Jump to content

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!!!


xristinakar

Recommended Posts

:thumbup:

Βρέθηκα τυχαία στο forum πριν από 1,5 περίπου χρόνο, όταν αρρώστησε το χρυσόψαρο που διατηρούσα τότε σε ένα μικροσκοπικό ενυδρειάκι 7-8l. Το "ενυδρείο" εκείνο σύμφωνα με γνωστό pet shop της Θεσσαλονίκης ήταν μια χαρά όχι μόνο για 1 αλλά για 2 χρυσόψαρα, όπως μου είχαν πει...Βλέποντάς το μικρό όμως, και καθώς το χρυσόψαρο μεγάλωνε, ευτυχώς δεν αποφάσισα να βάλω και δεύτερο ψάρι σαυτή τη γυάλα.

Ένα χρόνο σχεδόν μετά την αγορά του χρυσόψαρου, αυτό, όπως ήταν αναμενόμενο, αρρώστησε. Τότε είχα την τύχη να μπω στο forum σας και παρά το μικροσκοπικό μέγεθος του "ενυδρείου" κατάφερα, χάρη σ΄όλα όσα διάβασα εδώ, να το σώσω.

Τότε ήταν που βούτηξα στα βαθιά διαβάζοντας επί ώρες τις σωστές διαδικασίες που πρέπει να ακολουθούνται για να διατηρούμε ένα όμοφο και υγιές ενυδρείο και όχι ένα κλουβί, όπως αυτό που είχα.

Την περίοδο εκείνη, βλέποντας τα δικά σας ενυδρεία, έδωσα μια υπόσχεση στον εαυτό μου να επανέλθω δρυμήτερη κάποια στιγμή που θα το επέτρεπε και η τσέπη και να στήσω το δικό μου μικρό ενυδρειάκι.

ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου :thumbup: και πριν από 10 μέρες απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο 60l το οποίο είναι σε διαδικασία στρωσίματος. Ξεκινάω μαζί σας αυτό το όμορφο ταξίδι σε άγνωστα νερά! Καλώς σας βρήκαι και τυπικά!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που πήρα τότε αλλά και για όλες όσες θα μου δώσετε στη νέα μου προσπάθεια!!! :welcome::)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :thumbup:

Δεν θα είσαι μόνη σου σε αυτό σου το ταξίδι σε άγνωστα νερά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα...!! :thumbup:

Σκέφτομαι το ενυδρείο να γίνει φυτεμένο για ζωοτόκα.

Τα φυτά που έχω βάλει μέχρι τώρα είναι: Pellia, Cryptocoryne lingua, Anubias barteri Golden και java fern..

Tί άλλο θα μου προτείνατε να βάλω; Κερατόφυλλο φαντάζομαι και...; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες και καλη διαμονη στο forum.

Πριν σου πουμε τη αλλα φυτα μπρεις να βαλεις πες μας εσυ τη ενυδρειο εχεις τη φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες και καλη διαμονη στο forum.

Πριν σου πουμε τη αλλα φυτα μπρεις να βαλεις πες μας εσυ τη ενυδρειο εχεις τη φωτισμο!

Καλησπέρα!!

Έχω το Τetra Aqua Art 60l, με το δικό του φίλτρο ( TetraTec easy crystal FilterBox 300 ) και λάμπα Τ8 15watt.Το φίλτρο είναι τύπου καταρράκτη και μου είπαν ότι ίσως χρειαστεί στην πορεία ένας κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες και καλη διαμονη στο forum.

Πριν σου πουμε τη αλλα φυτα μπρεις να βαλεις πες μας εσυ τη ενυδρειο εχεις τη φωτισμο!

Καλώς σας βρήκα!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...