Jump to content

Τ5 ή Τ8;;


Guppy

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά θα αλλάξω το καπάκι του ενυδρείου με Diy για να χωρέσει περισσότερες λάμπες. Τώρα έχω 1 Power glo 14w και θέλω να βάλω δεύτερη ή και τρίτη. Το ενυδρείο είναι 35 λίτρα καθαρά και έχει ύψος: 35 εκ. μήκος: 45εκ. (περίπου) πλάτος: 25 εκ. Τί λάμπες να προτιμήσω;;; Τ5 ή Τ8;;;; Μέσα έχω Hygrophila, Egeria Densa, Echinodorus Tenellus και Lileaopsis Mauritiana.....

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Mε τόσο λίγο ύψος και τόσο λίγα λίτρα θα σου πρότεινα Τ8

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μόνο 2 λάμπες Τ8 και θα έχω 0.8w/L. Είναι οκ για Echinodorus Tenellus και Lileaopsis Mauritiana;;;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μη μπερδευεσαι με Τ8 και Τ5....προκειται για την ιδια λαμπα πανω κατω......κυκλοφορουν σε ιδιο τυπο με ιδιο φασμα κτλ το μονο που αλλαζει ειναι οτι η μια ειναι Τ5 και η αλλη Τ8...τι σημαινει ομως αυτο?αν δεν χρειαζεσαι πολυ φως παιρνεις μια Τ8 αν θες πολυ φως και δεν εχεις χωρο για 2 λαμπες παιρνεις μια Τ5 που στα ιδια εκατοστα με την Τ8 εχει περισοτερα watt και μεγαλυτερη φωτεινη ενταση...θελω να σου πω δηλαδη οτι αν εσυ συνολικα θες στο ενυδρειο σου 60 watt για παραδειγμα μπορεις να βαλεις 2 Τ8 η μια Τ5 ελπιζω να γινομαι κατανοητος.... να ξερεις πως γενικα οι Τ5 εχουν 1,5 φορα μεγαλυτερη φωτεινη ενταση απο τις αντιστοιχες σε εκατοστα Τ8. αμα λοιπον δεν εχεις προβλημα χωρου βαλε Τ8 αλλιως Τ5.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι λευκές λάμπες πόσα kelnin είναι;; Οι ρός είναι στα 10.000 Kelvin;;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο εδω τα χαρακτηριστικα απο τις λαμπες Arcadia

http://www.arcadia-uk.info/download.php?mi...lan=en&id=7

κατηγορια product specification κατεβαζεις to PDF fluorescent tubes (οι ροζ ειναι οι Original Tropical)

Και απο εδω δες τα χαρακτηριστικα των Osram

http://www.servicelighting.com/catalog_sub...fm?cat_num=0201

τα 14W ειναι στην κατηγορια 15"-24" και εχει τα χαρακτηριστικα και απο τις Τ12 - Τ8 - Τ5.

Φυσικα αν ψαξεις και αλλες εταιριες τα χαρακτηριστικα ειναι ιδια.

Παντως αυτες που χρησιμοποιουνται στα ενυδρεια γλυκου νερου ειναι:

οι Daylight που ειναι στα 6500Κ και οι ροζ στα 4500Κ περιπου (καλυτερη φωτοσυνθεση για τα φυτα σε αυτη τη θερμοκρασια χρωματος).

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ PAST ευχαριστώ θα το κοιτάξω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...