Jump to content

Νέος μονομάχος που δεν τρώει!


tsagos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχθές αγοράσαμε έναν μονομάχο και προσπάθησα σήμερα να τον ταίσω αλλα ουτε που κοιτάει την τροφή.

Είναι λίγο νωρίς αλλά δεν θελω να βρεθώ προ εκπλήξεως..

Εχω δοκιμάσει με flakes κ blood worms (αποξηραμένα)

Τι μπορω να κάνω για να ενδιαφερθεί; :)

Το ενυδρείο είναι 30 λιτρα μικτά, στους 25 βαθμούς το νερό με νερό βρύσης που θα κατέβουν με τον καιρό ph και σκηρότητες. Φυτεμένο ελαφρώς. Στρωμένο με μπόλι από δικό μου υγειης απο αρώστιες μπόλι. Δεν υπήρξε ποτε καμία αρωστια στο παλιό ενυδρέιο.

Για πείτε καμία ιδέα :wub:

Link to comment
Share on other sites

πές μας μετρήσεις

μήπως έχει γίνει καμία αλλάγή στη΄ρουτίνα;;;;

μήπως έχει αγοραστεί το ψάρι πρόσφατα;;;;;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεχρι να συνηθιση το καινούργιο σπιτι του :)

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο μου φαίνεται...

ο δικός μου στην αρχή είχε να φάει 3 μέρες..

συνέχιζε να ταίζεις

αυτή είναι η γνώμη μου

φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κα σπασεις την τροφη σε μικροτερα κοματακια.καιγω το ειχα παθει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμάσω καμιά καλλιέργεια grindal; :)

Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμάσω καμιά καλλιέργεια grindal; :)

Εαν δεν είναι μεγάλος κόπος ; :wub:

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτείνω να τον αφήσεις 2-3 μέρες νυστικό. Μετά βάλτου εκλεπτισμένη τροφή. Αν η τροφή μένει στην επιφάνεια σπρωξτην να πέσει κάτω. Αν τον πιάσει λόρδα θα τα καταβροχθίσει.

Εξάλου εμένα στο petshop μου έχουν πεί ότι όταν βάζω νέα ψάρια θα πρέπει να υπάρχει συσκώτιση 1 μέρα για να μην πάθουν φωτοστρέσ και 2 μέρες χωρίς φαί για να πεινάσουν και να συνιθίσουν την τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου τον οποίο πήρα πρόσφατα στην αρχή δεν έτρωγε 3-4 μέρες, μετά που άρχισε να τσιμπά την τροφή την έφτυνε ,πήγα στο κατάστημα μου είπε να περιμένω και άλλο , μου είχε δώσει και μια άλλη για 1-2 φόρες την εβδομάδα αλλά ούτε αυτη ..πήγα σε άλλο κατάστημα πήρα άλλη τροφή και τρελάθηκε ο κύριος ..αφού πέρασαν οι μέρες ξαναδοκίμασα τις άλλες 2 και τις φτύνει επιδειχτικά .

Link to comment
Share on other sites

α, εμένα πάλι τρώει τα πάντα: dafnia, granulats, blood worms, flakes, ταμπλέτες βυθού, αρακά, κολοκυθάκι... θα πρέπει να χαίρομαι πολύ μάλλον ... αλλά στην αρχή τον είχα στη δίαιτα: Του έδινα 3 "μπίλιες" x 3 φορές τη μέρα από αυτήν και άμα δεν την έτρωγε, την αφαιρούσα πριν διαλυθεί. Όταν έμαθε να την τρώει του πρόσθεσα μεγαλύτερη ποικιλία και τον τάιζα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

γμτ τι των ταίζεις;;;

μήπως να μας πεις μετρήσεις;;;;;;

και άλλα για το ενυδρείο;;;;

ή το ψάρι είναι χαζό ή έχει κάποια προτίμηση ιδιαίτερη σε μόνο μία τροφή ή κάποιο λάθος έχει γίνει στο ενυδρείο

αν δε πιάσουν τα παραπάνω αν θες ρώτα στο pet shop αυτόν που στον έδωσε τι ταίζουν τους μονομάχους και τι συμπεριφορά του συγκεκριμένου ψαριού (αδύνατο βέβαια να θυμάται) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει φάει! :P 2 μέρες τώρα τρώει κανονικά αποξηραμένα blood worms και grindal και φλακες! Ζωαρα κανει ! χε χε

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει αυτα τα φιλαρακια...αλλα μερικες φορες τα τρωει και τα φτυνει...να του παρς αλλη τρωφη??

Μοθ αρεσε αυτο!! ^^ :P...TOP!!

Ο μονομάχος ΔΕΝ είναι ουίσκι για να σου τον σερβίρουν σε ποτηράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως εσενα ΠΡΕΠΕι να έχει ποικιλία η τροφή σου το ίδιο και τα ψάρια μας !

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει αυτα τα φιλαρακια...αλλα μερικες φορες τα τρωει και τα φτυνει...να του παρς αλλη τρωφη??

Μια πολύ καλή τροφή να του δώσεις είναι αυτή εδώ: sera FD Bloodworms :P

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρωει αυτα τα φιλαρακια...αλλα μερικες φορες τα τρωει και τα φτυνει...να του παρς αλλη τρωφη??

Μοθ αρεσε αυτο!! ^^ :P...TOP!!

Ο μονομάχος ΔΕΝ είναι ουίσκι για να σου τον σερβίρουν σε ποτηράκι!!!

σε ευχαριστώ πολύ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε τσαγγο αν δεν ετρωγε και την τριτη μερα.. μια λυση υπηρχε τοτε πιτογυρο απο τον μακη(τουμπα) :P:ninja::D:thumbup: πλακιτσα....

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή έγινε με ενα κομάτι πιτσα είδική παραγγελία αντι για πεπερόνι πιπεριές, σπιρουλίνα και blood worms

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπερα σας εχω και ενα μονομαχο και ειναι στην 4 μερα δεν εχει φαι εχασε και το χρωμμα του πηγα σε πετ σοπ μου εδωσαν μπιλακια και με ειπαν τιποτα αλλο.γυρναω πισω τον εβαλα τιποτα ακομα...στεναχωρεθηκα πολυ τι να κανω...παιδια;?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...