Jump to content

Μια γρηγορη απορία Για το Sera Bio Nitrivec


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά...ήθελα να σας ρωτήσω αν η χρήση του sera bio "νιτριβεκ" χρειάζεται τόσο συχνά όσο αναφέρει στην σελίδα τους..

κάθε βδομάδα μια ανάλογη ποσότητα σε ml για τα λίτρα ..

Το ενυδρείο τρέχει 2+ μήνες με 0 ammonia.

η μονη φορα που έβαλα ήταν στην αρχή του στρωσίματος ,μέσα στο βιολογικό και έξω στο nero.apo τότε δεν ασχολήθηκα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, γενικά αυτά τα σκευάσματα είναι αρκετά αμφισβητούμενα...

Η δική μου γνώμη είναι να χρησιμοποιούνται σε καινούρια ενυδρεία σαν βοήθεια στο κανονικό στρώσιμο με αμμωνία(ή και με μπόλι) και όταν πειράζουμε τα φίλτρα μας είτε καθαρίζοντάς τα ή ό,τι άλλο...

Επίσης καλό θα κάνουν σε περιπτώσεις θεραπειών κλπ που επηρεάζουν τη βιολογία μας...

Όσων αφορά στη χρήση,στις αλλαγές νερού βάζουμε την ανάλογη ποσότητα που γράφει στις οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, γενικά αυτά τα σκευάσματα είναι αρκετά αμφισβητούμενα...

Η δική μου γνώμη είναι να χρησιμοποιούνται σε καινούρια ενυδρεία σαν βοήθεια στο κανονικό στρώσιμο με αμμωνία(ή και με μπόλι) και όταν πειράζουμε τα φίλτρα μας είτε καθαρίζοντάς τα ή ό,τι άλλο...

Επίσης καλό θα κάνουν σε περιπτώσεις θεραπειών κλπ που επηρεάζουν τη βιολογία μας...

Όσων αφορά στη χρήση,στις αλλαγές νερού βάζουμε την ανάλογη ποσότητα που γράφει στις οδηγίες...

xexexe..αν δηλαδή ακολουθήσω την δοσολογία στις αλλαγές νερού για τα 270λίτρα μου σημαίνει πως θα ζω για να πληρώνω την Sera :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

xexexe..αν δηλαδή ακολουθήσω την δοσολογία στις αλλαγές νερού για τα 270λίτρα μου σημαίνει πως θα ζω για να πληρώνω την Sera :blush:

Σωστά... Αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα, δεν το χρειάζεσαι...

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ το Denitrol της JBL που είναι το πιο οικονομικό απ'ότι έχω ψάξει...(10 ml για 300 λίτρα) :thumbup:

Και δεν σου κάνει και το ενυδρείο τοπίο στην ομίχλη... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις γιαυτο ρώτησα..!! :thumbup: με είχε παραξενέψει η πληροφορία που ειδα !

Link to comment
Share on other sites

χαζές είναι οι εταιρίες? :thumbup:

έλα ντε..εδώ σε θέλω..να δούμε τι θα ακούσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...