Jump to content

Μετατροπή Εξωτερικού Φίλτρου Για 2 Aquariums


no_one

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα ενυδρείο που είναι χωρισμένο στα 2 από τζαμι σχηματίζοντας 2 ξεχωριστά ενυδρεία..

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα εξωτερικό φίλτρο και για τα 2 ? έχει κάνει κανεις καμια πατέντα ? στην ουσία θα χρειάζεται να βγάλω 2 outflow και 2 inflow.. Καμια ιδέα ?

Επίσης.. βρήκα κάποιο σε καλή τιμή που έχει και UV λάμπα μέσα.. για φυτεμένο ενυδρείο κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα δουλέψεις σε σειρά βάζοντας ένα "U" ως υπερχείλιση ανάμεσα.

Δηλαδή θα δουλεύουν ως συγκοινωνούντα δοχεία.Στο ένα θα είναι η εισαγωγή και στο άλλο η εξαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτη η σειρα

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=323〈=en

που τα δυο μεγαλυτερα μοντελα εχουν 2 εισοδους νερου και 2 εξοδους,συν χορο για να μπει ο θερμοστατης τους ή η uv τους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το U δεν μπορεί να γίνει η τουλάχιστον θα φαίνεται άσχημο διότι θα εξέχει απότα έχω δέσει με τζαμια σχηματίζοντας ένα χείλος για να είναι πιο δυνατά..

Σκεφτόμουν αν υπάρχει καμια βαλβίδα η κάτι παρόμοιο..

Φαντάζομαι ότι με 2 Y ένωσις θα μπορώ να τα χωρίσω

Mr zoo είμαι από κύπρο και δεν έχω δει κάποιο παρόμοιο φίλτρο με 4 βαλβίδες..

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2 Υ θα έχεις πρόβλημα. Δεν σημαίνει ότι το φίλτρο θα τραβάει ίση ποσότητα νερού και από τα δύο ενυδρεία. Αμ για κάποιο λόγο τραβάει περισσότερο από το πρώτο πχ λόγο ενός φύλλου που κόλησε στην είσοδο τότε θα επιστρέφει περισσότερο νερό από αυτό που πέρνει και θα έχει υπερχείλιση.

Μόνο 2 τρόποι υπάρχουν για το πρόβλημά σου. Η το πρώτο να υπερχειλά στο δεύτερο ώστε να έχεις μία είσοδο και μία έξοδο ή με 2 φίλτρα.

Αν μπορείς να κάνεις μία ενκοπή στο ενδιάμεσο τζάμι για την υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περίπτωση παίζεις με 2 φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2 Υ θα έχεις πρόβλημα. Δεν σημαίνει ότι το φίλτρο θα τραβάει ίση ποσότητα νερού και από τα δύο ενυδρεία. Αμ για κάποιο λόγο τραβάει περισσότερο από το πρώτο πχ λόγο ενός φύλλου που κόλησε στην είσοδο τότε θα επιστρέφει περισσότερο νερό από αυτό που πέρνει και θα έχει υπερχείλιση.

Μόνο 2 τρόποι υπάρχουν για το πρόβλημά σου. Η το πρώτο να υπερχειλά στο δεύτερο ώστε να έχεις μία είσοδο και μία έξοδο ή με 2 φίλτρα.

Αν μπορείς να κάνεις μία ενκοπή στο ενδιάμεσο τζάμι για την υπερχείλιση.

Συμφωνω μια τρυπα στο ενδιαμεσο τζαμι με μια σιτα στην τρυπα εχω δυο γενηστρες ετσι .

Εισαγωγη στο ενα εξαγωγη στο αλλο κοματι του ενυδρειου και δουλευει μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

μετρας την σωληνα σου η καλυτερα κοβεις πολυ λιγο. οστε να το δει μαγαζι υδραβλικων

βαζεις 1 pvc Τ και συνεχιζεις ειτε με pvc σωληνες ειτε με λαστιχενιες.

καλο θα ηταν να ξερουμε τι φιλτρο εχεις οστε να δουμε αν μπορεις να το κανεις χωρις απειρες απωλειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...