Jump to content

Juwel Rekord 60


nickst

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

κοινωνικο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x29

Συνολικά Λίτρα:60

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:5xVallisneria americana,Echinodorus uruguayensis,2xAnubias barteri var. nana,7xAnubias barteri "coffeefolia,2xjava fern

Ψάρια:Beaufortia kweichowensis,5xcorydoras paleatus,10xtrigonostigma heteromorpha

Άλλα είδη:4xred cherry shrimp,3xamano shrimp,2xapple snail gold

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:1 πετρα

Ξύλα:ενα κομματι ξυλου

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):λαμπα juwel 15w

Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικο φιλτρο της juwel με μπλε σφουγγαρι πρασινο σφουγγαρι και λιγο βιολογικο υλικο Tetratec Ceramic Rings

Θέρμανση/ Ψύξη:juwel heater 50 watt

Λίπανση:1 φορα τον μηνα στις ριζες των φυτων TetraPlant InitialSticks και στο νερο την καταλληλη ποσοτητα TetraPlant PlantaMin

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:Tetra PlecoMin,TetraDelica Red Blood Worms,TetraDelica Daphnia,TetraCrusta Menu

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26c

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:καθε εβδομαδα αφαιρω 20 λιτρα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:sera aquatan,sera bio nitrivec,TetraAqua Toru Min

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:το ενυδρειο πρωτα ειχε τετρα μετα το αλλαξα με γκαπυ τα οποια τα ειχα 6 μηνες και εχω εναν μηνα τωρα που εχω βαλει τους αρλεκινους επειδη ειχα βαρεθει τις γεννες των γκαπι.το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο τωρα.μετα απο ενα χρονο ελπιζω το αποτελεσμα που εχω κανει να ειναι καλο για τα ψαρακια μου.

Φωτογραφίες:

http://s1090.photobucket.com/albums/i371/n...nt=DSC00970.jpg

http://s1090.photobucket.com/albums/i371/n...nt=DSC00905.jpg

http://s1090.photobucket.com/albums/i371/n...nt=DSC00904.jpg

http://s1090.photobucket.com/albums/i371/n...nt=DSC00872.jpg

http://s1090.photobucket.com/albums/i371/n...nt=DSC00859.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραιο το ενυδρειο σου :rasp:

Θα μου επιτρεψεις να σε βοηθησω λιγο στις φωτογραφιες ;)

PICT1958.jpg

DSC00970.jpg

DSC00905.jpg

DSC00904.jpg

DSC00872.jpg

DSC00859.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

φιλε Geosid ευχαριστω παρα πολυ.πως το εκανες αυτο με τις φωτο?

It's magic ;):rasp:

οπως θα δεις στο μενου της φωτογραφιας στο photobucket γραφει IMG code το λινκ που εχει μεσα στο κουτακι το κανεις αντιγραφη και επικοληση εδω περα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου!

απλά θα σου πω, πως οι anubias δεν πρέπει να φυτεύονται ολόκληρες, παρά μόνο οι ρίζες τους και όχι ο κορμός διότι σαπίζει... για τον λόγο αυτό είναι καλύτερο να είναι δεμένες πάνω σε πέτρες ή ξύλα.

καλή συνέχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου!

απλά θα σου πω, πως οι anubias δεν πρέπει να φυτεύονται ολόκληρες, παρά μόνο οι ρίζες τους και όχι ο κορμός διότι σαπίζει... για τον λόγο αυτό είναι καλύτερο να είναι δεμένες πάνω σε πέτρες ή ξύλα.

καλή συνέχεια! ;)

ευχαριστω πολυ φιλε μου.ολο τον χρονο τωρα ετσι τις εχω αν και οι ριζες τους ειναι στην αμμο μεσα ο κορμος ειναι εξω απο την αμμο.μεχρι τωρα κανενα δεν μου εχει σαπισει και αν δεις στην φωτο οι μπροστινες ανουμπιες ειναι μικρες τις εχω κοψει απο αλλες μεγαλες και τις φυτεψα και επιασαν κανονικα και μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

It's magic ;):rasp:

οπως θα δεις στο μενου της φωτογραφιας στο photobucket γραφει IMG code το λινκ που εχει μεσα στο κουτακι το κανεις αντιγραφη και επικοληση εδω περα :rasp:

ευχαριστω πολυ για την πληροφορια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου.ολο τον χρονο τωρα ετσι τις εχω αν και οι ριζες τους ειναι στην αμμο μεσα ο κορμος ειναι εξω απο την αμμο.μεχρι τωρα κανενα δεν μου εχει σαπισει και αν δεις στην φωτο οι μπροστινες ανουμπιες ειναι μικρες τις εχω κοψει απο αλλες μεγαλες και τις φυτεψα και επιασαν κανονικα και μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα.

μιά χαρά τότε... ;)

Link to comment
Share on other sites

ελα να ανεβαινουμε οι ενυδρειοκηπουροι!!! ;)

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,μα καλα τι θηριο ειναι αυτη anubias εκει στα δεξια? :rasp:

θα μου επιτρεψεις μονο 2 πραγματακια:

εχεις πολυ ωραιο setup με τα φυτα κ το ξυλο,βαλε αλλο ενα φτιαξε ενα συμπλεγμα ξυλων-anubias κ βγαλε την πετρα,κανει μπαμ κ τραβαει αμεσως εκει το ματι.

επισης ενα σκουροχρωμο φοντο πχ μαυρο χαρτονι θα του εδινε κ αλλα points :rasp:

αψογος,συγχαρητηρια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ελα να ανεβαινουμε οι ενυδρειοκηπουροι!!! ;)

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,μα καλα τι θηριο ειναι αυτη anubias εκει στα δεξια? :rasp:

θα μου επιτρεψεις μονο 2 πραγματακια:

εχεις πολυ ωραιο setup με τα φυτα κ το ξυλο,βαλε αλλο ενα φτιαξε ενα συμπλεγμα ξυλων-anubias κ βγαλε την πετρα,κανει μπαμ κ τραβαει αμεσως εκει το ματι.

επισης ενα σκουροχρωμο φοντο πχ μαυρο χαρτονι θα του εδινε κ αλλα points :rasp:

αψογος,συγχαρητηρια :rasp:

την εχω κλαδεψει παλια κιολας να φανταστεις.αν δεσω πανω στο ξυλο μια ανουμπια μετα δεν θα κλεισει τα αλλα φυτα απο πισω του εννοω?δεν θα φαινονται τα αλλα απο πισω.να βαλω στην θεση της πετρας οπως ακριβως εχω και το αλλο ξυλο και να ενονωνται στις μυτες τα δυο ξυλα?τι λες θα φαινεται καλα?ευχαριστω για τα καλα σου λογια αμαν εκανα να βρω ενα ωραιο στησιμο της προκοπης.οτι να ναι εκανα παλια.εμαθα απο το φορουμ και εσας φυσικα παρα πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...