Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά..Σε ενυδρείο 35 λίτρα καθαρά έχω 5 guppy.Oι τιμές νερού είναι κανονικές. Σε ένα guppy η κοιλιά του έγινε σκούρο χρώμα, δεν τρώει και έχει αστάθεια όταν κολυμπάει. Πιθανεί αιτία μπορεί να είναι εσωτερική μόλυνση ή υπερβολικό χλώριο(λέω εγώ). Είχα κάνει θεραπεία (με Sterazin) για εσωτερική μόλυνση αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης έριξα και λίγο αντιχλώριο(Tetra) να δώ πως θα πάει. Τί πιστεύετε ότι είναι;;; Το CO2 είναι χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγες νερου σου δεν βαζεις αντιχλωριο;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω 3-4 σταγόνες σε 1.5 λίτρο νερού το ανακατεύω και το ρίχνω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθεσω πως τους βαζεις απ την αρχη αντιχλωριο

Εχει εσωτερικη βακτηριακη μολυνση και καλο θα ηταν να αλλαξεις την αγωγη. Θα σου προτεινα να παρεις της α. φαρμακευτικαλς τον τζενεραλ κιουρ

Κι αν μπορεις να βαλεις μια φωτο για να το δουμε

Link to comment
Share on other sites

ok θα κοιτάξω να βρώ το φάρμακο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω την εντυπωση οτι βαζεις λιγο αντιχλωριο για τοσα λιτρα νερο!μηπως γι'αυτο επαθε ζημια ο μικρος σου? <_<

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοτητα ειναι αναλογε με την εταιρια που χρησιμοποιεις.

Θα μπορουσες να μου πεις και τις τιμες του νερου σου.

Και μια φωτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις λίγο μέχρι αύριο, θα προσπαθήσω και για foto

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έριξα και λίγο αντιχλώριο(Tetra) να δώ πως θα πάει.

δε ριχνεις αντιχλωριο για να δεις πως θα παει!

ριχνεις παντα αντιχλωριο μετα απο καθε αλλαγη νερου!

συμφωνα με τις οδηγιες της μαρκας που χρησιμοποιεις..

ακολουθησε την αγωγη που σου ειπε η GIN με general cure..

και check τιμες, σκληροτητες και τα λοιπα.. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - poelicia
Link to comment
Share on other sites

foto προσπάθησα να βγάλω αλλά δεν κάθεται το ψάρι, sorry. Πάντως σήμερα είδα πως είχε άσπρες απεκκρίσεις. Εσωτερική μόλυνση. Βάζω όσο γράφει 5ml/10 lit. Οι τιμές είναι:

Ph = 7.2

Kh = 6

Gh = 15

NO2 = 0

NO3 = 20

NH4 = 0 Θερμοκρασία 27

Το πρόβλημα είναι ότι δεν νομίζω να βρώ το συγκεκριμένο φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Έριξα λίγο αλάτι στο ενυδρείο, τώρα βλέπω το ψαράκι να τρώει αλλά τα βράγχια είναι συνεχώς ανοιχτά και κόκκινα... Η αστάθεια στην κολύμβηση παραμένει καθώς και οι άσπρες απεκκρίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε flagyl κάψουλες των 500 απο το φαρμακείο και βάλε σε ένα άλλο δοχείο νερό από το ενυδρείο και μια κάψουλα στα 5 λίτρα για 20 λεπτά .

Κάθε μέρα για 4 ημέρες .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη την κάψουλα θα την αφήνω 20 λεπτά και μετά θα την βγάζω από το ενυδρείο;; Το άρρωστο guppy το έχω μαζί με τα άλλα, υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει;; Έχω ένα ενυδρείο 10 λίτρα θα το βάλω εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε flagyl κάψουλες των 500 απο το φαρμακείο και βάλε σε ένα άλλο δοχείο νερό από το ενυδρείο και μια κάψουλα στα 5 λίτρα για 20 λεπτά .

Κάθε μέρα για 4 ημέρες .

θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης στην περιγραφη της θεραπειας

γιατι δεν πολυβγαζουμε νοημα??

..ριχνουμε μια καψουλα σε ενα δοχειο νερο(5 λιτρα) απο το ενυδρειο και στη συνεχεια βαζουμε το ψαρι στο δοχειο για εικοσι λεπτα ή ριχνουμε το περιεχομενο του δοχειου (με την καψουλα) στο ενυδρειο?? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιστεύω ότι θέλει να πει ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ είναι πως θα διαλύσεις τη σκόνη από την κάψουλα σ'ένα δοχείο που θα περιέχει νερό από το ενυδρείο και θα αφήσεις το άρρωστο ψαράκι μέσα για 20 λεπτά. Και αυτό θα το κάνεις για 4 ημέρες, κάθε μέρα.

Τώρα, αν δεν είναι εύκολο να μετακομίζει το ψαράκι καθημερινά, μπορείς να διαλύεις μισή κάψουλα κάθε δύο μέρες στο ενυδρείο, για μία εβδομάδα περίπου. Αυτή τη θεραπεία μου είχαν συστήσει σε pet shop όταν κάποια στιγμή τα ψάρια μου αντιμετώπισαν κάποιο απροσδιόριστο πρόβλημα υγείας. Το Flagyl είναι αντιμικροβιακό-αντιπαρασιτικό φάρμακο και από ότι μου είπαν δεν επηρρεάζει αρνητικά τα υπόλοιπα υγειή ψάρια, ούτε τη βιολογία του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ορθά κατάλαβε η φίλη μας paralia13 .

Η δοσολογία για το ενυδρείο είναι μια κάψουλα στα 50 λίτρα αλλά προτίμησα να συστήσω τα 20λεπτα μπάνια με πιο ισχυρή δόση διότι τις περισσότερες φορές οι αντιβιώσεις φέρνουν αργότερα προβλήματα όταν χρησιμοποιούνται μέσα στο ενυδρείο . Άλλωστε κανονικά θα πρέπει να γίνει χρήση general cure όπως ειπώθηκε παραπάνω .

Όσο για τη κάψουλα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το φάρμακο που περιέχει μέσα να διαλυθεί στο νερό και όχι το περίβλημα όχι πως μας δημιουργεί πρόβλημα αλλά έχουμε μια καθυστέρηση στη διάλυση τις ουσίας στο νερό .

Ο χρόνος μετρά από όταν διαλυθεί η ουσία στο νερό με το ψαράκι μέσα .

Μετά παίρνουμε το ψαράκι μας το βάζουμε στο ενυδρείο και πετάμε το νερό με το φάρμακο.

Επαλαμβανουμε τη διαδικασία μετά από 24ωρες για 4 ημέρες .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταμάτη. Επειδή έχει και ανοιχτά τα βράγχια θα αγοράσω και το Furan 2(κάνει για ασθένεια των βράγχιων)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά κάνω θεραπεία με Furan 2 και General Cure. Είμαι στην τρίτη κάψουλα στο Furan 2 ενώ General Cure δύο. Τα ψάρια συνεχίζουν να έχουν τα βράγχια ανοιχτά και να ανασαίνουν γρήγορα. Χθές μάλιστα ένα guppy είχε μία κόκκινη απέκκριση για αρκετές ώρες, δεν ξέρω τί ήταν. Θα κατεβάσω φοτό. Έβαλα και αεραντλία μέσα. Θερμοκρασία 27

PH=7.6-8.0

KH=12

GH=15

NO3=10

NO2=0

NH4=Θα μετρήσω σήμερα

PO4=0.1

Έριξα και λίγο αλατάκι γιατί τα βλέπω να ξύνονται αν και δε έχουν σημάδια για ich.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...