Jump to content

να βαλω γεννηστρα ή οχι


Katherine

Recommended Posts

Προχθες τη Δευτερα πηρα κατι πανεμορφα γκαπακια 2 αγορια και 6 κοριτσια τα 2 ειναι σε προχορημενη εγκυμοσηνη.Το ενα γεννησε χθες μεσα στο ενυδρειο αλλα τα ψαρακια μαλλον τα εφαγε ο γλυφτης.Το αλλο ψαρακι ειναι ακομα εγκυος εχω γεννηστραμε τουλινα την βαλω?Δεν εχω καθολου αληθινα ΦΥΤΑ!!! :thumbup:

Μπορειτε να με βοηθησετε?

Ευχαριστω παρα πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωπα, κανε μια περιγραφη πρωτα το τι εχει το ενυδρειο, γιατι το "γλυφτης" το ειπες λες και ειναι δεδομενο οτι σε καθε ενυδρειο υπαρχει κι ενας πλεκοστομος. (που σημαινει πως μαλλον εχεις και γαροψαρα και κλοουν αν εχεις ακολουθησει τετοιες οδηγειες)

Το πιο πιθανο ειναι να τα εφαγε το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

καλή σου μέρα

αν δεν έχεις καθόλους φυτά κατά 99,9% τα έφαγαν τα άλλα ψαράκια.

Οι γονείς δεν τα βλέπουν ως μικρά τους, όπως συμβαίνει σε άλλα είδή, αλλά ως τροφή.

Τα φυτά απαιτούνται για να μπορούν να κρυφτούν τα μικρά που είναι σ' αυτή τη φάση ταχύτερα από τα μεγάλα.

Πρόσθεσε αν βρεις φυτά επιφανείας, όπως το κερατόφυλλο (με μία αγγελία σου εδώ μπορείς να βρεις εύκολα) και μην απελπίζεσαι, σύντομα το ενυδρείο σου θα είναι γεμάτο μικρά

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολοι απο το πετ σοπ μου λενε να βαλω τη γεννηστρα!Να τη βαλω?Τι κακο θα παθει η γκαπινα μου?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολοι απο το πετ σοπ μου λενε να βαλω τη γεννηστρα!Να τη βαλω?Τι κακο θα παθει η γκαπινα μου?

Περιμένω τις δικές μου για πρώτη φορά να γεννήσουν. Δεν πρόκειται να βάλω γεννήστρα, θα αφήσω όσο πιο φυσικά γίνεται την όλη διαδικασία (όσο μπορούμε φυσικά μέσα σε ένα ενυδρείο).

Αν καθήσεις και διαβάσεις λίγο άλλα άρθρα, θα δεις αναφορές για στρες του ψαριού μέσα στη γεννήστρα, αύξηση των τοξικών ουσιών κτλ. Ίσως είναι ένας τρόπος να σώσεις περισσότερα ψαράκια από το να φαγωθούν, αλλά για μένα θα σε συμβούλευα, απλά βάλε φυτά :-)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολοι απο το πετ σοπ μου λενε να βαλω τη γεννηστρα!Να τη βαλω?Τι κακο θα παθει η γκαπινα μου?

στρες,μεγάλη πιθανότητα να την χάσεις μαζί με τα μικρά.Πες μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου και ασε τη φυση να κάνει τη δουλειά της.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου είπαν και οι άλλοι.

Βάλε φυτά να κρύβονται, κυρίως κερατόφυλλο, δώσε το "γλύφτη" και βάλε κανένα apple snail και άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω γιατι ειχα την ιδια απορια.. πηγα και πηρα γεννηστρα και ενω ολοι μου λεγαν να βαλω γεννηστρα εγω τους αγνοησα απλα και τελικα τα αφησα ολα στην φυση..και η φυση με εκανε περηφανο...οχι μονο εχω μικρα αλλα ολα τους ειναι υγειεστατα και δεν εχουν παραμορφωσεις..εαν τα εβαζα μεσα στην γεννηστρα μονο κακο θα εκανα..αυτο προτεινω και σε σενα..αλλα αρκει να βαλεις κανα κερατοφυλλο..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η γεννήστρα δεν έχει να κάνει μονο με την ασφάλεια του γόνου .Την πρώτη εβδομάδα συνιστάτε να ταΐζουμε τα μικρά κάθε 2 με 4 ώρες και είναι πρακτικά αδύνατων να γίνει σε μια μεγάλη γυάλα .Με τέτοιο εντατικό τάισμα το νερό θέλει καθημερινές αλλαγές και είναι πολύ πιο εύκολα να γίνουν σε μια μικρή γυάλα . Όποτε βάζουμε γεννήστρα και μετα μεταφέρουμε τα νεογνά σε μια άλλη γυάλα - ακόμη και σε ένα γυάλινο βάζω 3-5 λύτρων με αεροφιλτρο . Έτσι τα ψαρια μας θα μπορέσουν να αναπτυχθούν σωστά στις πρώτες και τις πιο κρίσιμες μέρες τις ζωής τους .Οι παραγωγοί τον γαππη λένε ότι τα ψάρια που δεν έλαβαν την απαραίτητη φροντίδα την πρώτη εβδομαδα ποτέ δεν θα αναπτύξουν σωστό χρωματισμό και μέγεθος . Βεβαία , ακόμη καλύτερο είναι να βάλετε το ψάρι σε μια άλλη γυάλα με μερικά φυτά να επιπλεύσουν για να γεννήσει και μετά να την βγάλετε από εκεί ενώ τα μικρά θα μένουν μέσα . Καλό είναι να ταΐζουμε την γαππινα την ώρα που γεννάει , έτσι ορμάει λιγότερα στα νεογνά .

Link to comment
Share on other sites

μου γεννησε στη γεννηστρα και ειναι ΟΛΑ καλα και τα ψαρακια και η μητερα τουσ

Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλλο ειναι η καλυτερη φυσικη γεννηστρα...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω , η δικές μου γεννάνε μόνο σε γεννήστρα . Μάνο μην βάζεις εκεί τις γαππινες απο πριν , πρέπει να μπουν την τελευταία στιγμή .Και μην ταΐζεις τα μικρά μόνο με ξηρές τροφές , βρες κάτι ζωντανό η κατεψυγμένο . Καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...