Jump to content

Ati Blue Plus Vs Ati Actinic


charlie

Recommended Posts

Παιδια ποιά η διαφορά και ποιά ειναι καλυτερη για τα κοραλια μας?

Χρησιμοποιω 6 τ5:

2 x ATI Blue Plus

3 x ATI Aquablue special

1 x ATI Purple Plus

Θελω να αντικαταστησω τις Blue Plus, να παρω παλι αυτές ή να πάω σε Ατι actinic.

Απορία 2η

Μπορώ να αντικαταστήσω τις Aquablue special με τ5 led? π.χ.(http://www.houseofled.gr/enidriaka/thalassinou-nerou/t5/t5-87cm-8watt.html)

Βλέπω οτι εχει ενα πλαστικο μετα τις δυο ακιδες για το ρευμα και στο φωτιστικο μου δεν μπορω να κανω παρεμβασεις ευκολα

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιά η διαφορά και ποιά ειναι καλυτερη για τα κοραλια μας?

Χρησιμοποιω 6 τ5:

2 x ATI Blue Plus

3 x ATI Aquablue special

1 x ATI Purple Plus

Θελω να αντικαταστησω τις Blue Plus, να παρω παλι αυτές ή να πάω σε Ατι actinic.

Απορία 2η

Μπορώ να αντικαταστήσω τις Aquablue special με τ5 led? π.χ.(http://www.houseofle...87cm-8watt.html)

Βλέπω οτι εχει ενα πλαστικο μετα τις δυο ακιδες για το ρευμα και στο φωτιστικο μου δεν μπορω να κανω παρεμβασεις ευκολα

ευχαριστω πολυ

Η actinic της ΑΤΙ βγάζει ένα βαθύ μοβ χρώμα πολύ χαμηλότερης έντασης από ότι το Blue Plus... πλησιάζοντας ας πούμε το ultra violet και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το Blue plus, απλά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν συμπληρωματικό φωτισμό.

Όσο για την αντικατάσταση με Led δεν γνωρίζω επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Η actinic της ΑΤΙ βγάζει ένα βαθύ μοβ χρώμα πολύ χαμηλότερης έντασης από ότι το Blue Plus... πλησιάζοντας ας πούμε το ultra violet και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το Blue plus, απλά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν συμπληρωματικό φωτισμό.

Όσο για την αντικατάσταση με Led δεν γνωρίζω επί του θέματος.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Πιστεύεις οτι ο συνδιασμος

2 x ATI Blue Plus

3 x ATI Aquablue special

1 x ATI Purple Plus

ειναι οκ?Εχω ενα rsm 250 με αυτες και δεν ειμαι τοσο ευχαριστημένος,

δεν εχω τοσο μεγαλη εμπειρια αλλα εχω την εντυπωση οτι οι δικες του λαμπες της red sea

ηταν καλυτερες( αλλα πολυ πιο ακριβες).Καμια αλλη προταση ή συνδιασμος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λίτρα με σένα (αλλά όχι σε RSM250) έχω

2xATI Aquablue special

2xATI Blue Plus

1xATI Purple Plus

1xATI Actinic

και μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

​Το φωτιστικό μου έχει προσομοίωση ανατολής/δύσης με δυο κανάλια και στο πρώτο έχω 1χBlue Plus και 1χActinic και στο άλλο κανάλι της υπόλοιπες με διαφορά μιας ώρας.

Η διάρκεια ανάματος σε κάθε κανάλι είναι μια ώρα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στην κατοχή μου το συγκεκριμένο ενυδρείο και χρησιμοποιώντας όλα τα δυνατά compo, έχω να σου προτείνω τα εξής:

Αν έχεις sps:

-για καλή και γρήγορη ανάπτυξη με έναν ελαφρύ μπλε τόνο(10ωρη φωτοπερίοδο):

frond

ATI Blue Plus

ATI Aquablue special

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

ATI Blue Plus

ATI Aquablue special

ATI Blue Plus

end

-ή για πιο βαθύ μπλε φωτισμό και πιο φλούο κατάσταση με παράλληλη γρήγορη και καλή ανάπτυξη(10ωρη φωτοπερίοδο):

frond

ATI Blue Plus

ATI Aquablue special

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Aquablue special

ATI Blue Plus

end

- ή για ακόμη πιο βαθύ φλούο χρώμα και με υγεία καλή,ανάπτυξη μέτρια(11ωρη φωτοπερίοδο).

frond

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

ATI Aquablue special

Giesman powerchrome pureactinic ή Giesman powerchrome actinic plus

ATI Blue Plus

end

Αν έχεις lps και μαλακά, προτείνω:

frond

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Blue Plus

end

ή

frond

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome actinic plus

ATI Blue Plus

end

ή

frond

ATI Blue Plus

Giesman powerchrome pureactinic

ATI Purple Plus ή KZ fiji purple

ATI Aquablue special

Giesman powerchrome actinic plus

ATI Blue Plus

end

Αντιλαμβανόμενος ότι είσαι άνθρωπος που σου αρέσει το πιο μπλε φλούο χρώμα(όπως και εμένα) πιστεύω ότι όποιο από αυτά θα σε καλύψει πλήρως, ο λόγος ότι σου άρεσαν οι μανίσιες λάμπες είναι ότι αποτελούνται από 3 ακτινικές και 3 λευκές, αυτή την στιγμή σου λείπει το ακτινικό αρκετά και για αυτό δεν είσαι ευχαριστημένος.

Τα παραπάνω compo είναι σε σχέση με το ενυδρείο, τα λίτρα και τις ανάγκες των εκάστοτε κοραλλιών και βασίζονται σε προσωπικές παρατηρήσεις, επίσης δεν προτείνω με τίποτα τις ακτινικές της ΑΤΙ διότι μπορεί να είναι οι πιο φτηνές στην κατηγορία τους αλλά οι χειρότερες που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα σε ένταση(προσωπική εκτίμηση).

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινική της ATI βγάζει πολύ λιγότερη ένταση (PAR) σε σχέση με την BluePlus. Αν θυμάμαι καλά έχει μετριθεί η BluePlus στην επιφάνεια του νερού 270-280PAR, ενώ η Actinic στα 170PAR. Η AquaBlue θυμάμαι ήταν 330PAR.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να δείτε τις πληροφορίες για κάθε λάμπα της ΑΤΙ.... με κλικ στην κάθε λάμπα ανοίγει ένας πίνακας με πληροφορίες για το φάσμα.

http://www.atiaquaristik.com/de/t5-leuchtstoffroehren

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα δοκιμασω τις Giesman powerchrome pureactinic.Ανυπομονώ να δω πως θα ειναι το ενυδρειο!!!

Τις φερνει κανεις ελλαδα ή να τις παραγγειλω απ'εξω?

Link to comment
Share on other sites

Μπα... μπροστά στον Nerva κλητήρας είμαι !!!.... αυτός το έχει λιώσει σε όλα τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! έχω λιώσει λάμπες και λάμπες! :lol:

charlie εγώ τις πήρα από έξω, αλλά κάνε μια ερώτηση στα καταστήματα Αθήνα μήπως τις φέρνει κανένας, αν περιμένεις λίγο διάστημα θα πω και εντυπώσεις μεταξύ τους για να μην πάρεις στα τυφλά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια για να μην ανοιξω αλλο θεμα επειδη θελω για fish only να αγορασω τωρα δυο λαμπες ΑΤΙ 39watt , η μια θα ειναι η blue plus , η αλλη?????? λεω δηλαδη πια ειναι η λευκη για να την συνδιασω με την Blue plus ? Πηστευω προς λευκη δειχνει η Purple Plus .

Για πειτε αν ξερει κανεις λιγο συντομα να δωσω παραγγελια , ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοιξω αλλο θεμα επειδη θελω για fish only να αγορασω τωρα δυο λαμπες ΑΤΙ 39watt , η μια θα ειναι η blue plus , η αλλη?????? λεω δηλαδη πια ειναι η λευκη για να την συνδιασω με την Blue plus ? Πηστευω προς λευκη δειχνει η Purple Plus .

Για πειτε αν ξερει κανεις λιγο συντομα να δωσω παραγγελια , ευχαριστω .

H λευκη της ΑΤΙ ειναι η aquablue special.

Link to comment
Share on other sites

H λευκη της ΑΤΙ ειναι η aquablue special.

ααα :glare: ... ΟΚ , το ειδα απο το site της ΑΤΙ οτι φωτιζει λιγο περισσοτερο , φενεται στην συσκευασια .... απλα με μπερδεψε το blue που εχει μετα το aqua.. και πηστεψα επειδη λεγεται aquablue ειναι τελειως μπλε και αυτη ....???

Οποτε μια blue Plus και μια Aquablue.

ξερει κανεις ποσα cm εχουν μηκος οι 39watt , γιατι παλια ειχα Aquamedic 39w και ειναι 84.9 cm, απλα επειδη ειναι DIY το καπακι , ενος μετρου ακριβως μην δεν τις παρει .

Αν και δεν νομίζω να εχουν διαφορα μεγαλη , ισως να ειναι και το ιδιο ακριβως .

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι ειναι στανταρ οι αναλογιες που βγαινουν watt/cm σε ολες αυτες τισ λαμπες που φτιαχνει η sylvania

24cm/24watt 85cm/39watt 115cm/54watt 150cm/80watt

δεν θα εχεις λοιπον κανενα προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - NRS
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι ειναι στανταρ οι αναλογιες που βγαινουν watt/cm σε ολες αυτες τισ λαμπες που φτιαχνει η sylvania

24cm/24watt 85cm/39watt 115cm/54watt 150cm/80watt

δεν θα εχεις λοιπον κανενα προβλημα!

Τα 24W βγαινουν σε 55cm... απλα σου ξεφυγε απο κεκτημενη ταχυτητα μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

φιλε Jimmy η sylvania ειναι η εταιρια που φτιαχνει τις συγκεκριμενες λαμπες για λογαρισμο της ati και αλλων εταιριων που εμπορευονται ενυδρειακα προιντα οπως korallen zuncth κτλ!

vales_red εχεις δικιο!!!

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια ερωτησουλα , παρελαβα τις δυο ΑΤΙ (blue και aquablue) 39watt.

To ενυδρειο μου ειναι 210 λιτρα , ειναι καλα οι δυο 39w ? δηλαδη συνολο 78 watt σε 210 λιτρα (fish only) ??

Απλα επειδη ειχα και εχω θεμα με bryopsis και ισως εφταιγε ο φωτισμος , προκειμενου να μην εχω αλλα προβληματα με αλγες να τις αυξησω τις λαμπες για τα 210 λιτρα και να βαλω αλλη μια η δεν χρειαζεται??

και αν ναι πια απο τις ΑΤΙ μου προτείνεται να μπει σε συνδυασμο με την blue και την aquablue ?

Link to comment
Share on other sites

αφου προκειται για fish only εισαι πολυ καλα αν και θα πρεπε να το πεις απο πριν οτι προκειται για fish only να σου πω συγκεκριμενς λαμπες(4ευρω η μια)να παρεις απο καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου!!!πχ osram 880 lumilux de luxe κτλ

Link to comment
Share on other sites

ok , δεν πειράζει . Τοτε με τις ΑΤΙ ειμαι κορυφη. Δεν ειναι τοσο το θεμα για 10 ευρω παραπανω αν ειναι να εχω κατι καλο και για τις ΑΤΙ εχω διαβασει παρα πολυ καλα λογια , πηστευω θα δω καλυτερα χρωματα απο τις aquamedic που χα παλια. (δεν τις εχω παραλαβει ακομη , ειναι στην courier)

Πριν καμια βδομαδα εδωσα τις παλιες που ειχα και μεχρι να ερθουν οι ΑΤΙ , τρεχει μονο μια λευκη οπως αυτη που λεες ( Osram lumilux cool white 21w γραφει επανω) , αλλα θυμαμαι οταν την ειχα παρει απο συναιτ. ηλεκτρολόγων η 21Watt (86cm) ηταν η μεγαλυτερη σε μηκος που μου xωραγε στο καπακι. Μετα ειχε 45 watt και ηταν 1.20cm , το καπακι ειναι 1μετρο.

Γιαυτο τοτε παραγγειλα τις 39watt Αquamedic που ειναι στα 86cm απο petculumus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...