Jump to content

Τρύπημα τζαμιού


albabis

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια τρύπα υπερχείλισης στο ενυδρείο μου αλλά δεν έχω δουλέψει ποτέ με τζάμια και δεν ξέρω τίποτα πέρα από το ότι αν σπάσει την έκατσα.

Ξέρει κανείς πως γίνεται; τι τρυπάνι χρειάζεται ποια είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια τρύπα υπερχείλισης στο ενυδρείο μου αλλά δεν έχω δουλέψει ποτέ με τζάμια και δεν ξέρω τίποτα πέρα από το ότι αν σπάσει την έκατσα.

Ξέρει κανείς πως γίνεται; τι τρυπάνι χρειάζεται ποια είναι η διαδικασία;

Κοίτα να δεις.Απο την στιγμή που δεν ξερεις πως γινεται η τρυπα,θα σου προτεινω να το πας σε εναν που ξερει πως θα την ανοιξει και εχει τα καταλληλα εργαλεια.Μονος σου μην επιχειρήσεις να κανεις τιποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα γιατί είναι ασήκωτο, αλλά έτσι και αλλιώς πριν κάνω κάτι για πρώτη φορά μαθαίνω πως γίνεται, δεν πηγαίνω σε κάποιον άλλο να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται με ειδικο ποτυροτρυπανο,χαμηλες στροφες,πολυ υπομονη,και ταυτοχρονη ψυξη του γυαλιου την ωρα του τρυπηματος.

Αν κανεις μια αναζητηση στο youtube θα βρεις σχετικα βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Που μπορώ να βρω στην Αθήνα;

Tα ποτηροτρύπανα από ότι ξέρω χρειάζονται μια τρύπα οδηγό, με τι τρυπάνι γίνεται ή το έχει το ποτηροτρύπανο μαζί του;

Όταν λες χαμηλές στροφές εννοείς της τάξης των 100rpm ή χαμηλότερα;

Η ψύξη γίνεται με νερό η κάποιο άλλο ψυκτικό;

Link to comment
Share on other sites

ρωτα τζαμα για να σου πει ποιο τρυπανι θελεις και που θα το βρεις. ψυκτικο νερο ναι. χαμηλες στροφες μιλαμε ενα δραπανο με ρεοστατη στη σκανδαλη (οσο πατας τοσο γκαζωνεις). πιθανον να βρεις τετοιο τρυπανι στα πρακτικερ αλλιως σε βιομηχανικα ειδη. αναλογα που μενεις ισως ξερω καποιο με βιομηχανικα να σε στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Δράπανα έχω, για το ποτηροτρύπανο προβληματίζομαι. Δύο τζαμάδες που ξέρω στην περιοχή μου δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί στο να δίνουν πληροφορίες, για αυτό ρωτάω εδώ.

Μπορώ να πάω οπουδήποτε στην Αττική αρκεί να έχω καλές πιθανότητες να βρω, δεν θέλω να ψάχνω στα τυφλά.

Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστικος με το αντικειμενο αλλα ισως με ενα dremel κανεις δουλεια? Τι παχος ειναι το τζαμι του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστικος με το αντικειμενο αλλα ισως με ενα dremel κανεις δουλεια? Τι παχος ειναι το τζαμι του ενυδρειου?

Με το Dremel το μονο που θα κανει θα ειναι ζημια B)

Οταν εψαχνα εγω,δεν βρηκα πουθενα.Ουτε στα βιομηχανικα.Παραγγελια μονο απο internet,το νουμερο που θελεις(αναλογα τη διαμετρο της τρυπας που θες να ανοιξεις).

Eπικοινωνησε με τον φιλο Γιαννη(jumaru82)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showuser=4702

ο οποιος ειναι σχετικος με το θεμα,να παρεις πληροφοριες. ;)

Link to comment
Share on other sites

οσους εχω δει απο e-bay βρηκαν ..εψαχνα και εγω πριν κανα χρονο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν προκειται να τρυπησεις ποτε στο σπιτι ενα τζαμι.

Μην το κανεις.

Θελει ειδικο router cnc μηχανημα, και να ειναι μονο του το τζαμι, να μην ειναι κολλημενα....

Δουλευα 6 χρονια σε εργοστασιο με τζαμια σαν υπευθηνος παραγωγης με κορυφαια εξαρτηματα.

Δεν υπαρχει περιπτοση με dremel ουτε και μαγος να ησουν. Ουτε και κανενασ τζαμας το αναλαμβανει.

Πιστεξεμε, μην κανεις τιποτα και ρωτα και κανενα μαγαζι.

Καλυτερα να κανεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διανοήθηκα να τρυπήσω με το Dremel το τζάμι. Το CNC εμφανίστηκε τα τελευταία 20 -25 χρόνια, πιο πριν κάπως τρύπαγαν τα τζάμια. Η ύπαρξη ειδικού ποτηροτρύπανου φαίνεται πολύ λογική, θα το ψάξω αύριο. Το πως θα τρυπήσω σε έτοιμο ενδρείο είναι ένα πρόβλημα, σκέφτομαι να βάλω κόντρα από MTF δεν ξέρω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν προκειται να τρυπησεις ποτε στο σπιτι ενα τζαμι.

Μην το κανεις.

Θελει ειδικο router cnc μηχανημα, και να ειναι μονο του το τζαμι, να μην ειναι κολλημενα....

Δουλευα 6 χρονια σε εργοστασιο με τζαμια σαν υπευθηνος παραγωγης με κορυφαια εξαρτηματα.

Δεν υπαρχει περιπτοση με dremel ουτε και μαγος να ησουν. Ουτε και κανενασ τζαμας το αναλαμβανει.

Πιστεξεμε, μην κανεις τιποτα και ρωτα και κανενα μαγαζι.

Καλυτερα να κανεις κατι αλλο.

Kαλο θα ειναι φιλε μου να μην εισαι τοσο απολυτος.

Εγω θα σε διαψευσω και θα σου πω πως ο Γιαννης τρυπησε το ενυδρειο μου γεματο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=327168

Και δεν ειμαι η μοναδικη περιπτωση να σου πω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα και το CNC εχει ποτυροτρυπανο. Αλλα εναι σταθερο τελειως καικατεβαινει μηχανικα στο τζαμι οπου με την σειρα του ειναι οριζοντιο. Και δεξια αριστερα δεν πρεπει να το εμποδιζει τιποτα οπως και να μην δεχεται πιεση λογω βαρους απο πουθενα. Δηλαδη να ειναι μονο του.

Ισως ειναι λιγο ακαταλαβιστικα αλλα μονο αμα πας σε μαγαζι θα σου εξηγησουν.

;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο άνθρωπος έχει "χέρι" δε χρειάζεται κανένα μηχάνημα.

Μην ξεχνάμε πως όλα τα μηχανήματα κατασκευάστηκαν με πρότυπο το χέρι μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα και το CNC εχει ποτυροτρυπανο. Αλλα εναι σταθερο τελειως καικατεβαινει μηχανικα στο τζαμι οπου με την σειρα του ειναι οριζοντιο. Και δεξια αριστερα δεν πρεπει να το εμποδιζει τιποτα οπως και να μην δεχεται πιεση λογω βαρους απο πουθενα. Δηλαδη να ειναι μονο του.

Ισως ειναι λιγο ακαταλαβιστικα αλλα μονο αμα πας σε μαγαζι θα σου εξηγησουν.

B)

Μια χαρα τα λες.Υπαρχει ομως και η πατεντα,και το αστρο........να το'χεις ρε παιδι μου. ;)

Και ο Γιαννης το'χει,και το βλεπεις και στις φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου ακαταλαβίστικα, δεν είμαι άσχετος από μηχανουργικές κατεργασίες, απλά δεν έτυχε να επεξεργαστώ ποτέ τζάμι. Σαν CNC χαρακτηρίζουμε οποιαδήποτε εργαλειομηχανή ελέγχεται από υπολογιστή, αν χρησιμοποιεί ποτηροτρύπανο τότε υποθέτω ότι πρόκειται για ένα φρεζοδράπανο, εργαλείο που διαθέτω. Η δυσκολία θα είναι να τοποθετήσω το φρεζοδράπανο στο ενυδρείο (και όχι το αντίστροφο) μιας και είναι ελαφρύτερο και μικρότερο από το ενυδρείο. Αν και νομίζω ότι είναι εφικτό και με δράπανο χειρός και η περίπτωση του Δίας το επιβεβαιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, το ειδα και αυτο!!!! Ωραια.

Τοτε αυτο που συμβουλευω ειναι να βαλετε το μηχανημα με το ποτυροτρυπανο (διαμαντοποτυροτρυπανο βασικα) οσο το δυνατο πιο σταθερα να τρυπαει.

Ελπιζω να πανε ολα καλα χρονιαρες μερες!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σπαει οσο ευκολα φανταζεστε. Εγω εχω κανει δυο τρυπες στο ενυδρειο μου και αν και η πρωτη μου πηρε 3 ωρες, η δευτερη εγινε σε μολις 1 ωρα! (θελει υπομονη).

Λοιπον, βαζεις ενα ποτηρακι πλαστικο με κομενο τον πατο πανω στο γυαλι που θελεις να κοψεις και γυρω γυρω βαζεις πλαστελινη για να κραταει νερο για ψυξη. Κατοπιν, με ενα ποτηροτρυπανο για γυαλι (Γεραλιδης,Σπυρου Πατση)(υπαρχουν 2 ποιοτητες, μια που κανει 90 ευρω και μια αλλη που εινα περιπου στα 20κατι,εγω αυτη χρησιμοποιησα) αρχιζεις προσεχοντας στην αρχη να μην φευγει απο την θεση του.

Εγω δεν χρησιμοποιησα οδηγο αλλα σκετο ποτηροτρυπανο. Βοηθησε πολυ στην αρχη να μην το εχεις καθετο στην επιφανεια αλλα ελαφρως κεκλιμενο για να γινει η αρχη. Μετα, σιγα σιγα επαναφερεις σε καθετη θεση.

Μην πιεζεις για να τελειωσεις γρηγοροτερα. Μονο το βαρος του δραπανου ειναι αρκετο.

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

Δεν σπαει οσο ευκολα φανταζεστε. Εγω εχω κανει δυο τρυπες στο ενυδρειο μου και αν και η πρωτη μου πηρε 3 ωρες, η δευτερη εγινε σε μολις 1 ωρα! (θελει υπομονη).

Λοιπον, βαζεις ενα ποτηρακι πλαστικο με κομενο τον πατο πανω στο γυαλι που θελεις να κοψεις και γυρω γυρω βαζεις πλαστελινη για να κραταει νερο για ψυξη. Κατοπιν, με ενα ποτηροτρυπανο για γυαλι (Γεραλιδης,Σπυρου Πατση)(υπαρχουν 2 ποιοτητες, μια που κανει 90 ευρω και μια αλλη που εινα περιπου στα 20κατι,εγω αυτη χρησιμοποιησα) αρχιζεις προσεχοντας στην αρχη να μην φευγει απο την θεση του.

Εγω δεν χρησιμοποιησα οδηγο αλλα σκετο ποτηροτρυπανο. Βοηθησε πολυ στην αρχη να μην το εχεις καθετο στην επιφανεια αλλα ελαφρως κεκλιμενο για να γινει η αρχη. Μετα, σιγα σιγα επαναφερεις σε καθετη θεση.

Μην πιεζεις για να τελειωσεις γρηγοροτερα. Μονο το βαρος του δραπανου ειναι αρκετο.

;)B)B)

Όσα βίντεο έχω δει δείχνουν ακριβώς αυτά που λέει ο φίλος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...