Jump to content

dwarf gourami 2


koumparos

Recommended Posts

Εχω μέσα στο 60lt ενυδρείο μου 2m και 4f dwarf gourami μαζι με 2 sp3 , 4 cory , γαρίδες και apple snails.H συμβίωση των 2m μετα από 2 εβδομάδες είναι καλή.Δεν παρατηρώ προβλήματα.Το ένα m xτές είχε γεμίσει την επιφάνεια μέσα στο κερατόφυλλο φυσαλλίδες αλλα σήμερα το πρωί αυτές ήταν ελάχιστες.Ισως το eheim 2213 κατάφερε να τις διαλύσει.θέλω να ρωτήσω αν κάτω απο αυτές τις συνθήκες και χωρίς την δυνατότητα αγοράς και 2ου ενδείου , υπάρχει περίπτωση να δω απόγονους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τα βάλεις να ζευγαρώσουν χωριστά γιατί όπως είπε και η Gin

ο αρσενικός μετά το ζευγάρωμα θα σκοτώσει τη Θ. Απ'ότι βλέπω στο προφίλ

σου έχεις και ένα 20λιτρο με χρυσόψαρα.. Μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα

εγώ. Αγόρασα ένα πλαστικό βοηθητικό ενυδρείο και ένα μικρό φιλτράκι (με

μισά υλικά από τα άλλα 2 ενυδρεία μου -ένα 60λιτρο και ένα 20λιτρο- ) και

βάλε εκεί τα χρυσόψαρα προσορινά. Ακόμα η θερμοκρασία είναι σε καλά επί-

πεδα για τα χρυσόψαρα και δεν χρειάζεσαι θερμοστάτη. Αυτά από εμένα και

ελπίζω να πάνε όλα καλά. Κάτι τελευταίο νομίζω πως για 60 λίτρα 2m είναι

πολλά. Εγώ έχω 1m 2f...

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα σου ειναι πολλα για τοσο λιγα λιτρα αν μπορεις δωστον τον ενα. Και καλο θα ειναι η αναπαραγωγη να γινει σ αλλο ενυδρειο για να δεις απογονους και να μην τα ενοχλει και χαλαει την φωλια το φιλτρο, γι αυτο και καλο ειναι να μπει φιλτρακι σαν αυτο που ειναι σφουγκαρι και λειτουργει με αεραντλια το σιγκεκριμενο φιλτρο το βαζουμε στις γεννηστρες για να μην τραβαει μωρα. Αν το φιλτρο σου δημιουργει αναταραξη θα πρεπει να βαλεις τον πατο απ ενα ποτηρι σαν αυτο που βαζουν καφε για να διατηρητε ζεστος (μου διαφευγει αυτη τη στιγμη πως το λενε το υλικο).

Βαλε κερατοφυλλο να επιπλεει στην επιφανεια για να τον βοηθησεις να κανει φωλια. Καλο ταϊσμα με τροφες πλουσιες σε βιταμινες για 2 βδομαδες και ανεβασμα της θερμοκρασιας μεχρι τους 29ο.

Αν μπορεις να το κανεις ετσι θα δεις απογονους

Πες μας πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ κερατοφυλλο στην επιφάνεια.Εκει έκανε χτές και τις φυσαλλίδες.Απλά σήμερα το πρωί είχαν χαθεί οι περισσότερες.Η θερμοκρασία είναι στους 29 βαθμούς και ταϊζω με τροφες εμπλουτισμένες με βιταμίνες kent..Na δοκιμάσω να χωρίσω την επιφάνεια του υπάρχον ενυδρείου με φελιζόλ ετσι ώστε σε εκείνη την πλευρά να μην υπάρχει ανατάραξη??

Link to comment
Share on other sites

Ναι καντο. Βαλε χωρισμα για να μην σου χαλαει την φωλια το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Λοιόν έβαλα το φελιζολ και ο μάστορας γέμισε το ενυδρείο φυσαλλίδες οι οποίες όμως το πρωϊ που το βλέπω έχουν σχεδόν σκάσει όλες.Σήμερα το πρωϊ βρήκα το ένα θυλικό ψώφιο σχεδόν στην επιφάνεια.?Χτες το μεσημέρι ήταν όλα μια χαρά.Του έλειπε ένα μικρό κομμάτι πίσω από τα βράνχια.Ηταν από δαγκωνιά?????

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως πρέπει να πάρεις άμεσα μέτρα για τον επιπλέον αρσενικό... Και επιπλέον για να δεις μωράκια βάλε ένα ζευγάρι ΜΟΝΟ του σε άλλο ενυδρείο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Ανέβασε φωτό για να δούμε για τη δαγκωνιά.. Την έσωσες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ψώφιο το βρήκα χτες το πρωϊ και είναι λιγο δύσκολο να ανεβάσω φώτο γιατι το ψαράκι το έχω πετάξει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kριμα το ψαρακι. Τωρα θα πρεπει να βγαλεις οποσδηποτε τον εναν αρσενικο γιατι θα γινει της τρελης στο ενυδρειο με μια μονο θηλυκια.

Η δαγκωνια μπορει να εχει γινει αφου ψοφισε το ψαρακι. Ειχε καποιο προβλημα ειχε μηπως πριστει;

Παντως καλυτερα να προσπαθησεις σε αλλο ενυδρειο για αναπαραγωγη οπως εχουμε ξαναπει.

Μην το βαζεις κατω αυτα συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονο μια η θυλικιά.Απο 4 τώρα είναι 3.Δυστυχώς πήγα στο μαγαζί που τα πήρα ,για να αντικαταστήσω την θυληκιά, και μου είπαν ότι τελείωσαν και περιμένουν εισαγωγή την άλλη εβδομάδα.Να το βάλω κάτω?????? εεεε οχι ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το βαλεις κατω επειδη σου ετυχε μια στραβη....... σ ολους μας μπορει να τυχει αλλα δεν καταθετουμε τα οπλα. Αν ολα πανε καλα θα δεις και αναπαραγωγες αλλα με τον τροπο που σου ειπα ποιο πανω

Μην το βαζεις κατω και μην απογοητευεσαι

Link to comment
Share on other sites

Aφού έβαλα το φελιζόλ στην πλευρά του (νικητή) αρσενικού , αυτός γέμιζε κάθε μέρα την περιοχή του με φυσαλλίδες , οι οποίες το πρωϊ ειχανε σκάσει σχεδόν όλες.Δεν άφηνε κανένα άλλο ψάρι να πλησιάσει την περιοχή με τις φυσαλλίδες.Αυτή την στιγμή συμβαίνει το εξείς:Ο αρσενικός σταμάτησε να κάνει φυσαλλίδες , έχει γίνει σχεδόν (κολλήτος) με το δεύτερο αρσενικό σε σημείο και το δευτερο αρσενικό να κουβαλλάει φυτά στην φωλιά του πρώτου , χωρίς τσακωμούς , και στην περιοχή της φωλιάς πλησιάζουν και τα θυλικά , όχι για πολύ βέβαια.Υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτή την συμπεριφορά????

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος πως ειναι και τα 2 αρσενικα;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για αυτό , ναι.Ειναι και τα δυο χρωματιστά κόκκινα ριγέ ένω τα θυλικα που πήρα είναι μονόχρωμα σχεδόν λευκά.

Link to comment
Share on other sites

Αστα να δουμε τι θα κανουν ειμαι περιεργη. Μπορει να μοιραστουν τη φωλια, λιγο κουφο βεβαια εως αδυνατον αλλα ποτε δεν ξερεις. Εμενα ενα αρσενικο πλαττυ εχει ερωτευθει εναν αλλον και γινεται χαμος στο ενυδρειο δεν αφηνει κανενα ψαρι να πλησιασει τον "εκλεκτο" του. Τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει.Ετσι και αλλοιώς στο 2006 ζολυμε.Γιατί να υπάρχει πλήρη ελευθερία σχέσεων μόνο στους ανθρώπους???? ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Κι εγω να δω τι θα κανω με τα παιδια τα πλατυ μου

ΥΓ παλι μαζι ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ένας "αρσενικός" είναι πιο μικρός από τον άλλο?? Οι δικές μου οι Θ είναι και αυτές με κόκκινες ρίγες αλλά είναι εμφανώς πιο μικρές από τον Α. Μήπως δεν είναι Α ??? Έχω δει κι εγώ σχεδόν μονόχρωμα Θ αλλά παίζει αυτό που σου λέω! Κοίτα το και κράτα μας ενήμερους (όχι τπτ άλλο αλλά αγωνιούμε ;) !!!!)

Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι σίγουρα και τα δύο Α.Είναι πολύ μεγαλήτερα από τα Θ.Μάλιστα όταν τα πήρα ο πετσοπάς τα έβαλε όλα στην ίδια σακούλα.2 Α και 4 Θ.Δεν μπορείτε να καταλάβετε τι έγινε μεταξύ των 2 Α.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου οι Θ είναι και αυτές με κόκκινες ρίγες αλλά είναι εμφανώς πιο μικρές από τον Α.

Μια και δεν έχω δει ακόμα πολύχρωμα θηλυκά μπορείς να μας βάλεις κάποια φώτο από τα δικά σου να τα δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..... Κράτα μας ενήμερους πάντως και βλέπουμε. Φίλε kouzman περίμενε λίγο ακόμα και θα κάνω αναλυτική παρουσίαση ψαριών και ενυδρείου μετά από τόσους μήνες... Σχεδόν ολοκληρώθηκε το έργο μου!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι τα θ είναι πολύχρωμα.Τα 2 Α είναι μεγάλα και πολύχρωμα και τα 3 Θ είναι μικρά και μονόχρωμα.

Sorry, δεν κατάλαβα ότι δεν το έλεγες σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...