Jump to content

Μια λύση στην κρίση για ενυδρεία


Recommended Posts

Σκεφτόμουνα λοιπόν αγαπητοί φίλοι οτι αυτή η κρίση κτύπησε το χόμπυ μας ,παρακολουθώ χομπίστες είτε γλυκού είτε θάλασσας που δυστυχώς μην μπορώντας να αντεπεξέλθουν στα έξοδα συντήρησης αναγκάζονται να διαλύσουν τα συστήματα τους.

Θα έλεγα λοιπόν οτι τα ενυδρεία με ψάρια κρύου νερού θα βοηθήσουν να συνεχίσουμε το χόμπυ μας με λιγότερα ακόμα έξοδα.Καλώ λοιπόν όλους τους φίλους που θέλουν να φτιάξουν ένα σύστημα με πιο οικονομικό τρόπο να το τολμήσουν .

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα λοιπόν αγαπητοί φίλοι οτι αυτή η κρίση κτύπησε το χόμπυ μας ,παρακολουθώ χομπίστες είτε γλυκού είτε θάλασσας που δυστυχώς μην μπορώντας να αντεπεξέλθουν στα έξοδα συντήρησης αναγκάζονται να διαλύσουν τα συστήματα τους.

Θα έλεγα λοιπόν οτι τα ενυδρεία με ψάρια κρύου νερού θα βοηθήσουν να συνεχίσουμε το χόμπυ μας με λιγότερα ακόμα έξοδα.Καλώ λοιπόν όλους τους φίλους που θέλουν να φτιάξουν ένα σύστημα με πιο οικονομικό τρόπο να το τολμήσουν .

:(:blink:

:):D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα.εκτος απο χρυσοψαρα τη αλλα ψαρια μπορουν να μπουν?εχεις καποιες φωτο

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα.εκτος απο χρυσοψαρα τη αλλα ψαρια μπορουν να μπουν?εχεις καποιες φωτο

Φυσικά και μπορούν να μπουν και άλλα ψάρια.

Όπως τα Tanichthys albonubes κοινός White cloud.

Όχι όμως στο ίδιο ενυδρείο με χρυσόψαρα :(

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορούν να μπουν και άλλα ψάρια.

Όπως τα Tanichthys albonubes κοινός White cloud.

Όχι όμως στο ίδιο ενυδρείο με χρυσόψαρα :)

Πολύ ενδιαφέροντα τα ψάρια ( κρύου νερού) που προτείνει ο Πάνος δείτε τα λίγο και διαβάστε γιαυτά ,πράγματι αξίζει τον κόπο.

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει ομως να ψαξουμε ολοι για πληροφοριες για ψαρια νερου και αλλα εκτος απο τα χρυσοψαρα και τα white cloud γιατι εχουμε μινει μονο στα χρυσοψαρα και δεν ξερουμε τιποτα περα απο αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει ομως να ψαξουμε ολοι για πληροφοριες για ψαρια νερου και αλλα εκτος απο τα χρησοψαρα και τα white cloud γιατι εχουμε μινει μονο στα χρησιψαρα και δεν ξερουμε τιποτα περα απο αυτο.

Εχεις απόλυτο δίκιο . :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα...

Υπαρχουν πολλα ειδη που ζουν και αντεχουν χαμηλες θερμοκρασιες..

1)καποια ειδη barbs

(πχ http://freshaquarium.about.com/od/cyprinid.../Gold-Barb.htm)

2)ειδη Carp (πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Grass_carp)

3)http://en.wikipedia.org/wiki/Common_minnow

4)καποια ειδη Loach (πχ http://www.loaches.com/species-index/cobitis-taenia-taenia)

5)Myxocyprinus asiaticus

6) http://en.wikipedia.org/wiki/Sterlet

7) http://en.wikipedia.org/wiki/Tench

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις να κάνω μια ''ξανθή'' ερώτηση . Αν κατάλαβα καλά με τα ψάρια του κρύου νερού αποφεύγουμε τον θερμοστάτη - η και κάτι άλλο που δεν το έπιασα ?. Όμως από ότι θυμάμαι - θα με διορθώσετε αν κάνω λάθος - εκείνα χρειάζονται την θερμοκρασία 14 με 16 βαθμούς τον χειμώνα [κάπου το διάβαζα ] Πρακτικά αυτό σημάνει ότι χρειαζόμαστε [ακόμη και τον χειμώνα] ψύξη -τουλάχιστον εγώ που έχω στο σπίτι σταθερή θερμοκρασία 25 βαθμούς χειμώνα - καλοκαίρι . Δεύτερο . Πρακτικά πόσο καίει ένας θερμοστάτης ,για παράδειγμα ο δικός μου jager 100watt με την διαφορά θερμοκρασίας μέσα στο νερό - έξω από το νερό 2-3 βαθμούς . Υπάρχει ανάμεσα μας κάποιος ηλεκτρολόγος που ξέρει να απαντήσει . Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα...

Υπαρχουν πολλα ειδη που ζουν και αντεχουν χαμηλες θερμοκρασιες..

1)καποια ειδη barbs

(πχ http://freshaquarium.about.com/od/cyprinid.../Gold-Barb.htm)

2)ειδη Carp (πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Grass_carp)

3)http://en.wikipedia.org/wiki/Common_minnow

4)καποια ειδη Loach (πχ http://www.loaches.com/species-index/cobitis-taenia-taenia)

5)Myxocyprinus asiaticus

6) http://en.wikipedia.org/wiki/Sterlet

7) http://en.wikipedia.org/wiki/Tench

Σωστός! :(

Με πρόλαβες να πω την αλήθεια! :hysterical:

Ειδικά τα barbs και τα Loach είναι πολύ διαδομένα στο εξωτερικό για ενυδρεία κρύου νερού, φυτεμένα, βιοτοπικά Ασιας με θερμοκρασίες από 18-24 :blink:

Το καλοκαίρι μπορούμε να περιορίζουμε την θερμοκρασία με ανεμιστηράκια στους 26-27 που δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα :)

Επειδή δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις να κάνω μια ''ξανθή'' ερώτηση . Αν κατάλαβα καλά με τα ψάρια του κρύου νερού αποφεύγουμε τον θερμοστάτη - η και κάτι άλλο που δεν το έπιασα ?. Όμως από ότι θυμάμαι - θα με διορθώσετε αν κάνω λάθος - εκείνα χρειάζονται την θερμοκρασία 14 με 16 βαθμούς τον χειμώνα [κάπου το διάβαζα ] Πρακτικά αυτό σημάνει ότι χρειαζόμαστε [ακόμη και τον χειμώνα] ψύξη -τουλάχιστον εγώ που έχω στο σπίτι σταθερή θερμοκρασία 25 βαθμούς χειμώνα - καλοκαίρι . Δεύτερο . Πρακτικά πόσο καίει ένας θερμοστάτης ,για παράδειγμα ο δικός μου jager 100watt με την διαφορά θερμοκρασίας μέσα στο νερό - έξω από το νερό 2-3 βαθμούς . Υπάρχει ανάμεσα μας κάποιος ηλεκτρολόγος που ξέρει να απαντήσει . Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Με τα ψάρια κρύου νερού αποφεύγεις τον θερμοστάτη αυτό είναι το νόημα :rasp:

Επίσης τα ψάρια αυτά είναι και λιγότερα απαιτητικά στην χημεία νερού. Νεράκι βρύσης και αυτό είναι όλο :D

Μπορείς να τα κρατήσεις μόνιμα στους 25 δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, δεν χρειάζονται chiller αρκεί όπως είπα πιο πάνω να μην περάσει η θερμοκρασία τους 27, όχι ότι θα πάθουνε γιατί από προσωπική εμπειρία άντεξαν και στους 28-30 το καλοκαίρι, αλλά βασανίζονται γιατί προορίζονται για κρύο νερό (λίμνες)..

Ο θερμοστάτης δεν καίει πολύ αν η θερμοκρασία έχει μικρή διαφορά όπως είπες 2-3 βαθμούς, αλλά σκέψου ότι αν ανάβει από τις 24 ώρες τις 10 είναι 100w*10=1000w την ημέρα πόσο καίει. Εξαρτάτε όμως και την θερμοκρασία που το έχεις ρυθμισμένο, άλλο στους 25 άλλο στους 28(Αλλάζει η διάφορα από πάνω) :rasp:

Εγώ από πέρσι τους έχω καταργήσει στα ενυδρεία με τις γαρίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! :(

Με πρόλαβες να πω την αλήθεια! :hysterical:

Ειδικά τα barbs και τα Loach είναι πολύ διαδομένα στο εξωτερικό για ενυδρεία κρύου νερού, φυτεμένα, βιοτοπικά Ασιας με θερμοκρασίες από 18-24 :blink:

Το καλοκαίρι μπορούμε να περιορίζουμε την θερμοκρασία με ανεμιστηράκια στους 26-27 που δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα :)

Με τα ψάρια κρύου νερού αποφεύγεις τον θερμοστάτη αυτό είναι το νόημα :rasp:

Επίσης τα ψάρια αυτά είναι και λιγότερα απαιτητικά στην χημεία νερού. Νεράκι βρύσης και αυτό είναι όλο :D

Μπορείς να τα κρατήσεις μόνιμα στους 25 δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, δεν χρειάζονται chiller αρκεί όπως είπα πιο πάνω να μην περάσει η θερμοκρασία τους 27, όχι ότι θα πάθουνε γιατί από προσωπική εμπειρία άντεξαν και στους 28-30 το καλοκαίρι, αλλά βασανίζονται γιατί προορίζονται για κρύο νερό (λίμνες)..

Ο θερμοστάτης δεν καίει πολύ αν η θερμοκρασία έχει μικρή διαφορά όπως είπες 2-3 βαθμούς, αλλά σκέψου ότι αν ανάβει από τις 24 ώρες τις 10 είναι 100w*10=1000w την ημέρα πόσο καίει. Εξαρτάτε όμως και την θερμοκρασία που το έχεις ρυθμισμένο, άλλο στους 25 άλλο στους 28(Αλλάζει η διάφορα από πάνω) :rasp:

Εγώ από πέρσι τους έχω καταργήσει στα ενυδρεία με τις γαρίδες :)

πανο και εγω σκεφτομαι να τον καταργησω τον θερμοστατη τον χειμονα η να τον εχω 23 24 βαθμους,λες να εχω προβλημα στα φυτα η με τα τετρα???
Link to comment
Share on other sites

πανο και εγω σκεφτομαι να τον καταργησω τον θερμοστατη τον χειμονα η να τον εχω 23 24 βαθμους,λες να εχω προβλημα στα φυτα η με τα τετρα???

Για τέτρα θα τον έβαζα στους 25 :blink:

Με τα φυτά δεν έχεις κανένα πρόβλημα. :(

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει ο viciouscircle μια λίστα με μερικά:

Τροπικά ψάρια για δροσερότερο νερό.

Αν και νομίζω ότι σε ένα χώρο που θερμαίνετε

τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά άσε που

βοηθά και αυτό με τη σειρά του το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει ο viciouscircle μια λίστα με μερικά:

Τροπικά ψάρια για δροσερότερο νερό.

Αν και νομίζω ότι σε ένα χώρο που θερμαίνετε

τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά άσε που

βοηθά και αυτό με τη σειρά του το χώρο.

Ωπ!

Σωστός! :thumbup:

Το είχα ξεχάσει αυτό! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το προβληματισμο αυτο τον ειχα κι εγω περυσι. Ειμαι μονος μου σπιτι και πληρωνω 250€ το 4μηνο και χωρις να μαγειρευω, πλενω και να χρησιμοποιω ηλεκτρικο θερμοσιφωνα. Ομως, σκεφτηκα οτι τα χρυσοψαρα θα υπεφεραν το καλοκαιρι. Επισης λατρευω τα κορυντορακια!!

Αν και θα ξεφυγω λιιιγο απο το θεμα θελω να αναφερω οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις εναντια στη κριση!

- Ντυνουμε τις τυφλες πλευρες του ενυδρειου με φελιζολ. Μιλαω για τη πλατη και οποια αλλη πλευρα που ισως δεν φαινεται.

- Ακομη καλυτερο αποτελεσμα ειδα σκεπαζοντας με φελιζολ το ενυδρειο απο επανω (πανω απο το καπακι). Φυσικα το εβαψα μαυρο να μην κανει μπαμ. Η λυση αυτη δεν ειναι ευκολα εφικτη σε ολα τα ενυδρεια αλλα με λιγη σκεψη και πατεντα θεωρω οτι γινεται σε ολα.

Με τη χρηση των δυο παραπανω παρατηρησα μια μειωση στο χρονο λειτουργιας των θερμοστατων 40-50%!!!! Μιλαω για ΔΤ (-8)-(-10) βαθμους(διαφορα θερμοκρασιας ενυδρειου-δωματιου)!!!

- Το καλοκαιρι, αν και εχω ψυξη με ανεμηστηρες, δεν λειτουργησαν ποτε σχεδον φετος. Αυτο γιατι ο θερμοστατης ειναι στους 30 βαθμους και το ενυδρειο απλα χωρις καπακι και με αναταραξη της επιφανειας με το σπρευμπαρ του φιλτρου. Το δωματιο βεβαια παιζει απο 30-32 βαθμους κελσιου, δηλαδη οχι ιδιαιτερα υψηλες θερμοκρασιες και ΔΤ (-1)-(+2).

Παντως τα 3 κοινα χρυσοψαρα που εχω σε μια μικρη λιμνουλα με εχουν εντυπωσιασει. Αρχιζω να τα θεωρω πολυ ιδιαιτερα ψαρακια, απο αποψη εμφανισης και συμπεριφορας και αρχιζω να προβληματιζομαι γιατι ολοι εχουμε στραφει στα τροπικα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις διάβαζα κάτι που ίσως αλλάζει τα δεδομένα στα ενυδρεία με ζωοτόκα http://www.uwwportal.ru/index.php?name=Pag...page&pid=65 . Με απλά λόγια , ζωοτόκα μπορούν να αντέξουν ακόμη και την θερμοκρασία 16 βαθμούς τον χειμώνα και μάλιστα έτσι κερδίζουν διάρκεια ζωής - τα γαππη μπορούνε να φτάσουν στα 6 αναπαραγωγικά χρόνια . Ταυτόχρονα με την μύωση τις θερμοκρασίας γίνετε και μύωση τις τροφής [ προφανώς επειδή μειώνετε ο μεταβολισμός ].Η γέννες περιορίζονται σε 2-3 του χρόνου . Όποτε σύμφωνα με το άρθρο και τα ζωοτοκα με κάποια προσαρμογή μπορούν να βγουν ασπροπρόσωπα στην οικονομική κρίση .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβαζα κάτι που ίσως αλλάζει τα δεδομένα στα ενυδρεία με ζωοτόκα http://www.uwwportal.ru/index.php?name=Pag...page&pid=65 . Με απλά λόγια , ζωοτόκα μπορούν να αντέξουν ακόμη και την θερμοκρασία 16 βαθμούς τον χειμώνα και μάλιστα έτσι κερδίζουν διάρκεια ζωής - τα γαππη μπορούνε να φτάσουν στα 6 αναπαραγωγικά χρόνια . Ταυτόχρονα με την μύωση τις θερμοκρασίας γίνετε και μύωση τις τροφής [ προφανώς επειδή μειώνετε ο μεταβολισμός ].Η γέννες περιορίζονται σε 2-3 του χρόνου . Όποτε σύμφωνα με το άρθρο και τα ζωοτοκα με κάποια προσαρμογή μπορούν να βγουν ασπροπρόσωπα στην οικονομική κρίση .

Ναι δεν υπάρξει πρόβλημα αρκεί η θερμοκρασία να μην πέσει πολύ χαμηλά :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ηδη βαδιζω στον δρομο που αναφερει ο Σωκρατης. Καταργησα ολα τα θερμαντικα. Απο ψαρια μονο κρυου νερου πλεον.

Να αναφερω αλλη μια λυση για αυτους που αγαπουν τα φυτα...

Μια λοιπον ακομα οικονομικη και ξεκουραστη λυση ειναι ημετατροπη καποιων ενυδρειων σε Vivarium ή Terrarium με σχεδον μηδενικη απαιτηση σε φροντιδα και τρομερα οικονομικα.

Στα δικα μου σχεδια για εφετος ειναι :

1. ενα 300αρι aquascaping χωρις ψαρια στην αρχη και 1 μηνα πριν την φωτογραφιση εισαγωγη white clouds και γαριδων αμανο.Ξηλωμα το καλοκαιρι (για να παω διακοπες) και μεταφορα των ζωντανων σε ενα μονο ενυδρειο...το παρακατω..

2. Κραταω ως ειναι το ασιατικο 96 lit. με τα paradise.

3.Ξηλωνω ολα τα υπολοιπα ενυδρεια -εχω αρχισει ηδη- και φτιαχνω ενα ωραιο Vivarium.

Aυτα οχι μονο για την μειωση της ΔΕΗ αλλα και για τον ελευθερο χρονο που θα εξοικονομησω. (Κουραστηκα με τις αλλαγες νερου και την συντηρηση να χανω ολο το ρεπο μου)

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιο πολλα ψαρια τροπικα ειναι 23-26

Μεχρι και ο Δισκος η μεση θερμοκρασια ειναι 26,8

Δεν ξερω τα παρασιτα αν εχουν την ιδια γνωμη!

πετρος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παδιά εγώ λέω να κρατάμε τα ψάρια που μας αρέσουν στο ενυδρείο, απλά το χειμώνα να μονώνουμε την πλάτη και τα τυφλά σημεία με dow ή με οποιοδήποτε άλλο μονωτικό υλικό, τα open top ενυδρεία είναι γενικώς απαγορευτικά, να επιλέγουμε φίλτρα ή κυκλοφορητές με χαμηλή κατανάλωση, (έχω 2 φίλτρα eheim ecco και έχουν κατανάλωση

απο 5 watt το καθένα) να έχουμε πάντα τους θερμοστάτες με ελεγκτή θερμοκρασίας (eliwel κ.λ.π) και πιστεύω ότι το ενυδρείο δεν θα αποτελεί ενοχή για φουσκωμένο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Με την μόνωση συμφωνώ.

Εγώ πριν λίγες μέρες το μόνωσα και βλέπω διαφορά θερμοκρασίας.

Πάντως με ta ψάρια κρύου νερού η χρήση ρεύματος είναι σίγουρα μικρότερη.

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι κρύου νερού ψάρια δεν είναι μόνο τα χρυσόψαρα και ότι υπάρχουν πολλά άλλα αντίστοιχης ομορφιάς με τα τροπικά.

Άρα οικονομία και φυτεμένο ενυδρείο κρύου νερού :)

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμές συμφωνώ με τους περισσότερους σε αυτα που γράφτικαν εδω μέσα .

Θα ήθελα όμως να δώσω λιγη έμφαση παραπάνω σε αυτο που γράφτικε οτι μπορούμε να αφήσουμε να πέσει η θερμοκρασία σε αρκετά τροπικα ψάρια .

Αν εξαιρέσουμε τα ψάρια που η βιβλιγραφία μας λέει οτι θέλουν μεσο όρο πάνω απο 25 βαθμούς , στα υπόλοιπα μπορούμε να τα κρατήσουμε και λιγο κάτω απο τους 20 βαθμούς με ασφάλεια .

Και ορθά ειπώθηκε ποιό πάνω οτι κάνει και καλό σε κάποια ψάρια , εγω θα έλεγα οτι σε όλα τα ψάρια είναι καλό να έχουμε ομαλές και εποχιακές διακυμάνσεις στις παραμέτρους μας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...