Jump to content

Απορίες Για Φίλτρο Για Μονομάχους


Penny

Recommended Posts

Γεια σας!
Θέλω να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τα φίλτρα στα ενυδρεία για τους μονομάχους.
Χθες πήρα ένα hang on filter κ το έβαλα στην 5λιτρη γυάλα που έχω τον μονομάχο μου. Απο το κατάστημα μου είπανε σε 2-3 μέρες να πάρω κάτι βακτήρια για να δημιουρήσω αποικίες.
Όποιος ξέρει ας μου πει κάτι αντικειμενικό γιατί ο καθένας λέει τα δικά του, τι είναι καλό για το ψαράκι μου;
Σας στέλνω φωτό να δείτε το ενυδρείο το ψαράκι είναι κρυμμένο δεν φαίνεται.

post-41190-1308312332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Θέλω να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τα φίλτρα στα ενυδρεία για τους μονομάχους.

Χθες πήρα ένα hang on filter κ το έβαλα στην 5λιτρη γυάλα που έχω τον μονομάχο μου. Απο το κατάστημα μου είπανε σε 2-3 μέρες να πάρω κάτι βακτήρια για να δημιουρήσω αποικίες.

Όποιος ξέρει ας μου πει κάτι αντικειμενικό γιατί ο καθένας λέει τα δικά του, τι είναι καλό για το ψαράκι μου;

Σας στέλνω φωτό να δείτε το ενυδρείο το ψαράκι είναι κρυμμένο δεν φαίνεται.

Προτιμότερο θα ήτανε να πάρεις μια μεγαλύτερη γυάλα κατα αρχάς... γύρω στα 20 λίτρα αν δν έχει πολύ χώρο

οταν βάζουμε το φίλτρο σε λειτουργία ρίχνουμε τα βακτήρια που έχουμε αγοράσει απο το κατάστηαμ για να μετατρέπουν την αμμωνία που "λερώνει" το νερό σε λιγότερο βλαβερά νιτρικά άλατα.... αφου ρίχνεις βακτήρια για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα... αυτά πολλαπλασιάζονται... και στη συνεχεια δεν χρείαζεται να ρίχνεις

οταν περάσει το καλοκαίρι θα χρειαστεί θερμοστάτη

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα σου πρότεινα τα εξής τα οποία κι εγώ αγόρασα για το μονομάχο μου:

Ενυδρείο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm περίπου 50 ευρώ (περιέχει αδιάβροχο ενσωματωμένο φωτισμό στο καπάκι και εσωτερικό μικρό φιλτράκι)

Χαλίκι σε φυσικά χρώματα: 6 ευρώ

Θερμοστάτη 50 watt : 15 ευρώ

Φυτά: Annubia nana, annubia nana petite, Ceratophyllum demersum και άλλα εύκολα φυτά

(εκτός αν θες να αγοράσεις υπόστρωμα και να δώσεις άλλα 15 ευρώ αλλα θα μπορείς να βάλεις και μέτρια φυτά)

1 μικρή ρίζα μοπανι: 4-5 ευρώ? (δεν είμαι σίγουρος) να δέσεις επάνω την αννούμπια

Βακτήρια στρωσίματος: 10 ευρώ

Σύνολο: 86 ευρώ

Ώστοσο ακόμα και να τα αγοράσεις το ψάρι σου θα μπεί μέσα παρά μόνο μετά απο 15 μέρες γιατί πρεπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια. Δηλαδή με λίγα λόγια να αναπτυχθούν βακτήρια που θα μετατρέψουν την αμμωνία NH3/NH4 σε νιτρώδη ΝΟ2 και στη συνέχεια στα λιγότερο βλαβερά ΝΟ3.... τα οποία απορροφούν τα φυτά και οι άλγες...

Αυτό είναι ενα προτινόμενο σετ απ ενυδρείου.... αφού έχεις ήδη το φίλτρο πρέπει να ψάξεις για μεμονομένη γυάλα

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα σου πρότεινα τα εξής τα οποία κι εγώ αγόρασα για το μονομάχο μου:

Ενυδρείο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm περίπου 50 ευρώ (περιέχει αδιάβροχο ενσωματωμένο φωτισμό στο καπάκι και εσωτερικό μικρό φιλτράκι)

Χαλίκι σε φυσικά χρώματα: 6 ευρώ

Θερμοστάτη 50 watt : 15 ευρώ

Φυτά: Annubia nana, annubia nana petite, Ceratophyllum demersum και άλλα εύκολα φυτά

(εκτός αν θες να αγοράσεις υπόστρωμα και να δώσεις άλλα 15 ευρώ αλλα θα μπορείς να βάλεις και μέτρια φυτά)

1 μικρή ρίζα μοπανι: 4-5 ευρώ? (δεν είμαι σίγουρος) να δέσεις επάνω την αννούμπια

Βακτήρια στρωσίματος: 10 ευρώ

Σύνολο: 86 ευρώ

Ώστοσο ακόμα και να τα αγοράσεις το ψάρι σου θα μπεί μέσα παρά μόνο μετά απο 15 μέρες γιατί πρεπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια. Δηλαδή με λίγα λόγια να αναπτυχθούν βακτήρια που θα μετατρέψουν την αμμωνία NH3/NH4 σε νιτρώδη ΝΟ2 και στη συνέχεια στα λιγότερο βλαβερά ΝΟ3.... τα οποία απορροφούν τα φυτά και οι άλγες...

Αυτό είναι ενα προτινόμενο σετ απ ενυδρείου.... αφού έχεις ήδη το φίλτρο πρέπει να ψάξεις για μεμονομένη γυάλα

Σε ευχαριστώ,

τώρα μου δημιουργήθηκαν κι άλλα ερωτήματα...

Μου είπε το παιδί απο εξιδικεύμενο μαγαζί με ενυδρεία να πάρω τη Δευτέρα τα βακτήρια δε θυμάμαι μάρκα αλλά είναι της API κάνει 3 ευρώ περίπου. Οκ, τα βάζω στο φίλτρο, το ψαράκι μου όμως που πρέπει να είναι; Να πάρω κ ένα ενυδρείο κ να βάλω το φίλτρο με τα βακτήρια κ στη 5άλιτρη γυάλα ν'αφήσω το ψαράκι μου χωρίς φίλτρο μέχρι να στρώσει στο καινούριο ενυδρείο; Αν βγάλω το φίλτρο απο τη γυάλα που το έχω τώρα κ το αφήσω χωρίς φίλτρο θα πάθει τίποτα; Αν βάλω τα βακτήρια στο φίλτρο στη γυάλα που είναι τώρα κ συνεχίσω να το έχω μέσα θα πάθει τίποτα;

Και ένα πρόβλημα που εντόπισα αυτές τις μέρες είναι ότι έχει ζέστη θα μου πεις καλοκαίρι είναι τι περιμένεις; Όμως ο ψαράκις μου δεν αντέχει το νερό του είναι στους 30C απο το κατάστημα μου είπανε να βάζω ένα μπουκάλι με νερό στην κατάψυξη για λίγο να παγώσει κ μετά το βάζω για 2-3 λεπτά στο ενυδρείο για να κρυώσει το νερό, το θέμα όμως είναι ότι συνέχεια αυτό δεν είναι εφικτό να γίνεται, μήπως υπάρχει κάτι άλλο για να δροσίζεται το νεράκι του;

Όσο για οικονομική κατάσταση είμαι άνεργη (πρωτότυπο:) κ ότι μπορω τσιμπάω απο τον πατέρα μου... άρα είμαι ψιλοχάλια οικονομικά...... οπότε ψάχνω για οικονομικά πράγματα αλλά να είναι κ καλά γιατί προσπαθώ ότι καλύτερο για να είναι καλά ο ψάρις μου

Έγινε επεξεργασία - Penny
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για να αγοραστούν όλα καινούργια, μπορείς να παρακολουθείς τις αγγελίες του forum, όπου μπορείς να βρεις πραγματικές ευκαιρίες.

Ένα καινούργιο ενυδρείο το θεωρώ απαραίτητο. Ο μονομάχος βέβαια μπορεί να διατηρηθεί και σε 5 λίτρα, ακόμα και χωρίς φίλτρο. Κάτι τέτοιο όμως απαιτεί αρκετή εμπειρία, και γι' αυτό δεν συνίσταται.

Για την ψύξη του νερού το καλοκαίρι χρησιμοποιούμε ανεμιστηράκια, τα οποία μπορείς να βρεις στα petshop, ή να κατασκευάσεις μόνη σου (χρησιμοποιώντας ανεμιστηράκι από υπολογιστή) αν τα καταφέρνεις στις κατασκευές. Το ενυδρείο όμως είναι αρκετά μικρό και δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για να αγοραστούν όλα καινούργια, μπορείς να παρακολουθείς τις αγγελίες του forum, όπου μπορείς να βρεις πραγματικές ευκαιρίες.

Ένα καινούργιο ενυδρείο το θεωρώ απαραίτητο. Ο μονομάχος βέβαια μπορεί να διατηρηθεί και σε 5 λίτρα, ακόμα και χωρίς φίλτρο. Κάτι τέτοιο όμως απαιτεί αρκετή εμπειρία, και γι' αυτό δεν συνίσταται.

Για την ψύξη του νερού το καλοκαίρι χρησιμοποιούμε ανεμιστηράκια, τα οποία μπορείς να βρεις στα petshop, ή να κατασκευάσεις μόνη σου (χρησιμοποιώντας ανεμιστηράκι από υπολογιστή) αν τα καταφέρνεις στις κατασκευές. Το ενυδρείο όμως είναι αρκετά μικρό και δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα?

Το φίλτρο έχει (θα γράψω στ'αγγλικά γιατί έτσι τα γράφει)

Bio-foam

Filter cover

Filter body

Adjustable water flow & knob

Inlet pipe

Filter positioning knob

Powerhead

Το σφουγγάρι του είναι μαύρο

είναι 3.5W

max out put 120-150 L/H

recommended tank up to 35cm

Αν πάρω 20λιτρο ενυδρείο φαντάζομαι θέλω άλλο φίλτρο ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω 20λιτρο ενυδρείο φαντάζομαι θέλω άλλο φίλτρο ε;

Όχι, θα είναι μια χαρά. :)

Θα πρέπει όμως απαραίτητα να προμηθευτείς κάποιο βιολογικό υλικό για να βάλεις στο φίλτρο, όπως το sera siporax mini, το Eheim Substrat Pro.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...