Jump to content

hemianthus callitrichoides


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

στο 120 λιτρο μου εχω 30watt φως που θα την αλλαξω με μια arcadia η καποια αλλη καλυτερη αν μου προτεινετε?

τωρα δηλαδη εχω ο,25watt ανα λιτρο

μπορω να βαλω cuba με αυτο το φως η να παω στα ο,5 ανα λιτρο... που το δευτερο θα με δυσκολεψει λιγο..???

για πειτε....

σε καποια σιτε λεει οτι θελει πολυ φως σε αλλα λεει απο χαμηλο ως πολυ υψηλο εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι το 0,5 είναι το ΕΛΑΧΙΣΤΟ για να πάει καλά το κούμπα και να γίνει χαλί.

Εγώ το είχα σε 1 watt/lt και πήγαινε σφαίρα, βέβαια με co2 και λιπάσματα. Ώσπου μια ωραία μέρα τα κόρυς μου κατάλαβαν ότι τους αρέσει καλύτερα από κάτω από το "χαλί" παρά από πάνω και σιγά σιγά μου το ξήλωσαν όλο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βιάζεσαι λίγο;

Θα συμφωνήσω με το Zorba παραπάνω, ότι 0,5w/l είναι το ελάχιστο για να έχει μια αξιοπρεπή ανάπτυξη. Άρα, με μία ακόμα 30αρα λάμπα και με diy co2 μπορείς να δοκιμάσεις. Αυτά είναι εύκολο να γίνουν. Το δύσκολο είναι να βρεις τα κλαδέματα που ψάχνεις. Αν αποφασίσεις να αγοράσεις ορισμένα μαγαζιά φέρνουν hc αραιά και που. Απλά να υπολογίζεις 4-5 γλαστράκια για αρχή αν θέλεις να καλύψεις μεγάλο μέρος του βυθού καθώς αναπτύσσεται σχετικά αργά ακόμα και με παροχή co2.

Όταν διαβάζεις για ένα φυτό και το βαθμό δυσκολίας του καλό είναι να λαμβάνεις υπόψιν το ποιος το κατηγοριοποιεί ως εύκολο ή δύσκολο. Για τους έμπειρους χομπίστες στο φυτεμένο είναι μάλλον εύκολο καθώς δεν έχει τόσο μεγάλες απαιτήσεις σε λίπανση, φωτισμό και co2. Για αρχάριους που δεν έχουν εξοικιωθεί με τα παραπάνω μάλλον μέτριο προς δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα..

ευχαρηστω για την απαντηση

ειδα σε ενα μαγαζι οτι ειχε υτο γλαστρακι 2 δολλαρια και κατι ψηλα μου φανηκε πολυ φτηνο

εδω στην ελλαδα ποσο την εχτε αγορασει η εχ τε δει να κανει

Link to comment
Share on other sites

η τιμη του στην Θεσσαλονικη ειναι 10 Ε το γλαστράκι της tropical αλη μαρκα δεν βρικα. :) Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...