Jump to content

άρρωστο Melanotaenia Praecox


Recommended Posts

Αρχικά να πώ ότι το ενυδρείο που βρίσκεται είναι 60lts μεικτά και είναι βιοτοπικό Ασίας.

Μέσα υπάρχουν από άλλα ψάρια, 2 sparkling gouramis, 6 iriatherina werneri και άλλο ένα melanotaenia praecox (neon dwarf). Χθες παρατήρησα στο ένα πίσω στην ουρά ένα σημάδι σαν πρισμένη πληγη, και μου φαίνεται ότι έχει και λίγο πιο φουσκωμένη κοιλιά από το σύνηθες.

Τρώει κανονικά και κολυμπάει.

Μάλλον πρέπει να είναι βακτήριο εξωτερικό αλλά θα ήθελα κάποιος πιο έμπειρος να μου πεί τη γνώμη του.

Καθώς και τι προτείνει να κάνω.

post-6805-1295224666_thumb.jpg

Στο site της JBL διάβασα να πάρω το JBL Furanol για την θεραπεία κατά των βακτηριακών μολύνσεων.

Κάποια πράγματα που θα ήθελα επίσης να μου πείτε είναι αν προτείνετε να γίνει η θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο ή να βάλω το ψάρι σε μία καραντίνα (μιας και μόνο σε αυτό έχω δεί συμπτώματα μέχρι τώρα) καθώς και αν έχετε χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο και απόψεις?

Τα φυτά θα είναι εντάξει, ή θα τα επιρρεάσει η θεραπέια?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος έμπειρος να μου δώσει κάποιες συμβουλές παρακαλώ για να πάω σήμερα να πάρω φάρμακο να ξεκινήσω τη θεραπεία?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για τη βιασύνη

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο δεν θα σε βαλω ατον κόπο να συμπληρώσεις την φόρμα,γνωρίζω το ενυδρείο σου αρκετά καλά πιστευω και ξέρω οτι παρέχεις στα ψάρια σου τα μέγιστα.

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις melafix και θα δεις σύντομα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Δεν είχα προσέξει την σημείωση για την φόρμα...

Όπως και να χει όμως να σαι καλά!

Θα το ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...