Jump to content

Χρυσόψαρα + Μονομάχο: Ταιριάζουν?


Emily

Recommended Posts

Ο μονομάχος ο γνωστός είναι ψάρι που δεν αντέχει έναν δεύτερο(αρσενικό) στον ίδιο χώρο, τώρα ένας μονομάχος με τα χρυσόψαρα δεν νομίζω να τραβάει κανένα ζόρι. Όλα θα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή φίλε μου, όλα όσα γράψαμε παραπάνω δεν σου λένε τίποτα?

Τσάμπα χύθηκε τόσο "ηλεκτρονικό μελάνι" και έγινε τόση βαβούρα με αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:rasp: ΣΩΣΤΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕ :lmao::lmao::lmao:
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ!

Καλύτερα να έχουμε τα είδη στις συνθήκες που υπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον!

Πολύ σωστός.......Αν θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο σου πολλά ψάρια υπάρχουν πολλά που κάνουν μαζί.Δοκίμασε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μόνο 8 μήνες με ενυδρείο.Από εμπειρία μιας φίλης μου τα χρυσόψαρα φάγαν την ουρά του μονομάχου.Ετσι η άποψή μου είναι να μην ρισκάρεις κάτι τέτοια όσο απίθανο διότι είναι κρίμα και τα δύο είδη.να ακους λίγο και τους παραπάνω λαλίστατους¨.Έχουν εμπειρία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλια είχα ενα ενυδρείο 20 lt και είχα δυο χρυσόψαρα και έναν μονομάχο.Δέν ήξερα και νόμιζα πως ταιριάζουν.Το αποτέλεσμα ήταν το ένα απο τα δυο χρυσόψαρα να χάσει όλη την ουρά του.Οποτε περνούσαν διπλα απο τον μονομάχο αυτός φούσκωνε και τσιμπούσε!ρωτα στο forum και θα σου πούνε για την σωστη επιλογή ψαριών.

φιλικα ΜΠΙΚΙΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ταιριαζουν μη κοιτας που καποιοι τα εχουν μαζι.Τα εχουν μαζι γιατι και τα 2 ειναι κρυου νερου και μπορουν να αντεξουν στα κρυα νερα χωρις δυσκολια.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι ΔΕΝ είναι κρύου νερού...

Αλλα αντεχουν στο κρυο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα βαλει μονομαχο σε ενυδρειο 12 λιτρα ΄πριν 3 χρονια και μου εζησε για 2 σχεδον χρονια μεχρι που σκηστηκαν τα πτεριγια του κι ψωφισε!!!

Πως το εξηγεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν μη κοιτας που καποιοι τα εχουν μαζι.Τα εχουν μαζι γιατι και τα 2 ειναι κρυου νερου και μπορουν να αντεξουν στα κρυα νερα χωρις δυσκολια.

Φίλε μου ας μην γράφουμε βιαστικά πράγματα για το οποία δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι. Αν και λογικά ο filoxenos θα έπρεπε να απαντήσει στο μήνυμα σου, μπαίνω στον πειρασμό να σε ενημερώσω ότι οι μονομάχοι ΔΕΝ είναι ψάρια κρύου νερού και δεν νομίζω ότι είναι καλό να διατηρούνται σε θερμοκρασίες κάτω από 24 βαθμούς. Αντίθετα τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα σε θερμοκρασίες κάτω από 20 βαθμούς (ιδανικά 17-21) και αντίθετα θα νοιώσουν ίσως άβολα μετά τους 27-28 βαθμούς. Άρα ούτε αυτή η δικαιολογία (πέρα από όλα τα άλλα) υπάρχει για τη διατήρηση μονομάχων με χρυσόψαρα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα βαλει μονομαχο σε ενυδρειο 12 λιτρα ΄πριν 3 χρονια και μου εζησε για 2 σχεδον χρονια μεχρι που σκηστηκαν τα πτεριγια του κι ψωφισε!!!

Κοιτα, εσύ απ'ότι γράφεις στο προφίλ σου έχεις παπαγαλοψαρο σε 8 λιτρα, αλλά να σου εξηγήσω...

Αν πράγματι έζησε 2 χρόνια, που πολύ αμφιβάλω, απλά μπορεί το δωμάτιο στο οποίο είχες το ενυδρείο να ήταν αρκετά ζεστό και να άντεξε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι και σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εσύ απ'ότι γράφεις στο προφίλ σου έχεις παπαγαλοψαρο σε 8 λιτρα, αλλά να σου εξηγήσω...

Ναι και μου ζει 10 μηνες χωρις να εχει παθει τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μου ζει 10 μηνες χωρις να εχει παθει τιποτα!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ,κι οτι ζει 10 μηνες χωρις να παθει τιποτα τι σημαινει.Οτι την παιρναει ζωη και κοτα το Παπαγαλοψαρο;Με το ιδιο σκεπτικο και οι υπολιποι διατηρουν Μονομαχους σε βαζακια επειδη ειναι Λαβυρινθοψαρα να τους πουμε κι αυτους Μπραβο;

Link to comment
Share on other sites

Κι ενας φιλος μου κανει το ιδιο και του γεννησαν κι απο πανω 100 μικρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι ενας φιλος μου κανει το ιδιο και του γεννησαν κι απο πανω 100 μικρα!!!

Αγαπητέ φίλε μου και οι κότες στις φάρμες γεννάνε αυγά, έχεις δει ποτέ κάτω από ποιες συνθήκες ???

Το ίδιο και τα κουνέλια (δεν γεννάνε αυγά βέβαια :thumbup: ). Εδώ που τα λέμε κάτι ανάλογο ισχύει και για τους ανθρώπους. Θέλω να πω ότι οι κακές συνθήκες διαβίωσης συχνά δεν θα εμποδίσουν το ένστικτο της αναπαραγωγής και διαιώνισης. Αυτό δεν σημαίνει ότι περνάνε και καλά... Νομίζω ότι πρέπει λίγο να επανεξετάσεις την προσέγγισή σου ως προς τη διατήρηση των ψαριών, άλλωστε στο forum έχουν γίνει πολλές συζητήσεις σχετικά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Κι ενας φιλος μου κανει το ιδιο και του γεννησαν κι απο πανω 100 μικρα!!!

Φίλε Αντώνη (ή Γιώργο) εσύ και η παρέα σου μπορείτε? να βασανίζεται τα ψάρια σας όσο θέλετε.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΌΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

Καλύτερα κρατήστε το κρυφό. :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη (ή Γιώργο) εσύ και η παρέα σου μπορείτε? να βασανίζεται τα ψάρια σας όσο θέλετε.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΌΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

Καλύτερα κρατήστε το κρυφό. :thumbup::buttrock::buttrock:

Πρέπει να καταλάβετε εσείς οι "της Ημαθίας" ότι το Aquazone είναι ένα - θέλω να πιστεύω - σοβαρό forum συζητήσεων για τα ενυδρεία και τα ψάρια. Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να συμμετέχετε - κάτι που όμως δεν ξέρετε ακόμα να κάνετε με το σωστό τρόπο, λόγω του πολύ νεαρού της ηλικίας σας...

Σας παρακαλώ πολύ όμως, να μην γράφετε πράγματα που δεν στέκουν και που είναι λάθος, γιατί έτσι κάνετε ζημιά σε άλλους που δεν γνωρίζουν και διαβάζουν αυτά που γράφετε. Και η ζημιά αυτή έχει να κάνει με ζωές ΖΩΝΤΑΝΩΝ πλασμάτων, κάτι που δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ το δικαίωμα να κάνει...

Σας προτείνω να διαβάζετε περισσότερο και να γράφετε λιγότερο...

Πολύ δε περισσότερο, να ΜΗΝ δίνετε συμβουλές και να μην αναφέρεστε σε πράγματα που δεν ξέρετε.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι - καλύτεροι - να μας αποσπάσετε τη προσοχή και να ασχοληθούμε μαζί σας (πχ κάντε ερωτήσεις για πράγματα που δεν ξέρετε ή δείξτε μας την πρόοδό σας σε σχέση με τα ενυδρεία και τα ψάρια που κρατάτε, που σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, είναι λάθος (προκύπτει σαφώς από τα γραφόμενά σας...). Ετσι θα μπορέσετε κάποια στιγμή να νιώσετε (αλλά και να γίνετε!) "ισάξια" μέλη στη παρέα του φόρουμ και να έχετε την αποδοχή όλων (κάτι που δεν συμβαίνει σήμερα), αλλά και να διατηρείτε σωστά ενυδρεία στη κατοχή σας, με υγιή ψάρια μέσα, εκμεταλλευόμενοι τις γνώσεις που θα πάρετε από το Aquazone.

Ολα θα είναι καλύτερα τότε. Για όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

Ποια τα παπαγαλόψαρα?

Nαι.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω - σοβαρό forum συζητήσεων για τα ενυδρεία και τα ψάρια. Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να συμμετέχετε -

Δεν ειπα οτι δεν υσχει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι - καλύτεροι - να μας αποσπάσετε τη προσοχή και να ασχοληθούμε μαζί σας (πχ κάντε ερωτήσεις για πράγματα που δεν ξέρετε ή δείξτε μας την πρόοδό σας σε σχέση με τα ενυδρεία και τα ψάρια που κρατάτε, που σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, είναι λάθος (προκύπτει σαφώς από τα γραφόμενά σας...). Ετσι θα μπορέσετε κάποια στιγμή να νιώσετε (αλλά και να γίνετε!) "ισάξια" μέλη στη παρέα του φόρουμ και να έχετε την αποδοχή όλων (κάτι που δεν συμβαίνει σήμερα), αλλά και να διατηρείτε σωστά ενυδρεία στη κατοχή σας, με υγιή ψάρια μέσα, εκμεταλλευόμενοι τις γνώσεις που θα πάρετε από το Aquazone.

Ολα θα είναι καλύτερα τότε. Για όλους μας...

O καθενας λεει τη γνωμη του.Ασχετα αν αυτη ειναι σωστη ή λαθος.Αυτο κανεις κι εσυ και ολοι οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

O καθενας λεει τη γνωμη του.Ασχετα αν αυτη ειναι σωστη ή λαθος.Αυτο κανεις κι εσυ και ολοι οι υπολοιποι.

Αν αυτό πιστεύεις δεν αξίζει να συνεχίζουμε αυτή την κουβέντα.

Αλίμονο στον αρχάριο που δεν θα το ψάξει αρκετά και πέσει σε μια τέτοια γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο στον αρχάριο που δεν θα το ψάξει αρκετά και πέσει σε μια τέτοια γνώμη...

Ισως ομως ειναι και η σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...