Jump to content

Μετρητής αμμωνιας που μοιαζει με ταμπελάκι


trin404

Recommended Posts

Γεία σας!

Μετά απο πολύ πανικό μιας και ανακάλυψα οτι το πρώτο pet shop που πήγα ηταν επιεικώς απαράδεκτο (αγόρασα 2 χρυσόψαρα σε ενα... κουτί των 10 λίτρων) διάβασα το forum και πήρα σήμερα ένα κανονικό ενυδρείο, 80αρι με φίλτρο, φώς και θερμόμετρο.

Το θέμα είναι οτι ρώτησα πως κάνουν τις μετρήσεις για αμμωνία τώρα που στρώνει και μου δώσαν ένα πράγμα σαν ταμπελάκι πμε βεντούζα για να το κολλας στο τζάμι που αλλάζει χρώμα οταν υπάρχει κίνδυνος.

Αν και η κυρία που με εξυπηρέτησε φάνηκε πολύ ενημερωμένη και συμπαθής, επειδή την πάτησα μια φορά και δεν εχω βρει αναφορές για αυτον τον τρόπο μέτρησης αμμωνιας, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλής αυτή η μέθοδος μέτρησης και αν όχι τί πρέπει να ζητήσω...

Επίσης, στο πρώτο pet shop μου δώσαν ενα αντιχλωρικό που λέγεται aqua fit (μπλέ μπουκάλι) και ενα άλλο μπουκάλι με λευκή σκόνη (που μου είπαν να βάζω σε κάθε 1,5 λίτρο μια μπάλα όσο ένας αρακάς) χωρίς καμμία ετικέτα ή άλλα διακριτικά στοιχεια... έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι;

Μήπως να τα πετάξω και να πάρω άλλα;

Πραγματικά δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη πια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό έχω και δουλέυει αξιόπιστα. αν κάτι πρέπει να προσέξεις ίσως είναι ο χρόνος αντικατάστασης του (λένε 1 χρόνο, εσύ κάντο νωρίτερα).

Για το AquaFit δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

:P Ωραίο προιόν, δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο...

Υπάρχει και κάτι αντίστοιχο για άλλους δείκτες ή συνδιαστικό ίσως;

Α, και πόσο είναι περίπου σε διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

:P Ωραίο προιόν, δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο...

Υπάρχει και κάτι αντίστοιχο για άλλους δείκτες ή συνδιαστικό ίσως;

Α, και πόσο είναι περίπου σε διαστάσεις;

Από όσο γνωρίζω, υπάρχει της ίδιας εταιρείας και για το PH. Αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή να γεμίσεις με "ταμπελάκια" :thumbup: Πάντως αυτό της αμμωνίας είναι καλό προϊόν....

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον προιόν ,αξιόπιστο ,από την πείρα μου ,το χρησιμοποιώ κάτα τους πρώτους 3-6 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου και είδα οτι λειτούργησε ειδικά για τον δείκτη αμμωνίας.Εχεί ο χομπίστας μπροστά του ,άμεσα ενα συναγερμό και μπορεί να δράσει ανάλογα.

:P

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, υπάρχει της ίδιας εταιρείας και για το PH. Αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή να γεμίσεις με "ταμπελάκια" :P Πάντως αυτό της αμμωνίας είναι καλό προϊόν....

γι'αυτό ρωτάω κι εγώ περιπου τις διαστάσεις του

Link to comment
Share on other sites

πήρα και το ph μόλις. Είναι ημιδίαφανο 3.5 εκατοστά πλάτος και 6 μήκος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλως ήρθες,

Είναι και τα δυο πολύ καλά, και μάλιστα για να έχεις καλύτερο κοστολόγιο η Seachem τα κυκλοφορεί και σαν set με πολύ καλύτερη τιμή συνολικά.

Γενικά είναι πολύ αξιόπιστη εταιρεία σε όλα της τα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...