Jump to content

Συστημα Αυτοματοποιησης ολων των συσκευων του Ενυδρειου


empolis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και χρονια πολλα...Εχω μια λυση για αυτοματοποιηση ολων των συσκευων που βρισκονται στο ενυδρειο...Τι εννοω..? Λοιπον ειναι μια συσκευη η οποια συνδεετε με τον υπολογιστη κοστιζει λιγοτερο απο 50 ευρω...Βγαζει 8 καναλια 220v 500wat η καθε μια εξοδο...Μπορεις να την προγραματισης ποτε να ανοιγει η καθε εξοδος και ποτε να κλεινει...Το μειονεκτημα που εχει ειναι οτι πρεπει να ειναι συχεχεια συνδεδεμενη με τον υπολιγστη...Οποιος ενδιαφερετε μπορει να μου γραψει και να τον βοηθησω οσο μπορω...Θα μου πεις εχω χρονοδιακοπτες αλλα ποσους να βαλεις?Σε αυτην τα συνδεεις ολα , λαμπες ποτε να ανοιγουν π.χ σκιμμερ να κλεινει για να μπορεις να ταισεις... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρονια πολλα...Εχω μια λυση για αυτοματοποιηση ολων των συσκευων που βρισκονται στο ενυδρειο...Τι εννοω..? Λοιπον ειναι μια συσκευη η οποια συνδεετε με τον υπολογιστη κοστιζει λιγοτερο απο 50 ευρω...Βγαζει 8 καναλια 220v 500wat η καθε μια εξοδο...Μπορεις να την προγραματισης ποτε να ανοιγει η καθε εξοδος και ποτε να κλεινει...Το μειονεκτημα που εχει ειναι οτι πρεπει να ειναι συχεχεια συνδεδεμενη με τον υπολιγστη...Οποιος ενδιαφερετε μπορει να μου γραψει και να τον βοηθησω οσο μπορω...Θα μου πεις εχω χρονοδιακοπτες αλλα ποσους να βαλεις?Σε αυτην τα συνδεεις ολα , λαμπες ποτε να ανοιγουν π.χ σκιμμερ να κλεινει για να μπορεις να ταισεις... :wub:

υπάρχει αυτό με πολύ κάτω από 50 ευρώ και ίσως με περισσότερες δυνατότητες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εγω ελεγα αυτο

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1...=&thepid=95

αλλα απο οτι ειδα ειναι καλυτερο του warhawk,γιατι απο οτι ειδα δεν θελει συνεχεια να ειναι συνδεδεμενο στον υπολογιστη , μπαινεις προγραμματιζεις και βγαινεις...Ενω σε αυτο που προτινα πρεπει να ειναι συνεχεια συνδεδεμενο (δεν το ξερω με απολυτη σιγουρια) .Βασικα θελω κατι τετοιο για τον λογο οτι οταν ταιζουμε κοραλια πρεπει να ειναι κλειστω το σκιμμερ και το φιλτρο...Ειναι καλυτερο να ειναι προγραματισμενο με το πισι παρα να βγαζεις τις μπριζες...:wootwoot: σωστα? :wub:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτό με πολύ κάτω από 50 ευρώ και ίσως με περισσότερες δυνατότητες ;)

Μήπως ξέρεις που μπορώ να το βρω ???? :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτό με πολύ κάτω από 50 ευρώ και ίσως με περισσότερες δυνατότητες :wub:

Το οποίο που μπορεί να το βρει κάποιος (στην Αθήνα);

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις που μπορώ να το βρω ???? :wub::wootwoot::rolleyes:

Το οποίο που μπορεί να το βρει κάποιος (στην Αθήνα);

δυστυχώς στην Αθήνα δε το έχω βρει πουθενά :hysterical:

έχω πάρει 3 από εδώ

μαζευτείτε 2-3 παιδιά και παραγγείλετε το ;) (θέλω και γω άλλο ένα :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στην Αθήνα δε το έχω βρει πουθενά :wootwoot:

έχω πάρει 3 από εδώ

μαζευτείτε 2-3 παιδιά και παραγγείλετε το :wub: (θέλω και γω άλλο ένα :rolleyes: )

Ευχαριστώ για την πληροφορία. ;)

Αν θεωρείς ότι είναι αξιόπιστο και μετά από διακοπή ρεύματος δεν χάνει τις ρυθμίσεις, με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία. :hysterical:

Αν θεωρείς ότι είναι αξιόπιστο και μετά από διακοπή ρεύματος δεν χάνει τις ρυθμίσεις, με ενδιαφέρει.

μετά από διακοπή ρεύματος "παγώνει" το ρολόι του δεν χάνει όμως κάποιες ρυθμίσεις... δηλαδή εάν κάνει διακοπή 10 λεπτά και έχω προγραμματίσει να ανοίξουν τα φώτα στις 17:00 θα ανοίξουν στις 17:10...

θα δώσω ένα hint στους κατόχους και στους μέλλοντες κατόχους του όμως γιαυτό του το πρόβλημα :wub:

εάν έχει τάση 5V στο usb του και διακοπή να κάνει δε χάνει τίποτα :rolleyes:

από θέμα κατασκευής τώρα... το ένα από τα 3 που άνοιξα για να το δω πως είναι μέσα αφού έκανε κάτι κόλπα με το usb και δε με σύμφερε να το στείλω πίσω Γερμανία (για εγγύηση), είχε τα χάλια του... μέχρι και επισκευασμένη με πολύ άθλιο τρόπο πίστα στην πλακέτα. Ή κατασκευάζεται σε κάποια κακιά γειτονιά της Κίνας ή ο Ολλανδός που το έφτιαχνε είχε πιει το κάτι τις του ;) Μετά την επισκευή της πίστας της πλακέτας έπαιξε για μια βδομάδα άψογα αλλά ξαφνικά μια μέρα παρέδωσε πνεύμα... Ξανά άνοιγμα λοιπόν και αυτή τη φορά βρήκα ψυχρές κολλήσεις στον κοντρόλερ του usb, πάνω στην ίδια πλακέτα που είχε το πρόβλημα την πρώτη φορά :hysterical: Επισκευή λοιπόν και ξανά στην πρίζα...

Να πω πως από τότε που το επισκεύασα δεύτερη φορά :hysterical: δεν έχει κάνει κιχ κανένα από τα 3 και θέλω να πιστεύω πως ήμουν απλά γκαντέμης :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο άσχετο με το θέμα συζήτησης.... αλλά αφού την ψάχνετε ίσως να βρεθεί κάποια λύση γ αυτό που ψάχνω και εγώ.

Λοιπόν.. θέλω μια ..."συσκευή" να τοποθετηθεί στο skimmer, όπου απλά όταν πατήσω το κουμπάκι της να απενεργοποιεί το skimmer για μια ώρα περίπου, και μετά να ξαναπαίρνει μπροστά...

Μάλλον για κάτι σε DIY χωρίς ρυθμίσεις και τέτοια.

Κάποιος γνώστης της ηλεκτρονικής?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. θέλω μια ..."συσκευή" να τοποθετηθεί στο skimmer, όπου απλά όταν πατήσω το κουμπάκι της να απενεργοποιεί το skimmer για μια ώρα περίπου, και μετά να ξαναπαίρνει μπροστά...

Μάλλον για κάτι σε DIY χωρίς ρυθμίσεις και τέτοια.

Αυτο ισως να μπορουσε να γινει με ενα Delay ΟΝ. Δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι υπαρχει με τοσο μεγαλη χρονοκαθυστεριση(μιας ωρας). Μπορεις να κανεις μια ερωτηση σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. χρειαζεσε ντιλει ον χρονικο, και φυσικα αυτα ρυθμιζοντε απο sec εως ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... αλλά γίνε λίγο πιο σαφείς, δεν τα γνωρίζουμε όλοι αυτά !!!

..Κάποιο link, κάποιες οδηγίες που θα το βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... αλλά γίνε λίγο πιο σαφείς, δεν τα γνωρίζουμε όλοι αυτά !!!

..Κάποιο link, κάποιες οδηγίες που θα το βρω ?

νομίζω έχεις ξαναρωτήσει σε κάποιο ποστ και σου είχαμε πει να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη καθυστέρησης :wootwoot:

εάν θυμάμαι λάθος πες μου να σου ξαναπώ :wub:

Υ.Γ. Αυτό όσα μοντέλα ξέρω είναι για τοποθέτηση σε ράγα δηλαδή σε πίνακα (δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι αυτόνομο). Αφού το εγκαταστήσεις το μόνο που θα κάνεις είναι να ανοιγοκλείνεις το ρεύμα στο σκίμερ και θα μπαίνει αυτόματα η καθυστέρηση. Μοναδικό μειονέκτημα όταν κοπεί το ρεύμα και ξανάρθει θα μπει πάλι η καθυστέρηση :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Ναι το θυμάμαι το θέμα στο ποστ... απλά έλεγα για κάτι πιο απλό σαν συσκευή, έστω DIY που όλα θα γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού με σταθερούς χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Τα χρονικα πολουνται σε καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου σε πικιλεια ως αναφορα ταση λειτουργιας,επαφων εξωδου,χρονου,προγραματος, και αναλογα το συνδιασμο λειτουργικοτιτας ειναι και το κοστος αγορας. ο εξοπλισμος ειναι ραγας και τοποθετιτε σε πινακακι μαζι με το μπουτον ενεργοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...