Jump to content

Recommended Posts

;) Κυριοι...στο μικρο μου ενυδρειο 20 λιτρων εχω μεσα 3 red eye kai 4 neon.Σημερα το πρωι παρατηρησα οτι τα 2 απο τα 3 red eye εχουν ενα ασπρο μικρο ξεφλουδισμα στο στωμα τους.Δεν ξερω αν ειναι ich. Δεν μου φαινεται για καθαρο ich.Ισως κιολας να εχουν τσακωθει μεταξι τους, αν και μου φαινεται κουφο.Μηπως γνωριζει καποιος κατι επι του θεματος?????

No2 & NO3 ok

Ph =7.3

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Το ich είναι σα να έχεις πασπαλίσει το ψάρι με αλάτι (λευκές μικρές κηλίδες).

Για δες μήπως είναι φούνγκους...

Link to comment
Share on other sites

Το ich είναι σα να έχεις πασπαλίσει το ψάρι με αλάτι (λευκές μικρές κηλίδες).

Για δες μήπως είναι φούνγκους...

Ναι ξερω πω ειναι το ich, απλα δεν το εχω δει μικρο ψαρι να προσβαλλεται και πως παρουσιαζεται πανω σε αυτο.

Τωρα αυτο με το φουνγκους...δεν το εχω κοιταξει....thanx παντως....

Θα προσπαθησω να τραβηξω μια φωτο να το δειτε μπας και βγαλουμε ακρη....

Έγινε επεξεργασία - Skipper000
Link to comment
Share on other sites

Πάντα παρουσιάζεται με τον ίδιο τρόπο, σε όλα τα ψάρια, μικρά ή μεγάλα...

Αυτό που διαφέρει, είναι ο βαθμός μόλυνσης.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές red eye, σε ποιό ακριβώς ψάρι αναφέρεσαι (επιστημονικό όνομα);

Torm λεγεται "Moenkhausia Sanctaefilomenae" ή και αλλιως ως "Red eye tetra"

Πρεπει να ειναι φουνγκους.....εχει φουσκωσει και ξεφλουδισει ενα σημειο πανω απο το στωμα του.

Τι φαρμακακι προτεινετε?!

Link to comment
Share on other sites

Το φουνγκους απο τι μπορει να προκληθει???Υπαρχει περιπτωση να εχει προσβληθει και ολο το ενυδρειο?Με το που παρουσιαστηκε το προβλημα αφαιρεσα τα ψαρια και τα τοποθετησα σε ενυδρειο καραντινα.Μεχρι στιγμης τα αλλα ψαρια δεν εχουν τετοια συμπτωματα.Κανενα καλο φαρμακο για τα ψαρια που εχουν προσβληθει εχετε να προτεινετε?!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο θα βοηθουσε.

Εμενα μου κανει για mouth fungus αλλα αν δεν βαλεις φωτο δεν μπορω να σου πω να βαλεις φαρμακο ουτε ποιο

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο θα βοηθουσε.

Εμενα μου κανει για mouth fungus αλλα αν δεν βαλεις φωτο δεν μπορω να σου πω να βαλεις φαρμακο ουτε ποιο

Στοματικό ή δερμικό Fungus

(Mouth or Body Fungus) αυτο ειναι.Φωτο λιγο δυσκολο γιατι ειμαι στην δουλεια..:)

Με ενδιαφερει να μαθω αν κινδυνευει ολο το ενυδρειο παροτι τα αφαιρεσα τα ψαρια αμεσα με το που παρουσιαστηκε και τα εβαλα σε ενυδρειο καραντινα....thanx!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι μεταδοτικό, αλλά μη πανικοβάλλεσαι. Μπορεί και να μην εμφανιστεί σε άλλα. Να τα παρατηρείς καλά και αν δεις επέκταση, κάνε θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.

Στα σχετικά μαγαζιά υπάρχουν αρκετά αποτελεσματικά φάρμακα γι αυτό. Προτείνω της ΑΡΙ αλλά αφού σιγουρευτείς για την ασθένεια και εφαρμόζοντας ακριβώς τις οδηγίες.

Προσπάθησε να βελτιώσεις και τις συνθήκες στο ενυδρείο σου, γιατί όλες οι αρρώστιες συνήθως προέρχονται από εκεί - με εξαίρεση την εισαγωγή νέων άρρωστων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι μεταδοτικό, αλλά μη πανικοβάλλεσαι. Μπορεί και να μην εμφανιστεί σε άλλα. Να τα παρατηρείς καλά και αν δεις επέκταση, κάνε θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.

Στα σχετικά μαγαζιά υπάρχουν αρκετά αποτελεσματικά φάρμακα γι αυτό. Προτείνω της ΑΡΙ αλλά αφού σιγουρευτείς για την ασθένεια και εφαρμόζοντας ακριβώς τις οδηγίες.

Προσπάθησε να βελτιώσεις και τις συνθήκες στο ενυδρείο σου, γιατί όλες οι αρρώστιες συνήθως προέρχονται από εκεί - με εξαίρεση την εισαγωγή νέων άρρωστων ψαριών.

filoxenos σε ευχαριστω πολυ!Παροτι εχω μια πειρα στα ενυδρεια και επειδη αυτο το μικρο ενυδρειο το εφτιαξα με μερακι και απολυτο σεβασμο στους κανονες της φυσης προσπαθησα και θελω να πιστευω οτι την καταλληλη στιγμη που εισηγαγα τα ψαρακια στο ενυδρειο ολα ηταν οκ.Και οι μετρησεις μου ειναι ενταξη.Φοβαμαι οτι καποιο ψαρακη ηταν αρρωστο και το μετεδωσε και στο δευτερο.Μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιαστει αλλο περιστατικο μεσα στο ενυδρειο.Τα 2 προσβληθεντα βρισκονται σε ξεχωριστο ενυδρειο-καραντινα οπου και θα γινει αγωγη.Και παροτι ειναι φτηνα ψαρακια και μικρα θα ηθελα να τα βοηθησω και να τα σωσω.ευχομαι να αντεξουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, γιατί δεν έχει σημασία ούτε το μέγεθος, ούτε η τιμή τους.

Σημασία έχει η ζωή τους..!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...