Jump to content

Η Diy Υπερχείλιση Μου


jimmis1974

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα τις δοκιμές και με την δική μου!!! Τα σπάει αν και είναι ογκώδης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη την εχω σε δυο ενυδρεια σχεδον 2 χρονια , και εχω φτιαξει σε φιλους παρα πολλες , καταρχην δεν χρειαζεται βαλβιδα πανω , τιποτα !!

Η βαλβιδα θα κανει κακο , πρεπει να εχει αριστη στεγανοτητα , ενα απιροελαχιστο να περνει αερα υπαρχει σοβαρο θεμα, δεν θα δουλευει σωστα και θα πεσει η αποδοση της.

Η βαλβιδα φιλε ebenos δεν εχει σχεση καμια με πως θα δουλεψει η υπερχ , ειναι μονο για να ρουφηξεις απο κει και να γεμησει ωστε να ξεκινησει, ΤΙΠΟΤΕ αλλο.

Αερα κατα την λειτουργια της περνει απο το ανωτερο σημειο , το οποιο φυσικα και ειναι τελειως ανοιχτο.

Για την εκκινηση που αναφερεται πιο πανω , δεν χρειαζεται ουτε να την βουτηξεις μεσα στο ενυδρειο , ουτε τιποτα !!!

Την βαζει στην θεση της κανονικα άδεια , γεμηζεις το ενυδρειο με νερο πολυ πιο πανω απο την εισοδο της ( εχε πιο αδειο το sump) , αφηνεις χωρις γωνια την ειδοσο για να εχει το νερο μεγαλυτερη πιεση , και ταπωνεις με λιγο χαρτι κουζινας το ανωτερο σημειο κανεις μια δυνατη ρουφηξια απο το λαστιχο που παει στο sump και παπαλα ... αυτο ηταν .

μετα ξεταπωσε και το ανωτερο σημειο και αστην εις τον αινωνα το απαντα ..... ΤΕΛΟΣ !!!!

Μετα της βαζει και μια γωνια, γιατι αν την αφησεις ετσι στροβιλιζει το νερο επανω , φτιαχνεις και την σταθμη πεζοντας με το βανακι να σταθεροποιηθει ενα εκατοστο στο περιπου πιο πανω απο την εισοδο και ετσι δεν εχεις και θορυβο , εγω ετσι την εχω 2 χρονια περιπου και δεν εχει χασει χιλιοστο !!!

Αν εχεις και μια καλη αναταραξη στην επιφανεια θα σου τραβαει ωστε να μην πιανεις φιλμ επανω.

και οσο φιλε magman που λες για το ογκοδες , δεν ειναι καθολου ογκοδες , αν μαλιστα ο σωληνας που κατεβενει σου πιασει γωνια στα τζαμια και ο αλλο της εισοδου ειναι σχεδον κολημενος στο πλαινο τζαμι , τοτε τι ογκο σου πιανει ????? τιποτα !!! Εκτος και αν εχει κοντρα τοτε ο σωληνας ερχεται λιγακι πιο μπροστα , μικρο το κακο , σε μενα περναν και ψαρακια απο πισω :lol: .

ποιο πολυ ογκο εχεις με τα box που πουλαν στο εμποριο , αυτα και αν ειναι ογκοδες !!

οσο για σχαρα μην μπαινει τιποτα ενα κοματι pcv και κοψιματακια και εισαι αρχοντας , σαν αυτο που εχω στις πιο κατω φωτο :

post-6379-0-06748800-1361301287_thumb.jpg

post-6379-0-63711600-1361301305_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα και απο εμενα δεν θα βρειτε και πολλα για εμενα μαλλον τιποτα αφου διαβαζω και παρατηρω τα αρθρα και τα σχολεια σας .

ηρθε ομωσ η ωρα να γινουν καποια πραγματα και ξεκιναω καλως η κακως απο την υπερχειλιση και λεω να την κανω οπως και ο jimmis 1974 .

η ερωτηση που εχω ειναι τη σωληνα χρεισιμοποιητε .....φ 40 ?

και ποσο κατω πρεπει να πηγενει το < υ > και μεσα αλλα και απο εξω απο το ενυδρειο και εαν μπορο να της δωσω αλλη κλιση δηλαδη το κομματι της σωλινας που μπαινει το νερο μπορω να το γυρισω στην πλαγια πλευρα του ενθδρειου .....

παραδειγμα εγω εχω ενα της juwel 180 ............Μ 101 x Π 41 x Υ 50 cm.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Φ40 , ειναι τεραστιο , τι θα κατεβασεις ? τον Δούναβη ?

Ουτε Φ25 ειναι μικρος , μονο Φ32 και τιποτε αλλο !!! και θα βαλεις βανακι οπως εχω εγω στην φωτο εκει που καταληγει στο sump και θα παιξεις με το να το κλεινει σιγα σιγα μεχρι να πιασεις αντιστιχια με την αντλια επιστροφης και να φτιαξεις τη σταθμη σου εκει που την θες . Μετα ΤΕΛΟΣ !!!!!

Το U οσο πιο μακριο τοσο καλυτερα δουλευει , υπολογισε 10 με 15 cm πιο πανω απο τον αραγωνιτη να ειναι , εγω καπου κει το εχω, αυτο εξω απο το ενυδρειο το ΙΔΙΟ ακριβως , αλλωστε δεν σε αποσχολει το εξω αφου θα ειναι στο πισω μερος του ενυδρειο και δεν φενεται.

Αν το ενυδρειο σου ειναι 50 υψος , αντε και ο αραγωνιτης κανα 5αρι , καπου 30 με 35 μηκος θα ειναι η υπεχρ.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ jimmi αλλα μαλλον θα παω για τρυπα στο τζαμι .

Έγινε επεξεργασία - tuscani7
Link to comment
Share on other sites

ok ! Θελω να πηστευω οτι ειναι καινουργιο ενυδρειο και θα το τρυπησεις πριν το κολλήσεις , αλλιως ουτε να το σκεφτεις σε κολημενο ενυδρειο να τρυπησεις τζαμι.

Και γω το σκεφτηκαν οταν εβαλα την υπερχ, αλλα ειχα παραδειγμα φιλου που ειχε 400αρι και του ηταν μια χαρα, μολης το τρυπησε μετα απο κανα μηνα αρχισε να χανει απο την κοληση στο πλάι.

Ειναι πολυ ρισκο, αν το κανεις πολυ προσοχη !!

Link to comment
Share on other sites

ok ! Θελω να πηστευω οτι ειναι καινουργιο ενυδρειο και θα το τρυπησεις πριν το κολλήσεις , αλλιως ουτε να το σκεφτεις σε κολημενο ενυδρειο να τρυπησεις τζαμι.

Και γω το σκεφτηκαν οταν εβαλα την υπερχ, αλλα ειχα παραδειγμα φιλου που ειχε 400αρι και του ηταν μια χαρα, μολης το τρυπησε μετα απο κανα μηνα αρχισε να χανει απο την κοληση στο πλάι.

Ειναι πολυ ρισκο, αν το κανεις πολυ προσοχη !!

εισουν ατυχος !!!

οσα ενυδρεια γνωριζω και ειναι τρυπημενα ( απο καποιον που ξερει ) κανενα δεν ειχε προβλημα διαρροης Η οτιδηποτε αλλο κατασκευαστικο προβλημα .

για να τρυπησει καποιος ενα ενυδρειο πρεπει να ξερει 2 πραγματα

1) εαν το τζαμι ειναι απλο Η ψημενο

και

2) ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑ :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

OK δεκτο ^_^ , μπορει να ετυχε δεν λεω , και γω σε δυο ενυδρεια που ειχα μπορουσα ανετα να τα τρυπησω , εχω Θειο τζαμα που ειναι πολλα χρονια στο επαγγελμα , και εχει τρομερες γνωσεις στο θεμα , μου προτεινε οχι , εστω και απιροελαχιστο λιγο πολυ την ακουει το ενυδρειο , αυτο εννοειτε , οσο και τελεια να το τρυπησεις !!!

Τελος παντων , επειδή οι απόψεις διίστανται , αν βρει ανθρωπο που να ξερει ας το τρυπησει , ισως να μην εχει προβλημα.

(παντως εγω οταν τα ειχα άδεια απο νερο και ημουν στο παραπεντε να τα τρυπησω , σκεφτηκα καλυτερα την ιδεα να τα πουλαγα και να εφτιαχνα νεα με τρυπα απο την αρχη , ειχα την δυνατοτητα αλλα το αφησα .)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Έφτιαξα μια υπερχείλιση σαν του jimmis και προσπαθώ να την βάλω σε λειτουργία αλλα ενώ ρουφάω το σωλήνα και ξεκινάει να κατεβάζει νερό άμεσος σταματάει.

Έχω κλείσει τον σωλήνα που βρίσκεται εκτός ενυδρειου αλλα και πάλι δεν ξεκινάει να κατεβάζει νερό.

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστω.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Τους έχεις κολλήσει τους σωλήνες?αν παίρνει αέρα από κάπου θα σταματάει μόνη της.

Έχει νερό να κατεβάσει?Μήπως το πρόβλημα είναι στην επιστροφή?

Αρχικά το σχέδιο ήταν με μια βαλβίδα μονής κατεύθυνσης και κλειστό το σωλήνα..δλδ έτσι

HOW_IT_WORKS_PVC_over_flow.jpg

αλλά και χωρίς την τάπα φαίνεται να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τους έχεις κολλήσει τους σωλήνες?αν παίρνει αέρα από κάπου θα σταματάει μόνη της.

Έχει νερό να κατεβάσει?Μήπως το πρόβλημα είναι στην επιστροφή?

Αρχικά το σχέδιο ήταν με μια βαλβίδα μονής κατεύθυνσης και κλειστό το σωλήνα..δλδ έτσι

HOW_IT_WORKS_PVC_over_flow.jpg

αλλά και χωρίς την τάπα φαίνεται να δουλεύει.

Δεν τους έχω κολλήσει τους σωλήνες γιατί ήθελα πρώτα να δω αν θα δουλέψει!!

Θα τους κολλήσω και θα δω, ελπίζω να μην έχω κάνει και άλλο λάθος και πάει χαμένο το υλικό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην θα κολλησεις ολους τους σωληνες που ειναι εκτος νερου !

οτι βρησκεται εντος νερου δεν χρειαζεται να το κολησεις , βαλε μια γυρα ζιλοτειπ στο pvc και θα σφιξουν.

Αυτο για να μπορεις να γυριζεις οτι θες απο σωληνα εντος νερου η να αλλαξει τον σωληνα που ρουφαει γιατι μπορει να μην επεσε ακριβως εκει που θες να φτιαξεις την σταθμη του νερου , εκτος ειναι σταθεροι !!

Τωρα για την εκκινηση ταπωνεις καλα το ενωτερο σημειο και ρουφας δυνατα απο τον σωληνα που καταληγει στο sump , πρεπει να εχει νερο το ενυδρειο αρκετο παραπανω απο την εισοδο της υπερχ.

Μετα ξεταπωνεις το ανωτερο σημειο και δεν σταματαει ποτε , ουτε σε 100 χρονια !!!

Το οτι σου σταματαει ειναι καθαρα οτι δεν τα εχει κολησει , καπου περνει αερα , εστω και απειροελαχιστο να περνει μετα απο λιγο σταματα !!!

Λογικα περνει αερα απο το πανω U (φωτο σε κυκλο) , εφοσον δεν τα εχεις κολησει.

παντως αν θες να τα κολησεις προχειρα για δοκιμες πιο στεγανα βαλε ζιλοτειπ γυρω γυρω στην ακρη και μετα βαλε τις γωνιες με δυναμη , πολλες φορες εφαρμοζουν τοσο καλα που μετα δεν μπορεις να τα βγαλεις !!

εχω φτιαξει σε φιλους πανω απο 20 κοματια , και ολες ηταν τουμπανο !!!!! ουτε μια δεν ειχε το παραμικρο !!!!!

post-6379-0-44265000-1365896988_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή σκέφτομαι να βάλω σαμπ και είχα κάποιους φόβους για τηνσυγκεκριμένη υπερχείλιση αλλά από τα όσα διάβασα μαλλον φύγαν

Δημήτρη κανα 2 ερωτήσεις:αν οι σωλήνες φτάνουν αρκετά χαμηλά μέσα στο ενυδρείο είναι καλύτερα ή χειρότερα;και τι διατομή προτείνεις 25 ή 32;επειδή η αντλία που έχω είναι 1400αρα,βέβαια αν χρειαστεί πάω σε μεγαλύτερη

Δεν σου έχει βγάλει πρόβλημα ποτέ;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

ποτε προβλημα .. τι προβλημα να βγαλει ειναι τουμπανο !!!

2+ χρονια που την εχω ουτε εχω αχοληθει καθολου μαζι της , ουτε καν την εχω αγγίξει !!!

Δουλευει τουμπανο , μην σου πω και πιο σταθερα απο να ειχα τρυπησει το ενυδρειο !!!

Για μενα ΜΟΝΟ Φ32 κατεβαζει ανετα μεχρι και πανω απο 5000λιτρα αν την πας με Φ32 μεχρι το sump , εχω απο την εξοδο στο T εχω λαστιχο σπιραλ Φ25 και βανακι στο τελος και εχω πιασει ακριβως την επιστροφη (Eheim compact 2000 ) .

Την εχω και σε αλλο ιδιο ενυδρειο παλι σχεδον 2 χρονια , παλι με eheim compact 2000 .

O σωληνα οχι κοντος , αλλα ουτε και να ακουμπα στον αραγωνιτη, εμενα και στα δυο ενυδρεια που ειναι 55 υψος κατεβενει στα 32cm μεσα στο νερο , καπου 15cm πιο πανω απο τον αραωνιτη

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά μία ερώτηση. Πήγα και ρώτησα σε όλη την Καβάλα σε υδραυλικούς και καταστήματα με σχετικά υλικά και το μόνο που μπόρεσα να βρω ήταν σωλήνας φ32 και γωνίες, αλλά οι γωνίες που βρήκα έχουν υποδοχή για το σωλήνα μόνο από τη μία πλευρά, δηλαδή από τη μία έχει διάμετρο όση και του σωλήνα και από την άλλη μεγαλύτερη (υποδοχή.) Τι πατέντα μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Θα ζεστανεις με καμινετο τη πλευρα που θες να μεγαλωσεις μεχρι να μαλακωσει λιγο και τοτε σιγα σιγα θα βαλεις μεσα τη σωληνα,θα την αφησεις μεχρι να κρυωσει και μετα βγαζεις βαζεις κολλα και ξαναβαζεις

Link to comment
Share on other sites

αυτες που σου δειχνουν ειναι αποχετευσης , εσυ θα ζητησεις οχι αποχετευσης αλλα με θυληκο θυληκο , τωρα αν δεν εχουν αλλαζει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

αυτες που σου δειχνουν ειναι αποχετευσης , εσυ θα ζητησεις οχι αποχετευσης αλλα με θυληκο θυληκο , τωρα αν δεν εχουν αλλαζει το θεμα

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουν. Το πρόβλημα είναι ότι μου λένε πως δεν υπάρχει! Ο ένας χειρότερος από τον άλλον είναι... Τέλος πάντων έτσι το έκανα, ζέστανα τη μία άκρη την έβαλα να πάρει το σχήμα και έβαλα κόλλα PVC. Τώρα περιμένω να περάσει ένα 24ωρο (έτσι λέει στη συσκευασία της κόλλας), για να ξεκινήσω δοκιμές για τυχόν διαρροές. Το μόνο κακό είναι ότι ενώ το ενυδρείο θα έχει ύψος 50 εκ. η υπερχείλιση μου βγήκε 55. Δεν πιστεύω να πειράζει που θα προεξέχει 5 πόντους παραπάνω, έτσι;

Και κάτι άλλο ρε παιδιά (και συγγνώμη για το πρήξιμο) το ενυδρείο κολλήθηκε το Σάββατο. Ο μάστορας μου λέει ότι σε 48 ώρες είναι εντάξει, αλλά εγώ νομίζω ότι σε 8άρι τζάμι θέλει παραπάνω χρόνο η σιλικόνη για να παγώσει καλά. Είναι όντως έτσι όπως τα λέει ο τζαμάς ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουν. Το πρόβλημα είναι ότι μου λένε πως δεν υπάρχει! Ο ένας χειρότερος από τον άλλον είναι... Τέλος πάντων έτσι το έκανα, ζέστανα τη μία άκρη την έβαλα να πάρει το σχήμα και έβαλα κόλλα PVC. Τώρα περιμένω να περάσει ένα 24ωρο (έτσι λέει στη συσκευασία της κόλλας), για να ξεκινήσω δοκιμές για τυχόν διαρροές. Το μόνο κακό είναι ότι ενώ το ενυδρείο θα έχει ύψος 50 εκ. η υπερχείλιση μου βγήκε 55. Δεν πιστεύω να πειράζει που θα προεξέχει 5 πόντους παραπάνω, έτσι;

Και κάτι άλλο ρε παιδιά (και συγγνώμη για το πρήξιμο) το ενυδρείο κολλήθηκε το Σάββατο. Ο μάστορας μου λέει ότι σε 48 ώρες είναι εντάξει, αλλά εγώ νομίζω ότι σε 8άρι τζάμι θέλει παραπάνω χρόνο η σιλικόνη για να παγώσει καλά. Είναι όντως έτσι όπως τα λέει ο τζαμάς ή όχι;

Παιδιά τελικά με το ενυδρείο πόσες μέρες πρέπει να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα πειραζει που βγηκε παραπανω και προεξέχει απο το ενυδρειο παραπανω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα σου ξεκιναει με τιποτα μετα απο διακοπη , δεν θα εχει την δυναμη να ανεβασει και να διωξει τον αερα , και αν ξεκινησει θα αργισει πολυ !!!!!!!!

Οσο πιο μικρη ειναι η αποσταση του πανω U με την εισοδο της υπερχειλιση τοσο πιο καλα δουλευει .

Καλα εφτιαξες νεο ενυδρειο και εφτιαξες και υπερχειλιση ? :blink:

Κανε μια τρυπα στο τζαμι να ξεμπερδευεις !!!

Και γω απο χειμωνα το αδιαζω ολο και τρυπαω τζαμι !!

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα πειραζει που βγηκε παραπανω και προεξέχει απο το ενυδρειο παραπανω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα σου ξεκιναει με τιποτα μετα απο διακοπη , δεν θα εχει την δυναμη να ανεβασει και να διωξει τον αερα , και αν ξεκινησει θα αργισει πολυ !!!!!!!!

Οσο πιο μικρη ειναι η αποσταση του πανω U με την εισοδο της υπερχειλιση τοσο πιο καλα δουλευει .

Καλα εφτιαξες νεο ενυδρειο και εφτιαξες και υπερχειλιση ? :blink:

Κανε μια τρυπα στο τζαμι να ξεμπερδευεις !!!

Και γω απο χειμωνα το αδιαζω ολο και τρυπαω τζαμι !!

Ναι, συμφωνώ για την τρύπα στο τζάμι, αλλά σε δεσμεύει σε σχέση με το ύψος της στάθμης. Σε περίπτωση που τρυπήσω, τι διάμετρο πρέπει να έχει η τρύπα; Υπ' όψιν ότι ο κυκλοφορητής του sump στέλνει περίπου 800λ/ω. Και πώς θα προσαρμόσω σωλήνα χωρίς να έχω διαρροές; Με σιλικόνη θα κρατήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - ggtaxo
Link to comment
Share on other sites

γιατι να σε δεσμευσει? θα το τρυπησεις εκει που θες να ειναι η σταθμη σου !!!

Τρυπα Φ32 θα κανεις και θα παρει συνδεσμο Φ32 , εχει λαστιχακια μεσα και σφιγγει , δεν περνα τιποτα απο διαροη !!!!

http://aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/pvc-22.html#.UdHtJmJA1Uo

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα πειραζει που βγηκε παραπανω και προεξέχει απο το ενυδρειο παραπανω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα σου ξεκιναει με τιποτα μετα απο διακοπη , δεν θα εχει την δυναμη να ανεβασει και να διωξει τον αερα , και αν ξεκινησει θα αργισει πολυ !!!!!!!!

Οσο πιο μικρη ειναι η αποσταση του πανω U με την εισοδο της υπερχειλιση τοσο πιο καλα δουλευει .

Καλα εφτιαξες νεο ενυδρειο και εφτιαξες και υπερχειλιση ? :blink:

Κανε μια τρυπα στο τζαμι να ξεμπερδευεις !!!

Και γω απο χειμωνα το αδιαζω ολο και τρυπαω τζαμι !!

jimmis 1974 , τι εννοείς ΄΄ Οσο πιο μικρη ειναι η αποσταση του πανω U με την εισοδο της υπερχειλιση τοσο πιο καλα δουλευει ΄΄ σε ποιο U αναφέρεσαι σε σχέση με την είσοδο της υπερχείλησης , γιατί μεταξύ τους υπάρχει διαφορά ( απόσταση);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...