Jump to content

Πρωτο Ενυδρειο


panos-egaleo

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολη την παρεα του Aquazone ξερω πολυ θα πειτε τι καθετε και γραφει τετοια ωρα ο τρελος ομως τωρα τελειωσα το ψαξιμο στο φορουμ για να ειμαι σιγουρους πως δεν εχει ρωτησει καποιος το ιδιο με εμενα λοιπον. Σαν νεος στο χομπυ βρεθηκα ξαφνικα με 3 χρυσοψαρα (orlanda απο οσο μου ειπαν καποιοι που θελησαν να με βοηθησουν στο τσατ και τους ευχαριστω πολυ) τα οποια υποφερουν για αρχη μεσα σε μια γυαλα αρκετα μικρη μολις λοιπον συνηδητοποιησα το εγκλημα που διαπρατω αποφασησα να προμηθευτω ενα ενυδριο ετσι βρηκα μια αγκελια για ενα 100 λιτρο σε καλη τιμη και με εξοπλισμο και πιστεψα πως αυτα τα μικρα ψαρακια θα κανουν παρτυ εκει μεσα μετα πληροφορηθηκα ομως οτι ειμαι στα ορια χωρου. Μιλωντας λοιπον στο chat μαθενω για το μπολι και πως να ξεκηνησω το ενυδρειο μου τωρα ομως μου γεννιουντε οι εξης αποριες το ενυδριο που θα παρω ειναι σε λειτουργα οποτε υπαρχει μπολι μεσα στο φιλτρο του ειναι αρκετο αυτο το μπολι για το ενυδριο που θα στησω εγω και να παραλυψω την διαδικασια στρωσιματος του ενυδριου ???? Επισης μπορω να βαλω και καποιο αλλο οργανισμο μεσα στο ενυδρειο οπως καποιο φυτο η καποια σαλιγαρακια ωστε να μου διατηρουν το εννυδρειο ποιο καθαρο για καιρο ??? Και τελος ποια τεστ πρωτηνετε να αγορασω τωρα για αρχη (οσο ποιο οικονομικα γινετε) ωστε να ειμαι σιγουρος πως δεν θα σκοτωσω αθελα μου τα ψαρακια που ιδη εχω ταλεπορισει

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων για το χρονο σας,

Πανος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολη την παρεα του Aquazone ξερω πολυ θα πειτε τι καθετε και γραφει τετοια ωρα ο τρελος ομως τωρα τελειωσα το ψαξιμο στο φορουμ για να ειμαι σιγουρους πως δεν εχει ρωτησει καποιος το ιδιο με εμενα λοιπον. Σαν νεος στο χομπυ βρεθηκα ξαφνικα με 3 χρυσοψαρα (orlanda απο οσο μου ειπαν καποιοι που θελησαν να με βοηθησουν στο τσατ και τους ευχαριστω πολυ) τα οποια υποφερουν για αρχη μεσα σε μια γυαλα αρκετα μικρη μολις λοιπον συνηδητοποιησα το εγκλημα που διαπρατω αποφασησα να προμηθευτω ενα ενυδριο ετσι βρηκα μια αγκελια για ενα 100 λιτρο σε καλη τιμη και με εξοπλισμο και πιστεψα πως αυτα τα μικρα ψαρακια θα κανουν παρτυ εκει μεσα μετα πληροφορηθηκα ομως οτι ειμαι στα ορια χωρου. Μιλωντας λοιπον στο chat μαθενω για το μπολι και πως να ξεκηνησω το ενυδρειο μου τωρα ομως μου γεννιουντε οι εξης αποριες το ενυδριο που θα παρω ειναι σε λειτουργα οποτε υπαρχει μπολι μεσα στο φιλτρο του ειναι αρκετο αυτο το μπολι για το ενυδριο που θα στησω εγω και να παραλυψω την διαδικασια στρωσιματος του ενυδριου ???? Εφόσον το φίλτρο είναι πακέτο με το ενυδρείο τότε καλύπτει τις ανάγκες των λίτρων, αλλά θα σου πρότεινα καθαρά προληπτικά να το λειτουργήσεις μόνο του για μία εβδομάδα προσθέτοντας και βακτήρια. Όπως λες και εσύ γνωρίζεις όμως πως από λίτρα και χώρο ΔΕΝ.... Επισης μπορω να βαλω και καποιο αλλο οργανισμο μεσα στο ενυδρειο οπως καποιο φυτο η καποια σαλιγαρακια ωστε να μου διατηρουν το εννυδρειο ποιο καθαρο για καιρο ??? Μπορείς αλλά να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα προτιμούν φυτάκια για το καθημερινό της γεύμα και γρήγορα μπορεί να βρεθείς μόνο με τα κοτσάνια. Για τα σαλιγκαράκια ψάξε και βρες κάποια που θα ταιριάζουν με αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Και τελος ποια τεστ πρωτηνετε να αγορασω τωρα για αρχη (οσο ποιο οικονομικα γινετε) ωστε να ειμαι σιγουρος πως δεν θα σκοτωσω αθελα μου τα ψαρακια που ιδη εχω ταλεπορισει. Απ' ότι καταλαβαίνω μιλάς για τεστ που θα μετράς τις παραμέτρους του νερού. Γιατί να σκοτώσεις τα ψαράκια? Τα τεστ γίνονται εξωτερικά με δείγμα νερού και όχι μέσα στο ενυδρείο. Μάρκες υπάρχουν πολλές με τα αρνητικά και τα θετικά της η κάθε μία. Δεν θέλω να σου προτείνω κάποια που πιθανόν να σε δυσκολέψει να την "διαβάσεις". Ξεκίνα πειραματικά και βλέπεις, αλλά να ξέρεις ότι τα υγρά τεστ αν και ακριβότερα είναι περισσότερο αξιόπιστα από στα sticks...

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων για το χρονο σας,

Πανος

Καλή σου μέρα και χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απανρησεις σας το ενυδρειο αποφασησα τελικα να το στρωσο λιγο με καποια βακτηρια για λιγες μερες για να ειμαι 100% σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...