Jump to content

PAMGASIUS GALAHER


Recommended Posts

XMMM

ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΕΙ.

Η ΦΙΛΙΔΟΞΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΔΙΣΚΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.

ΓΙΑ 3ΜΕΤΡΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γω τα εδωσα για τον ιδιο ακριβωσ λογο...ειχα βγαλει ολα τα διακοσμητικα απ το ενυδρειο για να κολυμπουν πιο ανετα..αλλα οταν εφτασαν 25 και 35 εκατοστα τα λυπομουν να τα βλεπω μεσα στο 120λιτρο...

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγακι μικρο...

post-1581-1162470844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ

ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΩ 2 ΖΕΥΓΗ .

ΘΑ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΤΙ ΨΑΡΙ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ.......

ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΧΩΡΙΣΘΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις σημερα πηρα τον πρωτο γκαλαχερ...σε ενα ενυδρειο 140 λιτρα

Τωρα ειναι μαζι με ενα oscar ενος φιλου μου...μολις εκανα το πρωτο ταισμα..ο γκαλαχερ επιασε απο το στομα τον oscar...και φυσικα τον πηρε πισω ο φιλος μου!!

Ο μικρος μου ειναι απιστευτος!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα πηρα τον πρωτο γκαλαχερ...σε ενα ενυδρειο 140 λιτρα

Τωρα ειναι μαζι με ενα oscar ενος φιλου μου...μολις εκανα το πρωτο ταισμα..ο γκαλαχερ επιασε απο το στομα τον oscar...και φυσικα τον πηρε πισω ο φιλος μου!!

Ο μικρος μου ειναι απιστευτος!!

Ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για τετοιο ψαρι.

Θα ελεγα να το ξανασκεφτεις,εκτος αν σκεφτεσαι στο μελλον να τον βαλεις σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για τετοιο ψαρι.

Θα ελεγα να το ξανασκεφτεις,εκτος αν σκεφτεσαι στο μελλον να τον βαλεις σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.

σε αυτα τα λιτρα μπορεις να τον φιλοξενεις για λιγο καιρο μεχρι να φθασει περιπου 15 εκατοστα.

οπως θα παρατηρεις το ψαρι θα ψαχνει ολο και μεγαλυτερη ευθεια να κολυμπησει.

ειναι πανεμορφα ψαρια αλλα μπορουν (εχω δει) να φθασουν και το μισο μετρο μεσα σε ενυδρειο.

εμενα σε 240 λιτρα ο ενας ειναι 20 εκατοστα και φαινεται κιολας το προβλημα χωρου.

η επιθετικοτητα τους ειναι απροβλεπτη, να φανταστεις οτι και τα οσκαρ δεν ειναι παναγιτσες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο..ηδη εχω αλλαξει 3 ενυδρεια σε 2 μηνες...το πολυ πολυ θα τον δωσω σε καποιον που εχει χωρο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τις 2 τελευταίες μέρες ο μικρό μου δεν τρωει..και να κάθεται κοντά στον θερμοστάτη....

μπορεί να έχει πρόβλημα με το φως ...το έχω ανοιχτό από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ … τροφή βάζω στις 7 αλλά δεν τρωει φανταστείτε ότι τις αποφεύγει σαν να τις φοβάται

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τις 2 τελευταίες μέρες ο μικρό μου δεν τρωει..και να κάθεται κοντά στον θερμοστάτη....

μπορεί να έχει πρόβλημα με το φως ...το έχω ανοιχτό από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ … τροφή βάζω στις 7 αλλά δεν τρωει φανταστείτε ότι τις αποφεύγει σαν να τις φοβάται

τα δικα μου δεν τρωνε ολα με το φως.

μερικα (2απο τα 4) τρωνε μονο οταν εχει σκοταδι και μεσα στο τανκ αλλα και εξω στο δωματιο.

στην αρχη αμφεβαλα αλλα εκατσα στα σκοτεινα 2-3 φορες και σιγουρευτηκα οτι τρωνε :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τις 2 τελευταίες μέρες ο μικρό μου δεν τρωει..και να κάθεται κοντά στον θερμοστάτη....

μπορεί να έχει πρόβλημα με το φως ...το έχω ανοιχτό από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ … τροφή βάζω στις 7 αλλά δεν τρωει φανταστείτε ότι τις αποφεύγει σαν να τις φοβάται

μετρα και το νερο σου για σιγουρια :)

Link to comment
Share on other sites

ουτε με κλειστο φως τρωει...και εχει συνεχεια ανοιχτο το στομα του..

Ετσι πρεπει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ζωη ειναι μικρη ...και ο μικρος μου απεβιωσε...και τον ειχα μονο 5 μερες!!

Έγινε επεξεργασία - paradisos
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ζωη ειναι μικρη ...και ο μικρος μου απεβιωσε...και τον ειχα μονο 5 μερες!!

:):blink: κριμα φιλε μου κριμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ζωη ειναι μικρη ...και ο μικρος μου απεβιωσε...και τον ειχα μονο 5 μερες!!

και παλι απο εμπειρια μου θελουν πολυ καλη προσαρμογη μεσα στη σακκουλα πριν τους αφησεις ελευθερους μεσα στο νερο.

για αρκετη ωρα και να προσθετεις λιγο λιγο νερο απο τη γυαλα μεσα στη σακουλα.

ξαναπροσπαθισε ειναι πολυ ζωντανα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα το αφησω το ενυδρειο για 3-4 μερες να δουλευει μονο με τα φιλτρα ...και το Σαββατο θα παω να παρω αλλον...και θα κανω και τα τεστ!!

Link to comment
Share on other sites

κρίμα για το ψαράκι σου....και μενα το 1 απ τα 2 ετσι απεβιωσε....δεν δουλευε καλα το φιλτρο και δεν του εφτανε το οξυγονο για τισ αναπνοες και πανω που πηγα να το καθαρισω και να προσπαθησω να κανω οτι χρειαζεται για να το σωσω,το βρηκα κατω...δεν ζουσε.. :)

Link to comment
Share on other sites

μετρα και το νερο σου για σιγουρια <_<

επειδη προκειται να παρω αλλο...μικρο..

θερμοκρασια 27

ph 7,6

gh >7

No3 25

no2 1

kh 3

αυτες οι μετρησεις ειναι χτεσινες !!

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι μετρήσεις αυτές είναι από στικ, μην τις εμπιστεύεσαι καθόλου. Αυτές τις τιμές τις έχω δει επανειλημμένως σε μετρήσεις νερού κοινών ενυδρείων της Αθήνας, που όταν μέτρησαν με υγρά πήραν εντελώς άλλες αναλογίες.

Οσο για τα ΝΟ2 θα πρέπει να είναι μηδενικά, καθώς και η ΚΗ λίγο ψηλότερα, για να μην είσαι κοντά στην περιοχή της πιθανότητας ρΗ crash...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με stik ειναι...θα δω αυριο καινουργιες μετρησεις με υγρα τεστ

Link to comment
Share on other sites

επειδη προκειται να παρω αλλο...μικρο..

θερμοκρασια 27

ph 7,6

gh >7

No3 25

no2 1

kh 3

αυτες οι μετρησεις ειναι χτεσινες !!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΙΤΡΙΤΗ 0!!!

ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΕΙΧΕ ΑΣΠΡΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ??? <_<

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με στικακι για μετρηση Ph 7,6 με υγρο τεστ 8,4

πρεπει να φτιαξω το ph μου..εκανα μερικη αλλαγη νερου χτες αλλα και παλι 8,4 μου εδειξε

Τεσπα εψαξα να βρω ποσο ph χρειαζεται ο galaher για να ζησει...αλλα δεν βρηκα...εχει κανεις το ποσο..??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με στικακι για μετρηση Ph 7,6 με υγρο τεστ 8,4

πρεπει να φτιαξω το ph μου..εκανα μερικη αλλαγη νερου χτες αλλα και παλι 8,4 μου εδειξε

Τεσπα εψαξα να βρω ποσο ph χρειαζεται ο galaher για να ζησει...αλλα δεν βρηκα...εχει κανεις το ποσο..??

pH:6.5-7.5.dH:2-29. Θερμοκρασία:22-26°C

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου

θα προτεινα και μονο απο εμπερια να βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου και ισως και καμια ριζα ξυλου οπως μοπανι μεσα στο νερο για να πεσει το ρη σου <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...