Jump to content

Γεια σας και απο μενα!!


vellerefond

Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα, παρακολουθω αρκετο καιρο τις συζητησεις σας και θα ηθελα την γνωμη-βοηθεια σας

πανω σε ενα θεμα μιας και ειστε πιο εμπειροι.

Εχω ενυδρειο κοντα στα 2 χρονια, ενα των 120λτ, με ημερα ψαρια και αληθινα φυτα, σε γενικες γραμμες δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο προβλημα, παρα τα συνηθισμενα με ασθενειες κλπ. τα οποια με τον καιρο δεν παρουσιαζονται πια.

Εδω και 8 μερες περιπου ξεκινησα ενα νεο, με την προοπτικη να φιλοξενησει αγρια ψαρια, ειναι μικροτερο 80λτ, και του εβαλα ενα φιλτρο εξωτερικο EHEIM με ικανοτητα 420lt/h ειναι λιγο δυνατο αλλα δεν φαινεται

να υπαρχει προβλημα, ο καθαρισμος που κανει ειναι βιολογικος, και σαν τελευταιο σταδιο εχω βαλει και λιγο ενεργο ανθρακα, το προβλημα μου ειναι οτι για διακοσμητικα εχω βαλει ξυλα και ενω τα ειχα αγορασει 1 μηνα πριν..και τα ειχα βρασει..τα ειχα σε λεκανη με νερο και καθημερινες αλλαγες αυτου ωστε να αποβαλλουν το ''χρωμα'' τους οταν φανηκε οτι ηταν καθαρα και τα εβαλα στο ενυδρειο..το καναν κοκκινο οχι πολυ αλλα αρκετα..η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να κανω κατι με αυτο πριν βαλω τα ψαρια μεσα, αν θα υπαρξει καποιο προβλημα μιας και ξυλα χρησημοποιω πρωτη φορα..το φιλτρο δουλευει τελεια, εχω κανει ολα τα απαιτουμενα τεστ και ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια, αν και δεν θα βαλω ψαρια μεσα πριν τις 15-20 μερες στρωσιματος..

και αν θελετε καποια γνωμη για ειδη ψαριων, αγρια παντα, που θα αξιζει να βαλω μεσα ανεξαρτητου κοστους και φροντιδας θα ηταν ευπροσδεκτη μιας και τα λατρευω.. ευχαριστω για τον χρονο σας και καθε απαντηση σας. <_<:angry2:

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

<_<:angry2::angry2:

Δεν είναι θέμα καθαριότητας, το χρώμα το δίνουν οι τανίνες που απελευθερώνει το ξύλο σιγά-σιγά. Απ' ότι μου έχουν πει σε ένα σοβαρό pet shop αυτό κάνει μόνο καλό στα ψαράκια γιατί "μαλακώνει" το νερό... Υπάρχουν και διάφορα υγρά (π.χ. SERA MORENA) που κάνουν την ίδια δουλειά. Τώρα... αν πρόκειται να βάλεις ψαράκια που έχουν άλλες προτιμήσεις... ας απαντήσει κάποιος εμπειρότερος :rasp:

Link to comment
Share on other sites

<_<:angry2::angry2:

Δεν είναι θέμα καθαριότητας, το χρώμα το δίνουν οι τανίνες που απελευθερώνει το ξύλο σιγά-σιγά. Απ' ότι μου έχουν πει σε ένα σοβαρό pet shop αυτό κάνει μόνο καλό στα ψαράκια γιατί "μαλακώνει" το νερό... Υπάρχουν και διάφορα υγρά (π.χ. SERA MORENA) που κάνουν την ίδια δουλειά. Τώρα... αν πρόκειται να βάλεις ψαράκια που έχουν άλλες προτιμήσεις... ας απαντήσει κάποιος εμπειρότερος :rasp:

:thumbup:

Τι ψάρια θα φιλοξενίσει;

Αν θες να φύγει γρήγορα το χρώμα άσε τον άνθρακα στο φίλτρο!

Μετά απο λίγο καιρο θέλει αλλαγή (δες τις οδηγίες)!

Αν και σου προτείνω να το αφήσεις έτσι και να βγάλεις τον άνθρακα τώρα!

Το χρώμα θα φύγει με τον καιρό (αλλαγές νερού)!

Εσύ αποφασίζεις!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iogi, καλως ηρθες στην παρεα μας!Θα συμφωνησω με τους φιλους πιο πανω και θα σου προτεινα και εγω με τη σειρα μου να βγαλεις τον ανθρακα, να κανεις στρωσιμο του νερου και στη συνεχεια να δεις τι θα κανεις απο ψαρακια.Καλη συνεχεια! <_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iogi, καλως ηρθες στην παρεα μας!Θα συμφωνησω με τους φιλους πιο πανω και θα σου προτεινα και εγω με τη σειρα μου να βγαλεις τον ανθρακα, να κανεις στρωσιμο του νερου και στη συνεχεια να δεις τι θα κανεις απο ψαρακια.Καλη συνεχεια! :rasp:

Φίλε zak, ο νέος φίλος είναι ο vellerefond, όχι εγώ <_< Ευχαριστώ πάντως για το καλωσόρισμα αφού κι εγώ στην ουσία "νέος" είμαι :angry2::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις συμβουλες σας παιδια, για ψαρια θα βαλω αγρια σιγουρα, κιχλιδες μαλλον αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι. αν εχετε καμια προταση ειναι ευπροσδεκτη! <_<

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις συμβουλες σας παιδια, για ψαρια θα βαλω αγρια σιγουρα, κιχλιδες μαλλον αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι. αν εχετε καμια προταση ειναι ευπροσδεκτη! :angry2:

<_<

Εαν βάλεις αφρικάνικες κιχλίδες βγάλε γρήγορα το ξύλο γιατί θα σου μαλακώσει το νερό κατι το οποίο δεν θέλεις για το συγκεκριμένο είδος. Μάλλον πρέπει πρώτα να πάρεις απόφαση τι ψαράκια θέλεις να βάλεις μέσα.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και απο εμενα. <_<:angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...