μέσα.

Δε κολλάει με το όλο aquascsape.

Link to comment
Share on other sites

Νικο καλως ηρθες στην παρεα μας και καλοριζικος. ;)B)

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και νομιζω οτι πρεπει για Αφρικανες.

Το μονο που σου μενει ειναι να παρεις τα τεστ για να δεις που βρισκεσαι.

Αληθεια τι εννοείς λίπασμα για πάσα ενδεχόμενο?

Οσο για αυτο που σου γραφει ο SW1IXC ειναι πολυ σωστο.Το στρώσιμο με ψάρια αποφεύγετε συνήθως διότι ταλαιπωρούνται τα ζωντανά.

Καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα συμφωνήσω με τους φίλους μας σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου!

Τα τεστ που θα πάρεις (κανονικά τα τεστ τα παίρνεις από την αρχή και πριν βάλεις τα ψάρια) είναι καλύτερα να είναι υγρά μια και έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με τα στίκ!

Για να πάρεις μια γενική εικόνα μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις τα άρθρα που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη και ότι απορία έχεις ρωτάς!

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

;) κι από μένα.

Πολύ καλές οι πέτρες moonstone που χεις βάλει. Τις ίδιες χρησιμοποιώ κι εγώ. Πιστεύω ότι αν βάλεις αφρικάνες θα χρειαστείς κι άλλες κρυψώνες, οπότε θα πρότεινα να βάλεις κι άλλες πέτρες. Επίσης επειδή οι αφρικάνες σκάβουν (σε σημείο που φτάνουν στον πάτο του ενυδρείου), φρόντισε ώστε να βάλεις τις πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε κατά τυχόν σκάψιμο, να μην υποχωρήσουν και πλακώσουν κάποιο ψάρι B)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσορισμα!Γνωριζω πως το στρωσιμο με ψαρια δεν ειναι το ιδανικοτερο για την υγεια τους ομως η λυση αυτη επιλεχθηκε λογω ελλειψης χρονου κ αναχωρησης για διακοπες.Το κοραλι μου το προτεινε γνωστος ενυδρειας μς εμπειρια στις κιχλιδες,μιας και-οπως ανεφερε-βοηθαει με τα στοιχεια που απελευθερωνει.Στα αμεσα σχεδια μου ειναι η αλλαγη καποιων ριζων με πετρες για τη δημιουργια περισσοτερων κρυψωνων.Γνωριζοντας για το σκαψιμο των κιχλιδων εχω φροντισει οι κατω πετρες να εχουν τοποθετηθει πριν το υποστρωμα κ την αμμο για να αποφευχθουν τυχων μετακινησεις.Το ''λιπασμα'',οντως ειναι υποστρωμα για φυτα-αδοκιμος ο ορος μου,εχετε δικιο.

Σχετικα με τις ριζες,παρα το ''μουλιασμα'' που τους εκανα πριν τοποθετηθουν στο ενυδρειο κ το συχνοτατο πλυσιμο συνεχιζουν να χρωματιζουν το νερο.Περιοριστηκε με 2 αλλαγες νερου κ ευελπιστω να αντιμετωπιστει τελειως με την τριτη,ετσι δεν ειναι;Μου εχουν πει πως οι ριζες μαλακωνουν το νερο.Αληθευει;Θα αντιμετωπισω προβλημα;Τελειωνοντας,ασχολειται καποιος απο σας με κιχλιδες;

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα θα σταματήσει να βγαίνει και θα απομακρυνθεί με αλλαγές νερού!

Εγώ που έχω αρκετά ξύλα στα ενυδρεία μου δεν είχα ποτέ κάποια αισθητή επιρροή στη σκληρότητα!

Αν και δεν ασχολούμαι ακόμα με κιχλίδες υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται!

Μπορείς να διαβάσεις θέματα άλλων χρηστών στην αντίστοιχη κατηγορία!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=18

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...