Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!


Skipper000

Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις 4 οττόκυνκλους αφίνις ή και 4 sae. Αλλά θα πρέπει να αυξήσεις κανονικά και τον αριθμό από τα άλλα γιατί κανονικά συναντάμε τα είδη που προανέφερες σε ομάδες τουλάχιστον των 6.Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο σου είναι μόνο 20 λίτρα και τα ψάρια που έχεις είναι ήδη υπέραρκετα και σύντομα πολύ φοβάμαι ότι θα έχεις πρόβλημα με αυξημένα νιτρικά λόγο υπερβολικής αμμωνίας.Οπότε δεν μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια μέσα είσαι ήδη πάνω από το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σαλιγκάρια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Posa polla diladi saligaria?!Den trwne ta fila twn fitwn ta saligaria?Kamia garidoula kanei douleia???To SAE xreiazetai gia na trwei tin algi twn fitwn swsta?Ena mono tou SAE kathetai?!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βαλεις 2 αμανο και ειναι και περοχες

Tι ειναι το amano?!Μπορω να δω καπου το προφιλ?!

Ευχαριστω και συγνωμη για την κουραση.... ;)

Link to comment
Share on other sites

συγγγνωμη παραληψη

η αμανο ειναι γαριδες γλυκου νερου

μικροσομεσ πολυ φιλικες επισης καθαριζουν το νερο απο τα περιτοματα των ψαριων

http://www.fishpondinfo.com/photos/crustac...rimp/amano4.jpg

ναι και μια φοτογραφια

Link to comment
Share on other sites

συγγγνωμη παραληψη

η αμανο ειναι γαριδες γλυκου νερου

μικροσομεσ πολυ φιλικες επισης καθαριζουν το νερο απο τα περιτοματα των ψαριων

http://www.fishpondinfo.com/photos/crustac...rimp/amano4.jpg

ναι και μια φοτογραφια

Σε ευχαριστω πάρα πολυ!Θα βαλω 2 να κανω δουλεια!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω ενα θεμα το οποιο αφορα την σωστη θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο λογο φυτων.

Ολα τα φυτα που εχω μεσα εχουν οριο 27-28.

εγω το εχω στους 26 αλλα εχω ρυθμισει το θερμοστατη στους 23 γιατι λογο και της θερμοτητας απο την λαμπα φτανω στο επιθυμητο 26 C'.

Βεβαια το βραδι που κλεινει το φως η θερμοκρασια πεφτει στους 23 C' maximum να παει 24 C'.

Και ερχομαι και ερωτω αυτη η διαφορα 2-2,5-3 βαθμων κελσιου επιρρεαζει τη βιολογια των ψαριων και των φυτων??? ;):blush::)

Απλα σκεφτηκα οτι και στη φυση......οταν πεφτει ο ηλιος......πεφτει και η θερμοκρασια.....οπου το ιδιο συμβαινει και στις θαλασσες και στα ποταμια και στις λιμνες......τα λεω σωστα?! ;):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα ενυδρεία. Είναι φυσιολογικό. Δεν έχεις πρόβλημα με τέτοιες διαφορές, που γίνονται και σταδιακά. Αμα είναι μεγαλύτερες, μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης σου;

Κανονικά θα έπρεπε να τον έχεις σε μια θερμοκρασία έτσι ώστε να έχεις 26 βαθμούς με κλειστά φώτα!

Όταν ανάβουν οι λάμπες απλά θερμένουν το νερό και δεν λειτουργεί / ανάβει ο θερμοστάτης!

Ο στόχος μας με την χρήση του θερμοστάτη είναι να πετύχουμε μια σταθερή θερμοκρασία (όλο το 24ώρο)!

Συμφωνώ απόλυτα πώς στη φύση υπάρχουν αλλαγές στις θερμοκρασίες κατα την διάρκεια της ημέρας, οι οποίες όμως θα πρέπει να σημειωθεί ότι γίνονται σταδιακά και οι οργανισμοί έχουν μάθει να αντιμετωπίζουν αυτές τις μεταβολές!

Δυστυχώς τα ψάρια εκτροφής έχουν μεγαλώσει σε σταθερές θερμοκρασίες / συνθήκες και οι απότομες και συνεχείς μεταβολές δεν είναι κάτι προτεινόμενο!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης σου;

Κανονικά θα έπρεπε να τον έχεις σε μια θερμοκρασία έτσι ώστε να έχεις 26 βαθμούς με κλειστά φώτα!

Όταν ανάβουν οι λάμπες απλά θερμένουν το νερό και δεν λειτουργεί / ανάβει ο θερμοστάτης!

Ο στόχος μας με την χρήση του θερμοστάτη είναι να πετύχουμε μια σταθερή θερμοκρασία (όλο το 24ώρο)!

Συμφωνώ απόλυτα πώς στη φύση υπάρχουν αλλαγές στις θερμοκρασίες κατα την διάρκεια της ημέρας, οι οποίες όμως θα πρέπει να σημειωθεί ότι γίνονται σταδιακά και οι οργανισμοί έχουν μάθει να αντιμετωπίζουν αυτές τις μεταβολές!

Δυστυχώς τα ψάρια εκτροφής έχουν μεγαλώσει σε σταθερές θερμοκρασίες / συνθήκες και οι απότομες και συνεχείς μεταβολές δεν είναι κάτι προτεινόμενο!

Ειναι στα 25w. Πανω κατω εχω μια μεταβολη στους +- 2 βαθμους.

Στο μεγαλο ενυδρειο δεν εχω τετοιο προβλημα ειναι πιω ελεγχομενο.Εδω στο μικρο ειναι τα δυσκολα που οι ισσοροποιες ειναι πιω δυσκολες και απαιτητικες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα 25w. Πανω κατω εχω μια μεταβολη στους +- 2 βαθμους.

Στο μεγαλο ενυδρειο δεν εχω τετοιο προβλημα ειναι πιω ελεγχομενο.Εδω στο μικρο ειναι τα δυσκολα που οι ισσοροποιες ειναι πιω δυσκολες και απαιτητικες!!!

Kouzman?!Πως το βλεπεις?!+- 2 βαθμοι παιζει......λες να εχω προβλημα??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Στα 14 λίτρα που έχω εγώ δεν υπάρχει μικρότερος θερμοστάτης από αυτόν που έχεις και ανάλογα το μοντέλο το ρυθμίζω σε μικρότερη θερμοκρασία από τους 25 βαθμούς για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Μετά όμως έχω σταθερή θερμοκρασία!

Αυτό το θεωρώ σημαντικό μια και η συνεχής αυξομείωση δεν νομίζω να έχει θετική επίδραση στην υγεία των ψαριών!

Όπως σου είπα ο θερμοστάτης δεν θα ανάβει την ώρα που είναι αναμμένες οι λάμπες!

Αντίθετα θα φροντίζει να μην πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Στα 14 λίτρα που έχω εγώ δεν υπάρχει μικρότερος θερμοστάτης από αυτόν που έχεις και ανάλογα το μοντέλο το ρυθμίζω σε μικρότερη θερμοκρασία από τους 25 βαθμούς για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Μετά όμως έχω σταθερή θερμοκρασία!

Αυτό το θεωρώ σημαντικό μια και η συνεχής αυξομείωση δεν νομίζω να έχει θετική επίδραση στην υγεία των ψαριών!

Όπως σου είπα ο θερμοστάτης δεν θα ανάβει την ώρα που είναι αναμμένες οι λάμπες!

Αντίθετα θα φροντίζει να μην πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ!

ok kouzman κ filoxenos, θα προσπαθησω να τον ρυθμισω οσο το δυνατων καλυτερα ωστε να εχω σταθερη θερμοκρασια!

p.s.: το ξυλο "Σουματρα" που τοποθετησα στο ενυδρειο δεν το εβρασα απλα το μουλιασα και το ξεπλυνα στη συνεχεια με καυτο νερο.Πειραζει που δεν το εβρασα???Επισης εχω παρατηρησει οτι το νερο αν παρω ενα δειγμα ειναι κομματακι κιτρινισμενο.....ανεπαισθητα βεβαια....το οποιο δεν φαινεται καν στο ενυδρειο μονο αν παρω δειγμα.Λογικα ειναι ετσι λογο του ξυλου?! ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν τα έβρασα, είτε γιατί ήταν αρχή και δεν ήξερα είτε γιατι στη συνέχεια ήταν μεγάλα και δεν μπορούσα!

Σε κάθε περίπτωση τα έβαζα σε καυτό νερό για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να μην βγάζουν πολύ έντονο χρώμα στο νερό!

Πρόβλημα με τα ξύλα δεν αντιμετώπισα ποτε (ούτε με τον άσπρο μύκητα που βγαίνει στην αρχή)!

Το χρώμα που βγάζουν στο νερό του ενυδρείου είναι προσωρινό, θα φύγει με τις αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν τα έβρασα, είτε γιατί ήταν αρχή και δεν ήξερα είτε γιατι στη συνέχεια ήταν μεγάλα και δεν μπορούσα!

Σε κάθε περίπτωση τα έβαζα σε καυτό νερό για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να μην βγάζουν πολύ έντονο χρώμα στο νερό!

Πρόβλημα με τα ξύλα δεν αντιμετώπισα ποτε (ούτε με τον άσπρο μύκητα που βγαίνει στην αρχή)!

Το χρώμα που βγάζουν στο νερό του ενυδρείου είναι προσωρινό, θα φύγει με τις αλλαγές νερού!

Νασαι καλα :blush:!Πραγματι με τις αλλαγες θα εξαλυφθει αυτο το χρωμα.Καλημερα και καλο Σαβ./κο σε ολους! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οταν βαζουμε νεα ξυλα στο ενυδρειο κιτρινιζουν το νερο αλλα μη φοβασαι δεν υπαρχει κανα προβλημα για τα ψαρια σου

το καλυτερο ειναι να το βρασεις..

αλλα μια χαρα ειναι και αυτο που εκανες

εγω που θα βαλω μια τεραστια ριζα στο νεο μου ενυδρειο δε γινεται να το βρασο για αυτο το μουλιασα καλα και το ξεπλυνα με ζεστο νερο οπως δηλαδι

Link to comment
Share on other sites

Ναι οταν βαζουμε νεα ξυλα στο ενυδρειο κιτρινιζουν το νερο αλλα μη φοβασαι δεν υπαρχει κανα προβλημα για τα ψαρια σου

το καλυτερο ειναι να το βρασεις..

αλλα μια χαρα ειναι και αυτο που εκανες

εγω που θα βαλω μια τεραστια ριζα στο νεο μου ενυδρειο δε γινεται να το βρασο για αυτο το μουλιασα καλα και το ξεπλυνα με ζεστο νερο οπως δηλαδι

Ναι και γω αυτο εκανα το ξεπλυνα καλα καλα με καυτο νερο....και δεν αφησε πολυ κιτρινιλα.οποτε ολα οκ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...