christos k

Καθαρισμος τζαμιου..ΣΟΣ

30 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Να κανω μια χαζη ερωτηση:

Γνωριζετε τη ειναι το ακουαφορτε και τη μπορει να κανει?

παιδιά το ακουαφορτε είναι υδροχλωρικό οξύ, και αρκετα ισχυρό, διαλυει τα άλατα και απολυμαίνει, αλλά έχει το καλό ότι διαλύεται ευκολα στο νερό και εξατμιζεται ευκολα, επισεις δεν επηρεάζει πλαστικα και σιλικονες, για αυτό λεω γάντια και προσοχή, δεν είναι για αστεία, αν δεν μπορείτει να διαχειριστήτε ισχυρα χημικα, βάλτε ξύδι και αφηστε το πολλές ώρες ή ακόμα και ημερες να μαλακωσουν τα άλατα και να φυγουν.

Το ακουαφορτε το πουλανε στα Σουπερ Μαρκετ

akouaforte.png

akouaforte9112012.jpg

και πάλι λέω

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ

Ετσι δεν θα χρειαστει να βγαλω και τυχον καπακι απο οτι καταλαβαινω...?Γτ νερο δεν γινεται να ριξω εξαιτιας του καπακιου

Περιπου ποσες ωρες?Και πως δλδ γινεται η χρηση του ακουαφορτε εκτος απο τα γαντια και την "προσοχη" που μου τονισες..καπως σαν το viakal που περιγραφουν ποιο πανω?

δεν θελει ώρες , λεπτα θέλει, ριχνεις το ακουαφορτε πάνω στο τζαμι, να τρεξει παντου, το αφηνεις 2-3 λεπτα, και ενω φορατε τα γαντια , αν περασετε τα τζαμια με ενα σφουγγαρι που εχετε βαλει ακουφαορτε καθαριζει σχεδόν αμεσως.

Και βεβαια θα βγαλεις το καπακι φίλε μου γιατι θα ριξεις πολυ νερό να το ξεβγαλεις, ασχετα αν το καθαρισεις με ακουαφορτ ή viakal, νερό με το λαστιχο, και οτι χημικο και αν χρησιμοποιήσεται οι εργασίες αυτεες πρέπει να γινονται σε ανοιχτο εξωτερικό χώρο (αυλη, βεραντα, ταρατσα), ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ, υπάρχουν επικυνδυνες αναθυμιασεις. Αν δεν μπορείτει ετσι . βλατε νερό και ξύδι και υπομονη και ξεχαστε τα χημικα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Παντως εγω viakal δεν θα εβαζα, εσυ θα εβαζες viakal στο βραστήρα που βραζεις νερο για να φτιαξεις το καφες σου ; Εγω δεν θα το εκανα, εχει πολλά προσθετα μέσα και αρωματικά και το θεωρώ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ, όποιος το προτεινε είναι λαθος.

Θα μου πεις κάποιος πως και το ακουαφορτε είναι επικυνδυνο, ναι είναι επικυνδυνο αλλά τουλαχιστον αυτο ξεβγζεται πολύ ευκολα γιατι δεν έχει προσθετα, και μιλαω πάντα για αυτο που ειναι στο πορτοκαλί μπουκάλι, κανένα άλλο

Θερμη παρακληση!

Μην προτεινουμε πραγματα που ο καθεις δεν μπορει να τα διαχειριστη.

Θερμη παρακληση!

Μην προτεινουμε πραγματα που ο καθεις δεν μπορει να τα διαχειριστη.

Φιλε μου το πουλάνε στα super-market και εχει και οδηγιες χρήσης, και οπως διαχειρίζεσα τη χλωρίνη διαχειριζεσαι και αυτο, αλλα το τονισα, ΟΛΑ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ, το viakal ή τα καθαριστικά τουαλέτας είναι πιο ακινδυνα ; ΟΛΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ,

και υποψην, ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΧΗΜΙΚΑ , ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΛΑ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ ΧΩΡΟ,

και ξαναλεω, όποιος πιστευει πως δεν μπορεί, ΞΥΔΙ και ΥΠΟΜΟΝΗ, και προσωπικά πιστευω όχι σόδα, το ξύδι αντιδρα με τη σόδα και χανει τη δρση του (βάση + οξυ = άλας + νερό) σοδα=βαση , ξύδι=οξυ

Εγω μπορω να διαχειριστω καλα μονο τις μακαροναδες.

Μπορω να καθαρισω τα τζαμια μου με αυτες? :)

Παω για φαι. Καλη μου ορεξη.

1 person likes this

Ναι οκ..οπως ειπες εκανα μια ερωτηση μου εδωσες μια πολυ λεπτομερη απαντηση και σ'ευχαριστω για αυτο,εν τελη ουτε viakal ουτε και ακουαφορτε χρησιμοποιησα,καταφερα και αφαιρεσα το καπακι (γτ φοβομουν μην σπασει) και το περιελουσα με ξυδι αφου το εβγαλα στο μπαλκονι..τα αλατα μην φανταστεις οτι ειναι σε μεγαλο βαθμο απλα ηθελα να το κανω πολυ καθαρο...

Ησουν οπως ειπα πολυ λεπτομερης σε ολες τις απαντησεις σου και σ'ευχαριστω για αυτο οπως ξαναειπα

Ολα μια η αλλη θα γινοντουσαν με ασφαλεια και κατοπιν πολυ διαβασματος και συνεφερες σε αυτο :)

Το εχω εξω μπαλκονι με ξυδι και σοδα ετριψα ολο το ενυδρειο και το αφηνω εξω και σε λιγο θα το ξεπλυνω...

Αυτα προς το παρον

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.