Jump to content

ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΩ ΨΑΡΑΚΙΑ


turbatos

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ Ή ΑΛΛΙΩΣ TURBATOS ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ SITE.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ(SITE) ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΝΑ!!!ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΕΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΟ ΜΟΝΟΛΩΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!!

ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΔΥΟ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ,ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ (ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΖΕΜΠΡΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ!!!ΑΠΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ 1 ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ PAGASIUS ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΥ ΤΡΩΦΗ!!!ΜΕΣΑ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΩΝ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ!!!Η ΘΗΛΙΚΙΑ ΑΦΗΣΕ ΧΡΟΝΟΥΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΤΣΑΚΙΣΕ ΣΤΑ ΔΑΓΚΩΜΑΤΑ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ.

ΕΧΩ 2 ΕΝΥΔΡΕΙΑ,,,ΕΝΑ 120ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ 20 ΛΙΤΡΩΝ. ΣΤΑ 120 ΕΧΩ ΤΑ ΔΥΟ PAGASIUS ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΠ ΤΗ ΓΕΝΝΑ 2 ΒΑΤΡΑΧΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ!!ΣΤΟ 20 ΛΙΤΡΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟΜΟΝΩΣΕΙ ΤΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΑΝ ΕΞΩΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΑ PAGASIUS ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30ΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΩΕΙ ΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΠΤΕΡΙΓΙΑ!!!

ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΩ....ΣΥΓΝΩΜΗ...

ΛΕΩ ΣΤΟ 20 ΛΙΤΡΩΝ ΝΑ ΒΑΛΩ GUPPIES ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΣΤΟ PET SHOP ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΘΥΛΗΚΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??ΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ WATER INN Ή ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑ.!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΧΤΗΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΒΗΜΑΤΑ(ΓΕΝΝΕΣ)

post-2639-1164830202.jpg

Έγινε επεξεργασία - turbatos
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο site!!τα αρσενικα ειναι μικροτερα σε μεγεθος απο τα θηλυκα & τα αρσενικα εχουν τρια πτεριγια στο κατω μερος του σωματος τους,ενω τα θηλυκα δυο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone.

Διάβασε αυτό, θα το βρεις ενδιαφέρον: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το πως οσο ποιο απλα γινεται κι ελπιζω να σε βοηθησω.

Εκτος απ τα χρωματα που ειναι πολυ ποιο εντονα στα αρσενικα απ οτι στα θηλυκα τα αρσενικα στο κατω μερος της κοιλιας τους εχουν το οργανο αναπαραγωγης το γονοποδιο, ειναι μακροστενο, ενω στα θηλυκα ειναι ενα τριγωνακι

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια που μου δινετε!!θελω πολυ ν αρχίσω να εχω δική μου παραγωγή!!

Σας στέλνω φωτογραφίες(ελπίζω να τα καταφέρω) να δείτε τί έχω κάνει αυτό το καιρό με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω πάνω στο θέμα ενυδρείο!

Το ψαράκι το μικρό είναι αυτο που σας έλεγα πώς δεν ξέρω το όνομα του.

Να ρωτήσω βρε παιδιά.Τι φυτά να βάλω για κριψώνες πρίν βάλω τα guppies μέσα???

ΣΑς ευχαριστώ και πάλι.post-2639-1164880968_thumb.jpgpost-2639-1164880999_thumb.jpgpost-2639-1164881031_thumb.jpgpost-2639-1164881086_thumb.jpgpost-2639-1164881400_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - turbatos
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι δεν σκέφτεσαι να βάλεις τα γκαππάκια μαζί με τα ψάρια που έχεις, έτσι? Είναι κρίμα να γίνονται ζωντανή τροφή αυτά τα αξιαγάπητα ψάρια... Τα ζωοτόκα γενικά, καλύτερα να τα έχεις μόνα τους γιατί θέλουν και διαφορετικές συνθήκες. Διάβασε σχετικά στα προφίλ των ψαριών, στο άρθρο για τα γκάππυ, αλλά και σε διάφορα ποστ στην κατηγορία ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑ PAGASIUS!EIXA ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ 3 GUPPIE ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΕΙΔΑ!ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ 20ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ!!!ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ!!ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ???ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ? ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΨΑΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΣΤΟ 20ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ!!ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΟ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΤΥΠΑ ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ!

Έγινε επεξεργασία - turbatos
Link to comment
Share on other sites

...Διάβασε σχετικά στα προφίλ των ψαριών, στο άρθρο για τα γκάππυ, αλλά και σε διάφορα ποστ στην κατηγορία ζωοτόκα.
<_<
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι που λες είναι κιχλίδα - δεν ξέρω ποια όμως - και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κάνει να το έχεις σε 20 λίτρα μόνο... <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να σκεφτεις να τους παρεις ενα ενυδρειο μεγαλο για να μπορεσεις να βαλεις μεσα τα ζωοτοκα σου. Δλδ να ειναι τουλαχιστον 100λτ για να ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΝΑ PET SHOP ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΖΕΒΡΑ DYNO AN ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ!ΤΙ ΛΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ 120 ΛΙΤΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΚΑΙ ΤΑ PAGASIUS ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΑΝ ΤΑ PAGASIUS ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ 20ΛΙΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπω καλα ειναι κιχλιδα κονβικτ, κιχλιδα ζεμπρα δλδ.

Ειναι επιθετικο ψαρακι του εχει ταιρι;

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΤΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΜΝΕΙΝΕ ΜΟΝΟ 1 ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗ ΘΥΛΗΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...ΜΠΟΡΩ ANTI ΓΙΑ GUPPIES ΝΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΝΕΟΝ ???????ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ Ή ΟΧΙ? ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον ειναι πολυ δυσκολα στην αναπαραγωγη

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ GUPPIES ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΣΤΗ GALLERY ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ.......ΠΩΣ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΒΥΘΟ??ΕΓΩ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΕΧΩ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΞΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ??ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ???ΕΓΩ ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ ΕΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

αρχισε με τα guppy που ειναι πιο ευκολα στην αναπαραγωγη απλα μετα θα πρεπει να τα απομονωσεις απ τη θηλυκια και να τα ταιζεις αλλη τροφη για νεογνα...μην βαλεις τη θηλυκια σε γεννηστρα πανω απο μια δυο μερες γιατι θα στρεσαριστει και ισως να μην σου γεννησει..(οπως η δικια μου που ηταν τουμπανο και τελικα απεβιωσε) <_<

Link to comment
Share on other sites

Ποτε τις θηλυκες σε γεννηστρα στρεσαρονται και κρατανε τα μωρα του με αποτελεσμα να την "κανουν" για αλλου. Καλυτερα μεσα στο ενυδρειο και μετα να μαζεψεις τα μωρουλια σου.

Link to comment
Share on other sites

gin μου το προσπαθησα και αυτο αλλα ειχα και τον φοβο μηπως γεννουσε και τυχαινε να μην ειμαι σπιτι και τα φανε τα μικρακια μου τα υπολοιπα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΟΤΕ,,,,ΘΑ ΒΑΛΩ 3 ΘΥΛΙΚΑ,1 ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΤΟ 20ΛΙΤΡΟ, ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ(ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΕΣ?) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΑ ΤΑ ΘΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ???

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΧΩΡΙΖΩ ΟΤΑΝ ΓΚΑΣΤΡΩΝΟΝΤΕ??????? <_<:P

Link to comment
Share on other sites

και τα νεον ειναι ομορφα αλλα οχι τοσο ευκολα στην αναπαραγωγη..χρειαζεται μαλακο νερο,καλη διατροφη,ph οχι πανω απο 6...μπορεις να βαλεις μια μικρη ομαδα απο νεον σε ενα ενυδρειακι και να προσπαθησεις..εχω διαβασει οτι τα αυγουλακια τα αφηνεις να εκκολαφτουν στο σκοταδι γιατι τις πρωτες μερες της ζωης τους τα ψαρακια δεν συμπαθουν και ιδιαιτερα το φως(αυτο δεν ξερω αν ισχυει) και οτι ειναι πολυ ευαισθητα στην ποιοτητα του νερου....αν κανω καποιο λαθος ας διορθωσει καποιος.. <_<

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Τον αρσενικο θα τον αφησεις μεσα και οταν θα αποφασισεις πως θες να τον βγαλεις θα τον επιστρεψεις στο κανονικο του ενυδρειο οχι σε γεννηστρα ειναι κριμα να το στρεσαρεις.

Τα μωρουλια θα βρεις να τα δωσεις μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...