Jump to content

Nano Cube Dennerle 30l.


souplaman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα εδώ και 2 εβδομάδες το σετάκι και βρίσκεται σε πολύ αρχικό στάδιο. Είναι γεμισμένο με νερό από το μεγάλο μου ενυδρείο και έχει και 4 κλαδέματα από κερατόφυλο.

Το υπόστρωμα είναι dennerle, όπως και τα βελτιωτικά του.

Για ντεκόρ έχω χρησιμοποιήσει έναν πέτρινο πύργο από αυτόυς που δίνουν στα συντριβανάκια τύπου feng sui, ο οποίος έχει βραστεί και έχει μπει μέσα....Δεν ξέρω ακόμα αν μου αρέσει και σκεφτόμουν μήπως βάλω μια ηφαιστιακή πέτρα....ακούω προτάσεις...Το στήσιμο είναι προσωρινό, μιας και θα μπούν φυτά και κάποια ρίζα!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω να δούμε την εξέλειξη του μαζί!

dsc01161782601.jpg

dsc01171790191.jpg

dsc01181798072.jpg

dsc01211824141.jpg

dsc01191807128.jpg

dsc01201815236.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο αν και στην πολύ πολύ αρχή του ...

Ενα μεγάλο μπραβο

Συνεχισε :) και περιμένουμε νέες φωτογραφίες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως με καποιο συνδιασμο πετρας και ριζας θα εχεις ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα παντα με την παρουσια φυτων βεβαια :D

Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

συνηθως το κερατοφυλο το αφηνουμε να επιπλεει στην επιφανεια.βαλε καμια μικρη ριζα και την πετρα γιατι ο πυργος δεν ταιριαζει σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν νομίζω να είναι κερατόφυλλο αυτό, αλλα cabomba caroliana.

β) Κ εγώ πιστευω οτι το συντριβανάκι δεν λέει εκει μέσα. Βάλε ή ενα ξύλο ή την πετρα

Μπορείς να στερεώσεις το συντριβάνι απ'εξω, και να ριχνεις νερό μεσα στο ενυδρειό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας και τα σχόλια σας!

Το κυβάκι αρχίζει και παίρνει ζωή, μιας και προστέθηκαν διάφορά φυτά, αλλά και οι πρώτοι κάτοικοι :thumbup:

dsc00026748720.jpg

dsc00036763774.jpg

dsc00046771003.jpg

dsc00056777343.jpg

dsc00066788690.jpg

dsc00076798321.jpg

dsc000116807568.jpg

Περιττό να πω, πως ο μικρόκοσμος μου έχει πάρει τα μυαλά :thumbup::buttrock::buttrock:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τώρα που έβγαλες το συντριβάνι και έβαλες την πέτρα είναι πολύ πιό όμορφο να το χαίρεσε . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σουπερ. ακριβώς όπως το είπες, ένας μικρόκοσμος!. Τί είναι αυτά; γαρίδες; τί γαρίδες είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τώρα δείχνει πολύ πιο όμορφο! :thumbup:

Είναι πράγματι πολύ ωραίο!! :thumbup:

Έχεις κάνει μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::buttrock:

κορυφαιο!!! πολυ φυσικο και θα εξελιχθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Να είστε όλοι καλά!

Το γρασιδάκι δεν ξέρω ονομασία...το είδα και το πήρα....

Οι γαρίδες είναι οι λεγόμενες Bee Shrimp. Ο βυθός δεν έχει στρώσει ακόμα καλά και για αυτό σκέφτομαι να βάλω φύλλα catappa μέσα...το ph μου πάντως είναι 6,4.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο... το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και πολύ πιο φυσικό...

Ευτυχώς έβγαλες την γούρνα !!! Κάνε το σταχτοδοχείο είναι ότι πρέπει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!

Ερώτηση: σήμερα πήρα και τα nano catappa leaves της Dennerle για τις γαριδούλες...πόσες μέρες θέλει για να μουλιάσει και να κάτσει στον βυθό... έχω ρίξει λίγο χαλικάκι πάνω του για να "κάτσει" υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Δεν βλέπω τις γαρίδες να έχουν ξετρελαθεί...μήπως επείδη βρίσκονται ακόμα στην προσαρμογή???? :thumbup:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δείχνει ότι πάει να γίνει κάτι πολύ όμορφο. Μετρήσεις στο νερό σου έχεις κάνει; Το φίλτρο είναι στρωμμένο;

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο ! DSC01684.jpg

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες είναι φυσικό οι γαρίδες να είναι λιγο οκνυρές, τρομαγμένες να κρίβονται συνέχεια.Εχω παρατηρήσει πως οι γαρίδες θέλουν 1-2 εβδομάδες για να εγκληματιστουν στο νεο περιβάλον τους.

Πολύ ομορφο το ενυδρείο σου

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ την παρέα και πάλι!

Για να μην ξεκινήσω καινούργιο θέμα, συνεχίζω το δικό μου μιας και είμαι πάλι στην αρχή...

Μετά από μια σύντομη προσπάθεια για mini reef, αποφάσισα πως τελικά ήθελα γαριδάδικο. Οπότε ξεστύθηκε όλο το σύστημα, πλύθηκαν κάποια πράγματα που θα ξαναχρησιμοποιηθούν και πάμε για καινούργια αρχή!

Αυτήν την φορά θα ξεκινήσουν όλα σωστά από την αρχή.

Το nano θα έχει 2 φωτιστικά της Dennerle, τον θερμοστάτη, Nano Co2 crystal set και το φιλτράκι που δίνει μαζί.

Εδώ έρχεται η πρώτη απορία: Να έβαζα κάποιο άλλο φιλτράκι το οποίο να μην είναι τόσο ογκόδες για τον κύβο? Σκεφτόμουνα κάποιο εξωτερικό hang on ίσως...θα είναι όμως κατάλληλο για το μέγεθος των γαρίδων?

Είδα στο ebay αυτά:

1. http://cgi.ebay.com/Deco-Art-Nano-Aquarium...=item2a12ad5882

2. http://cgi.ebay.com/Finnex-Nano-Pico-Shrim...=item2eb339f2c9

Ποια είναι η άποψη σας??

Σχετικά με τον βυθό, θα χρησιμοποιήσω για υπόστρωμα το Nano Deponit Mix και για βυθό το Nano Shrimp Gravel Bed σε μαύρο χρώμα.

Το decor του cube ακόμα το σκέφτομαι μιας και δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω μόνο πέτρες με φυτά ή μόνο ρίζα με φυτά ή όλα μαζί! Παίρνω ιδέες από διάφορα στησίματα! (οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη!)

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...