Jump to content

φλτραρισμα με τυρφη


sotos

Recommended Posts

γεια σας!

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων γεννιστρα και εχω μεσα ενα ζευγαρι δισκους.

το νερο ειναι απο συσκευη R/O μαζι με νερο βρυσης και εχω ΚΗ 1 GH 3

θελω φιλτραρω μεσα απο τυρφη αλλα το κουτι απο εξω γραφει να μη

χρησημοπιοιτε αν η gh ειναι κατω του 8.τι ξνα κανω?ποιο ειναι το σωστο?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θές να περάσεις το νερό σου από τύρφη?Κατά την γνώμη μου είσαι ήδη αρκετά χαμηλά σε GH/KH γιατί θές να πάς παρακάτω?

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο Black Water Extract σε μικρή ποσότητα και όχι τύρφη.

Οι δίσκοι σου είναι άγριοι (F0) ή όχι? <_<

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων γεννιστρα και εχω μεσα ενα ζευγαρι δισκους.

το νερο ειναι απο συσκευη R/O μαζι με νερο βρυσης και εχω ΚΗ 1 GH 3

θελω φιλτραρω μεσα απο τυρφη αλλα το κουτι απο εξω γραφει να μη

χρησημοπιοιτε αν η gh ειναι κατω του 8.τι ξνα κανω?ποιο ειναι το σωστο?

ευχαριστω!

Αφού με την R/O έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα τι τη θέλεις τη τύρφη;

Link to comment
Share on other sites

Αφού με την R/O έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα τι τη θέλεις τη τύρφη;

[/qu

δεν εχω σταθερο ph και μου ειπαν οτι μονο με τυρφη μπορω να τα καταφερω!ειναι ετσι η ειναι βλακειες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θές να περάσεις το νερό σου από τύρφη?Κατά την γνώμη μου είσαι ήδη αρκετά χαμηλά σε GH/KH γιατί θές να πάς παρακάτω?

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο Black Water Extract σε μικρή ποσότητα και όχι τύρφη.

Οι δίσκοι σου είναι άγριοι (F0) ή όχι? <_<

οχι αυτοι δεν ειναι αλλα εχω και αγριους!το θεμα ειναι οτι δεν εχω σταθερο ph εκει ειναι το προβλημα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θές να περάσεις το νερό σου από τύρφη?Κατά την γνώμη μου είσαι ήδη αρκετά χαμηλά σε GH/KH γιατί θές να πάς παρακάτω?

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο Black Water Extract σε μικρή ποσότητα και όχι τύρφη.

Οι δίσκοι σου είναι άγριοι (F0) ή όχι? <_<

ξεχασα να σου πω οτι χρησιμοποιω sera morena ειναι καλο!

Link to comment
Share on other sites

το ph σου ποσο ειναι ?

το σταθεροποιεις με κατι?

Link to comment
Share on other sites

το ph σου ποσο ειναι ?

το σταθεροποιεις με κατι?

το ph παιζει απο 6.2 μεχρι 6.6.χρησιμοποιω ενα της tropical!ανυσηχω για τα ψαρια μου παρα πολυ!

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

το ph παιζει απο 6.2 μεχρι 6.6.χρησιμοποιω ενα της tropical!ανυσηχω για τα ψαρια μου παρα πολυ!

Η χρηση τυρφης με ΚΗ-1 μονο προβλημα θα δημιουργησει!!!Η τυρφη λειτουργει εντελως ανεξελενκτα!Φαντασου λοιπον να μην υπαρχει και κατι να λειτουργει ως σταθεροποιητης(ΚΗ).

Καλυτερα λοιπον να χρησιμοποιησεις καποιο Black Water για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση τυρφης με ΚΗ-1 μονο προβλημα θα δημιουργησει!!!Η τυρφη λειτουργει εντελως ανεξελενκτα!Φαντασου λοιπον να μην υπαρχει και κατι να λειτουργει ως σταθεροποιητης(ΚΗ).

Καλυτερα λοιπον να χρησιμοποιησεις καποιο Black Water για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

ευχαριστω nidal για την απαντηση!το sera morenaειναι καλο το γνωριζεις γιατι αυτο χρησημοποιω!

και κατι αλλο.χρησημοποιω ενα ph down της tropical που στις οδηγιες γραφει ορθοφωσφορικο οξυ κανει η επηρεαζει τα αυγα!

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση τυρφης με ΚΗ-1 μονο προβλημα θα δημιουργησει!!!Η τυρφη λειτουργει εντελως ανεξελενκτα!Φαντασου λοιπον να μην υπαρχει και κατι να λειτουργει ως σταθεροποιητης(ΚΗ).

Καλυτερα λοιπον να χρησιμοποιησεις καποιο Black Water για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Sumfono apoluta...

Link to comment
Share on other sites

το ph παιζει απο 6.2 μεχρι 6.6.χρησιμοποιω ενα της tropical!ανυσηχω για τα ψαρια μου παρα πολυ!

Ο λόγος που εχεις σκαμπανεβάσματα στο pH σου ειναι καθαρά απο το χαμηλό KH που εχεις.

Πρέπει να ανεβάσεις οπωσδήποτε το KH σου στο 2-3 για να σταθεροποιήσεις το pH σου.

Εχεις πολύ χαμηλό buffer capacity

Λέξη κλειδί για αναζήτηση περισσότερων πληροφοριών ειναι το "buffer capacity"

google

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που εχεις σκαμπανεβάσματα στο pH σου ειναι καθαρά απο το χαμηλό KH που εχεις.

Πρέπει να ανεβάσεις οπωσδήποτε το KH σου στο 2-3 για να σταθεροποιήσεις το pH σου.

Εχεις πολύ χαμηλό buffer capacity

Λέξη κλειδί για αναζήτηση περισσότερων πληροφοριών ειναι το "buffer capacity"

google

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ μπορείς να το ανεβάσεις, εύκολα και φτηνά, με χρήση μαγειρικής σόδας.

Link to comment
Share on other sites

<_<

Το ΚΗ μπορείς να το ανεβάσεις, εύκολα και φτηνά, με χρήση μαγειρικής σόδας.

Νικο αυτο εκανα ανεβασα την ΚΗ στο 3 και την gh στο 5.Το ph σταθεροποιηθηκε στο 6.7 με τον τροπο που μου ειπες!θα σου εστελνε ΠΜ για να σε ευχαριστησω για τη βοηθεια απλως περιμενα να σιγουρευτω για το αποτελεσμα.Ειναι τεταρτη μερα και το πεχαμετρο ειναι καρφωμενο!Τωρα μενει να δω αν ακκολαφθουν τα αυγα σε αυτες τις τιμες .Χιλια ευχαριστω! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...