Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


ziral

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ, 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1η. εχω ενυδρειο με διαστασεις 1μ.Χ 30φαρδος και 40 υψος εχω βαλει μια τ8 GOLOUR GLOW 30W, και επισεις ανακλαστηρα, το εχω φυτεψει με καποια φυτα ευκολα, θελω να βαλω και πιο...δυσκολα φυτα, θα χρειαστω κι αλλη λαμπα; κι αν χρειαστει τι λυση μου προτεινετε;

2η. αν καλυψω με αλουμινοταινια το εσωτερικο απο το καπακι θα εχω καποιο καλυτερο αποτελεσμα στην δυαχυση του φωτος;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

2η. αν καλυψω με αλουμινοταινια το εσωτερικο απο το καπακι θα εχω καποιο καλυτερο αποτελεσμα στην δυαχυση του φωτος;

αυτο με την αλουμινοταινια το εχω ξαναακουσει αλλα δεν ειμαι σιγουρος φιλαρακο...

περιμενε να μας απαντησει καποιος πιο εμπειρος σε αυτα τα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

κατι θα κανεις με την αλουμινοταινια,αλλα μην περιμενεις και θαυματα...

εαν θελεις να πας στο κατι παραπανω εκτος απο ανουμπιες,η 1 λαμπα= καμμια λαμπα....

θελεις φωτισμο και μαλιστα ουτε καν πλεον τις παροχυμενες τ8 αλλα τ5 λαμπες φθοριου.εαν μαλιστα ''πιανουν'' και τα χερια σου δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

άμα γίνεται να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.....επίσης άμα θελήσεις να βάλεις πιο δύσκολα φυτά πέρα από και άλλη λάμπα και μάλιστα τ5 θα σου έλεγα να βάλεις και σύστημα co2.Για τα λίτρα σου θα χρειαστείς για μέτριας δυσκολίας φυτά σύνολο κάπου στα 60+ watt αλλά αυτό είναι στο περίπου καθώς παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο όπως το άμα έχεις βάλει υπόστρωμα και σύστημα co2 :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγω εχω ιδιες διαστάσεις ενυδρείο και άλλαξα

την λάμπα με μια SYLVANIA GROLUX T8 30W

φυσικά έφαγα τον τόπο για να την βρω αλλά

όπως διάβασα στο forum είναι οτι καλύτερο

αν έχετε κάποια παρατήρηση ή ιδέα πως να ενισχύσω

τον φωτισμό χωρίς όμως μεγάλες πατέντες θα ήθελα να σας ακούσω

το ενυδρείο δεν εχει υπόστρωμα και φυτά εχει

(anoubia 2 / valisneria nana (στρώσει όλο το ενυδρείο) / lutwigia reppens (την παλεύω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...