Jump to content

Και Το Δικο Μου Ενυδρειο.


fotaros

Recommended Posts

δεχομαι διορθωσεις για πιο λειτουργικο και πιο ομορφο.

σκεφτομαι να το φυτεψω λιγο περισσοτερο με ευκολα φυτα.

post-44725-0-00109200-1319380717_thumb.jpg

post-44725-0-59388500-1319380744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε πως τα βάζεις μην σου αρπάξουν κανένα δάχτυλο!!!

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου (λιτρα, ψαρια κτλ)

την πλατη την εφτιαξες εσυ?

παρε ιδεες για το ενυδρειο σου απο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68301

Link to comment
Share on other sites

ειναι 240 λιτρα και εχω 4 ρεντς 12 εκατοστων. τα εχω περιπου ενα μηνα μεσα σαυτο το ενυδρειο. αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικα και δεν τρωνε με πολυ ορεξη. την πλατη ναι την εφτιαξα εγω και το φιλτρο .

Link to comment
Share on other sites

εκανες καλη δουλεια με την πλατη.

αν μπορεις βαλε καμια βαλισνερια κ καμια ανουμπια να πρασινισει λιγο ακομα.

τα ψαρια θα συνηθισουν το νεο περιβαλλον κ θα ειναι καλυτερα αν κ τα 4 πιρανχα σε αυτο το μεγεθος κ σε 240 λιτρα ειναι πολυ οριακα.

Link to comment
Share on other sites

με τον φωτισμο δεν ξερω τι να κανω. και γενικοτερα καμια προταση που να βαλω τι και ισως διαφορα ευκολα φυτα να υπαρχει ποικιλια. η να αλλαξω την ριζα και να την βαλω αλλιως

Link to comment
Share on other sites

εντυποσιακη η πλατη σου...και το πιο εντυποσιακο ειναι οτι το εφτιαχεσμονος σου.. δωσε πληροφοριες για την κατασκευη!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα φελιζολ δυο κομματια τα οποια ενωσα στο τελος. πηγα και βρηκα πετρες απο τον υμηττο τις εκανα λεπτες και μετα ξεκινησα το κολαζ. οτι κενο υπηρχε εφτιαξα αρμους με χωμα και σιλικονη. οι πετρες κοληθηκαν με σιλικονη επισης. επειτα εκαψα το φελιζολ με αναπτηρα για να λεπτινει η πλατη. στη συνεχεια εβαλα τα δυο κοματια μεσα και κολησα εχτρα πετρες απο πανω για να μην φενεται οτι ειναι δυο ξεχωριστα. το φιλτρο το καλυψα με τον ιδιο περιπου τροπο .

Link to comment
Share on other sites

με τον φωτισμο δεν ξερω τι να κανω. και γενικοτερα καμια προταση που να βαλω τι και ισως διαφορα ευκολα φυτα να υπαρχει ποικιλια. η να αλλαξω την ριζα και να την βαλω αλλιως

ωραιο το ενυδρειο σου!!!βαλε κερατοφυλο και pistia για την επιφανεια του νερου anubies microsorum δενονται πανω σε ξυλα και εχουν πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα και δεν μπορουν τα τερατακια σ να στα χαλασουνε...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω !! ολα αυτα τα φυτα χρειαζοντε λιπασματα? δλδ τι φροντιδα θελουν? στα δικα μου εδω και 2 μηνες δεν εχω ριξει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ,πολυ μου αρεσαι η πλατη ετσι οπως την εφτιαξες.

Τις πετρες μονο με σιλικονι τις κολλησες?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ για πρόσθεση εύκολων και μη απαιτητικών φυτών για να δείξει περισσότερο το ενυδρείο σου.

Η πλάτη που έχεις φτιάξει, και η καλυψη του φίλτρου είναι πάρα πολύ ωραία θα έλεγα super. :D

Μικρή ένσταση με τον έντονο φωτισμό (έτσι μου φαίνετε?)

Link to comment
Share on other sites

πηρα φελιζολ δυο κομματια τα οποια ενωσα στο τελος. πηγα και βρηκα πετρες απο τον υμηττο τις εκανα λεπτες και μετα ξεκινησα το κολαζ. οτι κενο υπηρχε εφτιαξα αρμους με χωμα και σιλικονη. οι πετρες κοληθηκαν με σιλικονη επισης. επειτα εκαψα το φελιζολ με αναπτηρα για να λεπτινει η πλατη. στη συνεχεια εβαλα τα δυο κοματια μεσα και κολησα εχτρα πετρες απο πανω για να μην φενεται οτι ειναι δυο ξεχωριστα. το φιλτρο το καλυψα με τον ιδιο περιπου τροπο .

εισαι μερακλης μπραβο σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια. ο φωτισμος δεν ειναι πολυ εντονος απλα το κινητο τραβαει καπως περιεργα. παντως οπως και ναχει κατι θα φτιαξω για λιγη σκια. τα φυτα ακομα τα ψαχνω καθως και πως θα τα βαλω για να δειξουν ωραια

Link to comment
Share on other sites

μπορει κανεις να μου γτ δεν τρωνε με πολυ ορεξη? ριχνω φιλετο γλωσσας και τρωνε απο μια μπουκια και το αφηνουν. ψαχνω να βρω τι φταιει και τπτ

Link to comment
Share on other sites

με το φωτισμο πριν κανεις κατι με τις λαμπες δοκιμασε να βαλεις φυτα επιφανιας pistia.

επισης μια ακομα καλη λυση ειναι τα σκευασματα blackwater. το νερο θα σκουρηνει, θα γινει πιο τροπικο και τα ψαρια θα αποβαλουν το στρες.

η ριζα ειναι καλυτερα δεμενη ψηλα οπως την εχεις, παρα χαμηλα για να μην λιγοστεψει ο χωρος χαμηλα οπου κινουνται.

αν τα ψαρια ηταν μικρα ισως να ηταν καλυτερα χαμηλα.

για το φαγητο συνβαινει καμια φορα τα ψαρια να χανουν ελαφρως την ορεξη τους.

προσωπικα εχω παρατηρησει πως το χειμωνα που οι θερμοκρασιες στα ενυδρεια μου απο 30 πεφτουν στους 25 τα ψαρια τρωνε λιγοτερο κ χωρις μεγαλη ορεξη.

βεβαια εχοντας αποκλεισει ενδεχομενο αλλαγης περιβαλλοντος, αρρωστιας ή κακων συνθηκων νερου (υψηλα no3, no2, αμωνια ή μη αλλαγες νερου)

Link to comment
Share on other sites

ηταν σε αλλο ενυδρειο για 1 μιση χρονο ειναι η αληθεια . παιζει ναναι γιαυτο . ταχω βεβαια 1 μιση μηνα. τωρα θα δειξει. ψαχνω να βρω πιστιες αλλα δεν βρισκω καπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπαρχει καποιος τροποσ να χαμηλωσει ο φωτισμος χωρις να βαλο πιστια?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροποσ να χαμηλωσει ο φωτισμος χωρις να βαλο πιστια?

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!

Όσο για τον φωτισμό μπορείς να τυλίξεις την λάμπα με αλουμινόχαρτο σε μερικά σημεία έτσι ώστε να ελαττωθεί το φως.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...