Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου με κιχλιδες Αφιρκης


jimpapas

Recommended Posts

Καλησπερα,επιτελους μετα απο αρκετους μηνες εγγραφης στο forum αξιωθηκα να παρω μια φωτογραφικη μηχανη για να σας κανω μια συντομη παρουσιαση του ενυδρειου μου.

Το εχω κοντα στα 2 χρονια

Οι διαστασεις του ειναι 1.01μηκος 41πλατος 50υψος (200 λιτρα)

Το υποστρωμα ειναι ποταμισιο χαλικι.εχει φιλτρο βυθου και εξωτερικο φιλτρο τις RENA(XP2)

Τα ψαρια που ζουνε τωρα στο ενυδρειο δεν ειναι η αρχικη συνθεση,εκανα καποια λαθη με την επιλογη των ψαριων(πχ.mbuna μαζι με haps και καποια πολυ επιθετικα ειδη οπως venustus και acli μαζι, δεν συνεχιζω καταλαβατε τι εγινε οταν μεγαλωσαν) εδω θα ηθελα να πω οτι καλο ειναι να βαζουμε στα ενυδρεια μας ειδη που μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα για να μην ταλαιπορουνται τα ψαρακια ειναι που ειναι στην αιχμαλωσια ας προσπαθησουμε να ζουν καλα.Αυτα τα γραφω γιατι και εγω εκανα και κανω λαθη.

ΨΑΡΙΑ

1. Frontoza male

4.Labidochromis electric yellow 1 male 3 female

1.Catfish Multipunctatus synodontis_cucoo

1.Pseudotropheus_socolofi

1.Tropheus moorii

1.Pleco sailfin

Περιμενω παρατηρησεις και σχολια!

Και μια ερωτηση θα μπορουσα να βαλω καποιο ζωντανο φυτο; τι να προτημισω για αυτο το ενυδρειο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

post-629-1165273697_thumb.jpgpost-629-1165273559_thumb.jpgpost-629-1165273819_thumb.jpgpost-629-1165274166_thumb.jpg post-629-1165275295_thumb.jpg post-629-1165275473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπεροχο να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να δίνουμε το καλύτερο δυνατόν περιβάλλον για τα ψάρια μας.

1000 Μπράβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου :welcome:

Αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσω είναι πως ο χώρος των 200 λίτρων είναι πολύ μικρός για τη φροντόζα. Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να κρατάς κοπαδάκια από τα ψάρια που έχεις παρά ένα από κάθε είδος. Έτσι θα δείξουν πολύ καλύτερα και τη συμπεριφορά τους. Γνώμη μου είναι να καταλήξεις σε 1-2 είδη που σου αρέσουν περισσότερο και που κάνουν για τα λίτρα σου και να βγάλεις τα υπόλοιπα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου :welcome:

Αυτό που θα ήθελα να παρατηρήσω είναι πως ο χώρος των 200 λίτρων είναι πολύ μικρός για τη φροντόζα. Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να κρατάς κοπαδάκια από τα ψάρια που έχεις παρά ένα από κάθε είδος. Έτσι θα δείξουν πολύ καλύτερα και τη συμπεριφορά τους. Γνώμη μου είναι να καταλήξεις σε 1-2 είδη που σου αρέσουν περισσότερο και που κάνουν για τα λίτρα σου και να βγάλεις τα υπόλοιπα. :thumbup:

καπως ετσι την εχουμε πατησει ολοι καποια στιγμη..μας αρεσουν πολλα ειδη και στην προσπαθεια μας να τα απολαμβανουμε ολα στο ενυδρειο, τα μπλεκουμε λιγο με ασχημα αποτελεσματα..!

δε γνωριζουμε ετσι ποτε τον καλο χαρακτηρα και την καλη διαγωγη των ψαριων μας!

ομορφο δειχνει το ενυδρειο σου!

εχεις δημιουργησει ωραιο τοπιο με αρκετες κρυψωνες.. :thumbup:

για φυτα, ντεν ξερει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!! :thumbup:

Πολυ ομορφο και το ενυδρειο σου και τα ψαρακια σου. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

jimpapas

θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου και τις αλλαγές που θα έκανα αν ήταν δικό μου το ενυδρείο

c. frontosa & t. moorii δυστυχώς θα έφευγαν υποχρεωτικά

είναι και τα δύο ψάρια από τη λίμνη τανκγανίκα που ζουν σε χαρέμια

τα c. frontosa φυσικά δεν χωράνε στα 200 λτ.

τα t. moorii είναι αποκλειστικά χορτοφάγα και οτιδήποτε άλλου είδους διατροφή είναι σίγουρα καταστροφική για το συγκεκριμένο είδος - προσωπικά δε θα κρατούσα ένα ψάρι μόνο του από τη λίμνη τανγκανίκα μαζί με τα υπόλοιπα από τη μαλάουι

θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν αποφάσιζες να βάλεις μια ομάδα 7-10 t. moorii στο ενυδρείο σου (χωρίς άλλους συγκάτοικους από μαλάουι)

το σκεπτικό μου στα 200 λτ θα ήταν ένα malawi mbuna tank

αφού έχεις ήδη τα labidos και 1 ps.socolofi μπορείς να βάλεις μερικά socolofi ακόμα

και να επιλέξεις και ένα είδος ακόμα αν θες από malawi mbuna για το ενυδρείο σου

τέλος με την πρώτη ευκαιρία που θα μου δινόταν θα άλλαζα το υπόστρωμα από χαλίκι σε άμμο

η τελική απόφαση βέβαια είναι δική σου ...

δικό μου σκεπτικό είναι πως τα ψάρια σε ένα ενυδρείο μπορούν να έρθουν όσο γίνεται πιο κοντά στις φυσικές τους συνθήκες διαβίωσης με στόχο να ζουν όσο γίνεται καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...