Jump to content

Protpalythoa Sp


ROBIN

Recommended Posts

Αυτό το κοράλλι λένε ότι είναι εύκολο αλλά δεν μου ανοίγουν. Φταίει το φώς ή κάτι άλλο .Μήπως ανοίγουν το βραδυ; Επίσης η γονιοπόρα μετα τρείς μήνες σταμάτησε να ανοίγει καλά. Μόνο το μανιτάρι ανοίγει. Το ενυδρείο είναι 20 λίτρα και έχω ένα φωτιστικό με led.

Link to comment
Share on other sites

Το Protpalythoa πόσο καιρό το έχεις στο ενυδρείο σου?

Μήπως θέλει χρόνο να προσαρμοστεί?

Που το έχεις τοποθετήσει σε σχέση με το φωτιστικό σου και την ροή?

Η Goniopora φημίζεται για την δυσκολία τους. Ποιό είδος έχεις, βασικά τι χρώμα είναι?

Αυτό που το έχεις τοποθετήσει, προτιμάνε ελάχιστο κυματισμό.

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το LED, συχνότητα αλλαγών νερού και τι ψάρια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω 4 μήνες .Ειναι σε ένα βραχάκι που τόχω βάλει πάνω στον κύριο βράχο κάτω ακριβώς από το φως. Για ροή έχω ένα μικρό φιλτρακι 150 λιτρα/ώρα με άνθρακα και αντιφώσφορο και έχω και ένα μικρό σκιμμεράκι. Το protopalythoa είναι περισσότερο εκτεθιμένο στη ροή από την γονιοπόρα που είναι σε ένα βραχάκι πάνω στην άμμο και είναι πράσινη. Την ταίζω με σύριγγα ζοοπλακτόν και αρτέμια.Το φωτιστικό με led το πήρα από το ebay και έλεγε ότι είναι κατάλληλο για θαλάσσιους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως βλέπεις να εξακολουθούν να μη ανοίγουν κάνε μετρίσεις και ενημέρωσε μας.

Το Clown θεωρεί σπίτι του την Goniopora?

Έχω ένα Clown το οποίο θεωρεί το κοράλι ανεμώνη. Παρόλο που ζει μέσα σε αυτήν δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα στο να επεκταθούν τα πλοκάμια.

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετρήσεις

ph =8.1

KH=11

NITRITE=0

AMMVNIA=0

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ=ΠΕΡΙΠΟΥ 1025

nitrate=15-20

Το ph,kh,nitrite,ammvnia,nitrate τα μέτρησα με τα τεστ της ΑΡΙ που έχω για το ενυδρείο του γλυκού έχει ένα μπουκάλι που λέει Hight range ph αλλά έχω αμφιβολίες εάν είναι σωστό όπως αμφιβολίες έχω και για την kh που την μέτρησα πάλι με το τεστ της ΑΡΙ. Την αλατότητα την μέτρησα με ένα βυθιζόμενο απλό που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Για την αλατοτητα παρε ενα ρεφρακτομετρο.Αυτο το βυθιζομενο που λες,αποκλινει.........

Θερμοκρασια ανεβασε στους 26,5.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα βυθιζόμενα αποκλίνουν προς τα πάνω ή προς τα κάτω και ποσους βαθμούς περίπου γιατί το κονδύλι για ενυδρεία λογω κρίσης σταμάτησε.Επίσης για θερμοστάση έχω έναν μικρό ορθογώνιο σαν λάστιχο της hydor τον μόνο που βρήκα εδώ στην επαρχία ο οποίος δεν ρυθμίζεται αλλά κρατάει όντως την θερμοκρασία στους 24 C σταθερά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχουν περάσει 7 μήνες η γονιοπόρα ανοίγει και η protopalythoa τίποτα ακόμη. Θερμοκρασία 26 βαθμοί. Αλλά αν είναι από τη θερμοκρασία γιατί δεν άνοιγε και τον Αυγουστο που την πήρα το Σεπτέβριο όταν οι θερμοκρασίες ήταν υψηλές. Κάτι άλλο φταίει και δεν μπορώ να το βρώ. Οι πολύποδες στέκονται όρθιοι αλλά δεν ανοίγουν.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για μαγνήσιο και ασβέστιο.Αν είναι υψηλό μπορεί να προκαλέσει τοξικότητα στο νερό και να να τα χάσεις.Σε τόσο λίγα λίτρα όλα αλλάζουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...