Jump to content

Η Προσφορα του Carefour


Recommended Posts

Τα ψαρακια ηδη εχουν ''ταχθει".Τι να βαλω μεσα?θα χρειαστω καποιο εξ.φιλτρο?Το einhem2213 μου κανει?Που μπορω να βρω στο διαδικτυο?(Ελληνικη σελιδα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σας παρακαλούσα τέλος να ανοίγετε νέα θέματα στις αντίστοιχες κατηγορίες για τις ερωτήσεις σας!

Τα ψαρακια ηδη εχουν ''ταχθει".Τι να βαλω μεσα?θα χρειαστω καποιο εξ.φιλτρο?Το einhem2213 μου κανει?Που μπορω να βρω στο διαδικτυο?(Ελληνικη σελιδα)

Το φίλτρο που διάλεξες σε καλύπτει!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=revie...view&iden=2

Θα το βρεις σε καταστήματα που έχουν σελίδα στην ελλάδα και στο εξωτερικό (διαλέγεις και πέρνεις)!

Και αν βάλεις μια αγγελία ζήτησης εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Η επιλογή των ψαριών είναι καθαρά δική σου υπόθεση απλά σου προτείνω να μην πάρεις και πολύ μεγάλα, αν θες να βάλεις αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα εχει ενυδρεια ....αλλα στην τιμη των 119 ευρω...η προσφορα των 99 ηταν μεχρι χτες

τωρα για το επιπλακι που διαβασα πιο πανω ειναι αρκετα καλο θα ελεγα ..χωρις πορτακι.

Το διλλημα μου ειναι το εξης : εχω ενα juwel ενυδρειο 80 λιτρων...και θελω να το αλλαξω με το 120 λιτρο απο τα Carefour.Φοβαμαι μηπως απο εκει που δεν εχω προβλημα με τρεξιμο νερων αποκτησω

Με αλλα λογια να κανω την αλλαγη??

Link to comment
Share on other sites

οχι μην την κανεις..το ενυδρειο σου εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο οτι αυτα τα κινεζικα....

..και εδω που τα λεμε ..να μπεις σε τετοια διαδικασιαγια μονο +40 λιτρα...?ξερω γω..?εγω μαλλον δεν θα το εκανα......

Link to comment
Share on other sites

οχι μην την κανεις..το ενυδρειο σου εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο οτι αυτα τα κινεζικα....

..και εδω που τα λεμε ..να μπεις σε τετοια διαδικασιαγια μονο +40 λιτρα...?ξερω γω..?εγω μαλλον δεν θα το εκανα......

;)

Link to comment
Share on other sites

..εγω παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι ολα τα ενυδρεια εχουν ανθρακα(μαυρο σφουγγαρακι) και εμεις δε κανει να το χρησιμοποιησουμε!!..sorry αν ξεφευγω του θεματος..ευχαριστω!! ;)

Link to comment
Share on other sites

οχι μην την κανεις..το ενυδρειο σου εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο οτι αυτα τα κινεζικα....

..και εδω που τα λεμε ..να μπεις σε τετοια διαδικασιαγια μονο +40 λιτρα...?ξερω γω..?εγω μαλλον δεν θα το εκανα......

Δεν ειναι κινεζικο το ενυδρειο του Carrefure.

Link to comment
Share on other sites

..εγω παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι ολα τα ενυδρεια εχουν ανθρακα(μαυρο σφουγγαρακι) και εμεις δε κανει να το χρησιμοποιησουμε!!..sorry αν ξεφευγω του θεματος..ευχαριστω!! ;)

Φυσικά και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Ο ενεργός άνθρακας σε όλα τα είδη ενυδρείων εκτός από την απομάκρυνση αποσυνθετημένων οργανικών ουσιών, κρατάει το νερό διαυγές και βοηθάει στον περιορισμό των οσμών. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ σφουγγαράκι άνθρακα διότι είναι ακριβό και προτιμώ τον απλό ενεργό άνθρακα ανακατεμένο με υλικό απομάκρυνσης αμονίας. (πχ AMMO-CARB της AQUARIUM PHARMACEUTICALS) Φυσικά ακολουθώ πάντα τις οδηγίες του κατασκευαστη που αναγράφονται στην συσκευασία. Τοποθετώ το μείγμα του άνθρακά σε καλσόν φροντίζοντας κατά την τοποθέτησή του να πιάνει την μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια στο φίλτρο αναγκάζοντας όλο το νερό να περνάει από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία που έχει τώρα το εν λόγω κατάστημα είναι πολωνικά Pacific Κινέζικα νομίζω δεν έχει φέρει αλλά κάτι Ιταλικά και αν δεν κάνω λάθος Τσέχικα.

Τα ενυδρεία αυτά έχουν ένα σφουγγάρι μέσα το οποίο είναι γκρι προς μαύρο, εγώ δεν θα το κρατούσα για τίποτα αλλά θα άλαζα όλα τα υλικά με π.χ Substrat κια Μακαρονάκι. Και φυσικά έναν μεγαλύτερο κυκλοφοριτη κατα προτίμηση έναν juwel 600αρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για να μην μπερδευόμαστε λιγάκι και να εκπλουστεύσω την όλη σύγχηση περί ενεργού άνθρακα.

Λοιπόν ο ενεργός άνθρακας χρησιμοποιείτε για τους εξής παρακάτω λόγους :

Ο ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ έχει την ιδιότητα να απορροφά στην επιφάνειά του

Μικρομοριακές οργανικές ουσίες

1) Χρωστικές ουσίες (που προέρχονται από την αποσύνθεση οργανικών ουσιών)

2) Πάσης φύσεως οσμές (που προέρχονται από αέρια ή και την αποσύνθεση οργανικών ουσιών)

3) Αέρια

4) Σε ορισμένο βαθμό, βαρέα και τοξικά (για τον οργανισμό μας) μέταλλα όπως, χαλκός, ψευδάργυρος, μόλυβδος, υδράργυρος

(που προέρχονται από βιομηχανικές μολύνσεις είτε από παλαιές σωληνώσεις δικτύων ύδρευσης) κ.α.

Αφαιρεί αποτελεσματικά το πολύ δραστικό χλώριο μέσα από το νερό.

Οπότε καταλαβαίνεται ότι ο ενεργός άνθρακας θα πρέπει να μπαίνει στο φίλτρο μας μόνο σε περίπτωση που έχουμε κάνει κάποια αγωγή με φάρμακα για μία ασθένεια και όχι συνέχεια για τον απλούστατο λόγο ότι ποτέ δεν θα έχουμε σωστή βιολογία στυο φίλτρο μας μιας και τα βακτηρίδια που πρέπει να υπάρχουν για να μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρικά άλατα και αυτά είναι κατά σειρά Αμμωία ΝΗ3 - Νιτρώδη άλατα ΝΟ2 (και το βακτήριο ονομάζετε νιτροσόμονας) - Νιτρικά άλατα (και το βακτήριο ονομάζετε νιτρομπάκτερ). Βάζοντας λοιπόν τον ενεργό άνθρακα απορροφάμε τα βακτήρια αυτά με αποτέλεσμα να χρειάζετε σε πολλές περιπτώσεις να ξανακάνουμε τον κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομίζω οτι δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ο ενεργός άνθρακας στη βιολογία σίγουρα δεν συνίστατε η καθημερινή χρήση του στο ενυδρείο πλην περιπτώσεων που απαιτείται όπως π.χ. μετά το πέρας θεραπείας και άλλων περιπτώσεων φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη φιλολογία γύρω από το θέμα της συνεχόμενης ή μη χρησιμοποίησης του ενεργού άνθρακα. Προσωπικά είμαι υπέρ της συνεχόμενης (εκτός αν είχα φυτά, αλλά και πάλι θα τον χρησιμοποιούσα μια εβδομάδα τον μήνα) διότι πιστεύω ότι τα θετικά που προσφέρει (συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις) υπερτερούν κατά πολύ των αρνητικών. Πρόβλημα με αμμωνία δεν έχω αντιμετωπίσει σε όλα τα χρόνια της συνεχόμενης χρήσης του ενεργού άνθρακα στα ενυδρεία μου. Αν χρησιμοποιείται με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή και δεν περιέχει phosphates τότε αποτελεί έναν ιδιαίτερα χρήσιμο χημικό φιλτραρισμό που συμπληρώνει τέλεια τον βιολογικό και μηχανικό φιλτραρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομίζω οτι δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ο ενεργός άνθρακας στη βιολογία σίγουρα δεν συνίστατε η καθημερινή χρήση του στο ενυδρείο πλην περιπτώσεων που απαιτείται όπως π.χ. μετά το πέρας θεραπείας και άλλων περιπτώσεων φυσικά.

Και όμως φίλε μου δυστυχώς δημιουργεί και την έχω πατήσει προσωπικά μετά από θεραπεία για τα γκαπάκια μου από ick. Είχα βάλει φάρμακο και μετά από την θεραπεία έβαλα τον ενεργό άνθρακα για να πάρει τα κατάλοιπα αλλά δυστυχώς τα πήρε όλα και τα σήκωσε μιας και μετά την χρήση του άνθρακα βιολογία σχεδόν μηδέν. Οπότε και αναγκάστηκα να ρίξω ξανά βιολογία από άλλο φίλτρο που ήδη έτρεχε για να γλιτώσω τα ψαράκια μου. Και το πρόλαβα λόγο μετρήσεων του νερού και είδα τι τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη φιλολογία γύρω από το θέμα της συνεχόμενης ή μη χρησιμοποίησης του ενεργού άνθρακα. Προσωπικά είμαι υπέρ της συνεχόμενης (εκτός αν είχα φυτά, αλλά και πάλι θα τον χρησιμοποιούσα μια εβδομάδα τον μήνα) διότι πιστεύω ότι τα θετικά που προσφέρει (συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις) υπερτερούν κατά πολύ των αρνητικών. Πρόβλημα με αμμωνία δεν έχω αντιμετωπίσει σε όλα τα χρόνια της συνεχόμενης χρήσης του ενεργού άνθρακα στα ενυδρεία μου. Αν χρησιμοποιείται με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή και δεν περιέχει phosphates τότε αποτελεί έναν ιδιαίτερα χρήσιμο χημικό φιλτραρισμό που συμπληρώνει τέλεια τον βιολογικό και μηχανικό φιλτραρισμό.

Και όμως φίλε μου δυστυχώς δημιουργεί και την έχω πατήσει προσωπικά μετά από θεραπεία για τα γκαπάκια μου από ick. Είχα βάλει φάρμακο και μετά από την θεραπεία έβαλα τον ενεργό άνθρακα για να πάρει τα κατάλοιπα αλλά δυστυχώς τα πήρε όλα και τα σήκωσε μιας και μετά την χρήση του άνθρακα βιολογία σχεδόν μηδέν. Οπότε και αναγκάστηκα να ρίξω ξανά βιολογία από άλλο φίλτρο που ήδη έτρεχε για να γλιτώσω τα ψαράκια μου. Και το πρόλαβα λόγο μετρήσεων του νερού και είδα τι τρέχει.

..συμπερασματικα λοιπον, τον χρησιμοποιουμε κατ'επιλογην και παντα προσαρμοζουμε την χρηση του στις αναγκες του ενυδρειου μας..καλο ομως ειναι να χρησιμοποιειται περιστασιακα για να αποδιδουν τα μεγιστα οι ιδιοτητες του ανθρακα οποτε απαιτειται η αμεση και αποτελεσματικη αξιοποιηση τους!σωστα?? αλλα απο την αλλη..οπως μαθει το ενυδρειο του καποιος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε μου δυστυχώς δημιουργεί και την έχω πατήσει προσωπικά μετά από θεραπεία για τα γκαπάκια μου από ick. Είχα βάλει φάρμακο και μετά από την θεραπεία έβαλα τον ενεργό άνθρακα για να πάρει τα κατάλοιπα αλλά δυστυχώς τα πήρε όλα και τα σήκωσε μιας και μετά την χρήση του άνθρακα βιολογία σχεδόν μηδέν. Οπότε και αναγκάστηκα να ρίξω ξανά βιολογία από άλλο φίλτρο που ήδη έτρεχε για να γλιτώσω τα ψαράκια μου. Και το πρόλαβα λόγο μετρήσεων του νερού και είδα τι τρέχει.

Είσαι βέβαιος ότι την ζημιά δεν σου την έκανε το φάρμακο αλλα ο άνθρακας;

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει η προσφορα αυτη και στα Carefour στη Θεσσαλονικη?

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΟ 96ΛΙΤΡΩΝ ΣΤΑ 99 ΕΥΡΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ (+10 Ε) ΚΑΙ ΦΕΛΙΖΟΛ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

... ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΟΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΤΟ 120ΑΡΙ ...119ΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιορδάνη και εγώ δίνω περισσότερες πιθανότητες το πρόβλημα στην βιολογία σου να το προκάλεσε το φάρμακο και όχι ο άνθρακας!

Link to comment
Share on other sites

hi!!!

Οντος ειναι καλη ευκαιρια αλλα κ εγω ειχα παρει απ το καρφουρ το καλοκαιρι ενα ενυδρειο 60 λιτ. 60 ευρο. τωρα κλεινω 2 μηνες που το εχω μετα ψαρακια μου μεσα κ παρατηρησα χτες οτι χανει απ το μπατο νερα πολλα... Εχω και πατωμα ξυλο στο δωματιο μου κ εχει γινει το ελα να δεις!!! οι γονεις μου με κραξανε!!!!Ειμαι συνεχαια με τη σφουγγαριστρα!!

Τελικα οτι πληρωνεις παιρνεις!!!

Σκεψου το πρωτα......

φιλικα χριστινα;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Εχω το ενυδρειο του carrefur 120 lt εδω και δυο χρονια.Χρησιμοποιω το ιδιο φιλτρο (εχω βαλει μεγαλυτερη αντλια νερου μονο) και ολα το υπολοιπα οπως τα αγορασα και ειναι μια χαρα!Φτου φτου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιορδάνη και εγώ δίνω περισσότερες πιθανότητες το πρόβλημα στην βιολογία σου να το προκάλεσε το φάρμακο και όχι ο άνθρακας!

Και όμως επειδή έκανα συνεχώς μετρήσεις καθόλη την διάρκεια της θεραπείας οι τιμές ήταν στα κανονικά επίπεδα κάνοντας μια γεναία αλλαγή νερού και μετά την τοποθέτηση του ενεργού άνθρακα για να πάρει τα περισευούμενα έγινε ότι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως επειδή έκανα συνεχώς μετρήσεις καθόλη την διάρκεια της θεραπείας οι τιμές ήταν στα κανονικά επίπεδα κάνοντας μια γεναία αλλαγή νερού και μετά την τοποθέτηση του ενεργού άνθρακα για να πάρει τα περισευούμενα έγινε ότι έγινε.

Οι επιδράσεις του φαρμάκου στο βιολογικό μας φίλτρο δεν είναι απαραίτητα ορατές άμεσα!

Η σημαντικότερη τιμή που θα πρέπει να ελέγχετε δεν είναι η ΝΗ3-4 αλλά τα ΝΟ2, οι αποικίες αυτές χρειάζονται μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για να αναπτυχθούν και είναι ορατό για περισσότερο καιρό το πρόβλημα!

Ερώτηση: Ποιο ήταν το φάρμακο?

;)

Μια καλή ερώτηση!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι μια πολύ καλή ερώτηση της οποίας η απάντηση δεν θα έρθει ποτέ μιας και πάνε χρόνια που έκανα την θεραπεία με το εν λόγο φάρμακο.Από τότε μια φορά που χρειάστηκε να κάνω θεραπεία το έκανα με αυξηση της θερμοκρασίας και αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...