Jump to content

Άλλο ένα επιθετικό σκαλάρι


Ariel

Recommended Posts

Διάβασα και ένα άλλο πόστ για επιθετικά σκαλάρια προκειμένου να καταλάβω τι τρέχει με τα δικά μου αλλά μου ήταν αδύνατο, οπότε θέλω τα φώτα σας. Λοιπόν, πριν από κάνα μήνα πήρα 4 σκαλάρια από ένα pet shop το οποιό ασχολείται μόνο με ψάρια. Τα έβλεπα για 3 βδομάδες στο pet shop και πάντα τα χάζευα (μετά τους δίσκους) και ήταν ήρεμα πάντα. Όταν αποφάσισα να πάρω ένα ζευγάρι μου έδειξε ο ιδιοκτήτης τα 2 αρσενικά και τα 2 θηλυκά για να επιλέξω (να σημειώσω ότι πριν τα πάρω εκτύπωσα πληροφορίες για τα συγκεκριμένα ψάρια και τα μελέτησα στο σπίτι), έκατσα και τα παρατήρησα για λίγο αλλά ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω ζευγάρια οπότε αποφάσισα, μιας και δεν έχω πρόβλημα χώρου (μήπως τελικά έχω όμως?) να πάρω και τα 4. Στο ενυδρείο υπήρχε ένας Pleco και 2 ζεβράκια (νευρικά μεν αλλά δεν ενοχλούν κανένεναν, σκέφτομαι να πάρω άλλα 4 να τα κάνω κοπαδάκι). Τα προσάρμοσα όπως έπρεπε (σακούλα μέσα, προσθήκη νερού από το ενυδρείο και τα σχετικά). Τις πρώτες μέρες ήταν όλα οκ. Την τρίτη περίπου εβδομάδα το μεγαλύτερο, και θηλυκό βάση τα λεγόμενα του μαγαζάτορα, άρχισε να φέρεται επιθετικά στα 2 υποτιθέμενα αρσενικά και λιγότερο στο άλλο θηλυκό. Όχι μόνο την ώρα του ταίσματος αλλά και σε άλλες άσχετες χρονικές στιγμές. Η μεγάλη τρέφεται σαν λυμασμένο με αποτέλεσμα χτες να φάει μέχρι και τη ταμπλέτα του pleco με κίνδυνο να πνιγεί. Την ταμπλέτα την ρίχνω μέρα παρά μέρα και όταν έχουν σβήσει τα φώτα του ενυδρείου και του δωματίου, συνήθως μόνο η TV είναι ανοιχτή. Όταν η ταμπλέτα είχε μικρύνει την μπούκωνε και άνοιγε το στόμα της προσπαθόντας, όπως κατάλαβα, να την φτύσει. Τελικά έφτυνε - μπούκωνε μέχρι που την έφαγε όλη. Μετά κάθονταν ακίνητη με ένα φούσκωμα στο στομάχι της (μήπως να της έδινα σόδα???) και συνέχισε αραιά και που κάποιες επιθέσεις. Το αποτέλεσμα είναι τα 2 υποτιθέμενα αρσενικά να είναι σαν ξεμαλλιαμένα και στο μικρότερο να λείπει το ένα μακρύ πτερύγιο από τη κοιλιά που από ότι διάβασα σε άλλο πόστ θα ξαναμεγαλώσει. Σκέφτηκα να την απομονώσω για 3 μέρες στο μικρότερο ενυδρείο που έχω με 3 γκαπάκια. Ο kouzman με συμβούλεψε να την γυρίσω στο pet shop για λίγες μέρες και μετά να την ξαναβάλω. Αν δεν θεωρηθεί απαράιτητο καλύτερα να το αποφύγω γιατί όσο να ναι δεν θέλω να την αποχωρηστώ έτσι. Αν κριθεί όμως απαραίτητο ας επιστρέψω ή ακόμα και να χαρήσω 1 ζευγάρι, το μικρό θηλυκό και το μικρό αρσενικό (το πιο μαδημένο) αλλά την μεγάλη, παρόλο το χαρακτήρα της, της έχω ιδιαίτερη συμπάθεια. Αύριο θα βάλω φωτός και από τα 4 σκαλάρια για να σας βοηθήσω περισσότερο και για να μου πείτε αν όντως ισχύει ο διαχωρισμός των φύλλων με τις οδηγίες του μαγαζάτορα. So περιμένω για άλλη μια φορά τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα τα έχεις?

Πάντως τα αρσενικά-θυληκά μόνο όταν γεννάνε ξεχωρίζουν.

Το γράφω στο προφίλ μου, σε 130lt είναι τα σκαλάρια. Το κυρίως μου πρόβλημα δεν είναι τό φύλλο τους αλλά η συμπρειφορά τόυ μεγαλύτερου. Αν γνωρίζει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Σε 130 λιτρα θεωρώ ότι ακόμα και 2 σκαλάρια είναι οριακά.

Όσο για την επιθετικότητα εννοώ ότι άνετα μπορεί να είναι όλα αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα βάλω φωτός και από τα 4 σκαλάρια. Αν μπορέσει αυτό να βοηθήσει... Σκέφτηκα επίσης να χαρήσω τα δύο. Βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φωτός δεν μπορώ να βάλω, μάλλον είναι πολύ μεγάλες και ξέρω μόνο από Mac να μετατρέπω το resollution. Έγινε μια αλλαγή στο ενυδρείο μου και κατά ενα παράδοξο τρόπο το σκαλάρι ηρέμησε, προστέθηκε ένα ζευγάρι ραμιρέζι. Παρόλα αυτά την επόμενη βδομάδα τα 2 μεγαλύτερα σκαλάρια θα δωθούν σε pet shop. Να σημειώσω ότι το έψαξα πριν βάλω τα ραμιρέζι, και εδώ και σε άλλο site χομπιστών και εφόσον είναι κιχλίδες νοτίου Αμερικής, όπως και τα σκαλάρια, δεν έχουν πρόβλημα, ξέρω τι απαιτήσεις έχουν και φροντίζω να τους παρέχω τις καλύτερεε συνθήκες. Όσο για τον αριθμό των ψαριών θα μειωθεί εφόσον θα φύγουν τα μεγάλα σκαλάρια και θα το σκεφτώ να δώσω και τα άλλα 2 και να πάρω ίσως 2 ακόμα ραμιρέζι και ένα κοπάδι τέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...