Jump to content

Recommended Posts

Μόλις γύρησα απ΄τις διακοπές και το πρ΄το πράγμα που κοίταξα ήταν τα ενυδρεία μου.

Το πρώτο πραγμα που παρατηρησα είναι η συμπεριφορά του θηλυκού δίσκου που ήταν επιθετική με τον αρσενικό σε σημείο που δεν τον άφηνε να φάει. Κάτι δεν πήγαινε καλά σκέφτηκα!!!! Δεν ήταν φυσιολογικό σκέφτηκα και τοποθέτησα το ζευγάρι στο μεγάλο ενυδρείο. Εκεί παρατήρησα ότι η θυληκιά έχει αδυνατήσει τελείως και δεν τρώει. επειδή οι άλλοι δίσκοι την κυνηγάνε αφαίρεσα 4 δίσκους και τους έβαλα στο μικρό.

Ο αρσενικός ξανά έγινε αρχηγός στο ενυδρείο αλλά η θυληκιά συνεχίζει και δεν τρώει. Παίρνει μπουκιές αλλά τις βγάζει αμέσως. Έκανα μια θεραπεια για ΗEXAMITA αλλά συνεχίζεται το ιδιο.

Επίσης έχω αλλον 1 δίσκο ο οποίος εδώ και 1.5 χρόνο δεν μεγαλώνει καθόλου ενώ τρέφεται κανονικά, είναι και αυτος αδύνατος.

Φιλικά,

ΚΙΜΙ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην πείραζες τα ψαράκια να τα άφηνες όπως ήταν .

Ένα πιο λεπτομερές ιστορικό θα ήταν σημαντικό .

Πες μας όμως με πιο φάρμακο έχεις κάνει την θεραπεία και πόσες ημέρες .

Ακολούθησες τη δοσολογία που γραφεί;

Μην ξεχνάς ότι η απότομη αλλαγή περιβάλλον των δίσκων τα επηρεάζει αρνητικά .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη,

το ξέρω ότι επειρεάζει αρνητικά τα ψάρια αλλά στη συγκεκρημένη περίπτωση έκρινα δεδομένο ότι το στρες του αρσενικού από τη θυληκιά δεν θα κατέληγε πουθενά σκέφτηκα να τα μεταφέρω στο κοινονικό ενυδρείο και ο αρσενικός είναι ήδη καλύτερα. Απ΄'οτι ξέρω το ΗΕΧΑΜΙΤΑ χτυπάει τους δίσκους όταν είναι πολύ στρεσαρισμένοι, δεν ήθελα να αρρωστίσει και ο αρσενικός. Έκανα θεραπεία με ΗΕΧΑΜΙΤΑ ΕSHA για τρείς μέρες με λίγη παραπάνω δοσολογία αφού έκρινα οτι ήταν σοβαρή η περίπτωση καθώς το συνηστούσε και το εγχειριδιο του φάρμακου. Τι προτείνεις?

Να τα ξαναμεταφέρω και να τους κάνω στο μικρό ενυδρείο θεραπεία?

(σκέφτηκα να τους κάνω GENERAL CURE)

Y.Γ. : κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη...

;) Ευχαριστώ!

Φιλικά,

ΚΙΜΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...