Jump to content

Rio 240 Malawi Η Taganika?


ababapanos

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω σε ένα rio 240 , είναι απαγορευτικά τα λίτρα για Malawi? και γενικά είμαι μπερδεμενος και δεν ξέρω τι να επιλέξω. έχω διαβάσει ότι σε Malawi είναι πιο ωραία τα χρώματα, αλλα σε taganika είναι πιο εύκολα αλλα και σε συμπεριφορά. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οχι,εχεις αρκετες επιλογες,Μπορεις να βαλεις δυο χαρεμια 1+3η μια ομαδα 8-10 κοπαδοψαρων,οπως ντεμασονι,Αν θελεις τανγκανικα,εγω θα σου προτεινα καλβους.Αλλα πες μας και το μηκος για να ειμαστε σιγουροι :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας...γινόμαστε πολλοί οι αφρικάνοι και μου αρέσει!

Όπως σου είπε και ο kixlidatos πιο πάνω έχεις πολλές επιλογές..με 1.20 μήκος μπορείς να κάνεις πολλά και ωραία πράγματα!Έχεις ξεχωρίσει κάποια ψαράκια που να σου αρέσουν;Αρχικά,απλά να ξέρεις οτι δεν μπορείς να βάλεις ψάρια από διαφορετικές λίμνες..οπότε ή από λίμνη malawi ή από tanganyika!

Link to comment
Share on other sites

εγω ετημαζω ενα ενυδρειο σαν το δικο σου για να αναστησω το παλιο μου ενυδρειο που ειχα με μαλαουι... προτηνω μαλαουι !!! πολυ κινηση-χρωμα και ζωηραδα! αν ειχες μεγαλυτερο ενυδρειο θα σου ελεγα για τανκανικα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχω δει μεχρι τωρα και μου αρεσουν σαν χρωμα και σαν ομορφια ειναι τα lampidochromis yellow (αν τα γραφω σωστα) ... αλλα δεν ξερω αν ειναι ευκολα ψαρια, αν ειναι ειρηνικα με αλους συγκατικους , κλπ... επεισης σε θεμα αναπαραγωγης πια ειδη θεωρουντε ποιο ευκολα στο να κανουν γενα?

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχω δει μεχρι τωρα και μου αρεσουν σαν χρωμα και σαν ομορφια ειναι τα lampidochromis yellow (αν τα γραφω σωστα) ... αλλα δεν ξερω αν ειναι ευκολα ψαρια, αν ειναι ειρηνικα με αλους συγκατικους , κλπ... επεισης σε θεμα αναπαραγωγης πια ειδη θεωρουντε ποιο ευκολα στο να κανουν γενα?

ευχαριστω και παλι!

Θεωρητικά λέω θεωρητικά θεωρούνται σχετικά ήρεμα ,βέβαια να πούμε την αλήθεια ηρεμία και Αφρική δεν πάνε μαζί.Θεωρούνται έυκολα ψάρια για αναπαραγωγή.Το πως συμπεριφέρονται με άλλα ψάρια και αυτό θεωρητικά είνια ψάρια που δεν ενοχλούν πολύ.Με το σωστό aquascaping και τους σωστούς ας πούμε συγκάτοικους τα πράγματα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

τα λαμπιντος ειναι τα πιο συνηθησμενα στο χομπι των αφρικανων..μπορεις να τα συνδηασεις με καποιο μπλε ψαρι για αντιθεση για να εχεις ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα! με σωστο aquascaping οπως λεει και ο κυριος Σωκρατης...

Link to comment
Share on other sites

εγω ετημαζω ενα ενυδρειο σαν το δικο σου για να αναστησω το παλιο μου ενυδρειο που ειχα με μαλαουι... προτηνω μαλαουι !!! πολυ κινηση-χρωμα και ζωηραδα! αν ειχες μεγαλυτερο ενυδρειο θα σου ελεγα για τανκανικα...

Τι εγινε αγορινα.αναπολουμε τα παλια μας λιμερια?Ωραιες η φροντοζες αλλα η malaw δεν παιζετε :D

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε λιγο για την αμμο

βρισκω απο WI

1. AMMOLIT ΜΠΕΖ ΦΥΣΙΚΗ ΑΜΜΟΣ ΨΙΛΗ 0.1-.06mm 5KG = 4 euro

2. RWS ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ 0.6mm 5KG = 4 euro

3. FLC ΚΑΦΕ ΜΠΕΖ ΦΥΣΙΚΗ ΑΜΜΟΣ & ΧΑΛΙΚΙ 0.4-0.8mm 5KG = 4 euro

4. AMMOLIT ΜΠΕΖ ΦΥΣΙΚΗ ΑΜΜΟΣ ΨΙΛΗ 0.1-.03mm 5KG = 4 euro

5. ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ AKW 0.7-1.2MM SNOW WHITE 923 5KG =11 euro

ποια ειναι καλυτερη για κιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Πας σε μια καθαρη παραλια και μαζευεις αμμο .Την κοσκινιζεις να φυγει το πολυ ψυλο,ειναι τζαμπα σου ενεβαζεικαι τις σκληροτητες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα να μαζεψω απο παραλια για πολλους λογους. Απο τις παραπανω που ποσταρα καμια δεν ειναι καλη για αγορα? και περιπου ποσα κιλα χριαζομαι για 240 λιτρα (1.20χ46χ50)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να εισαι σε νησι,εχεις σκληρα νερα,οποτε οποια και να βαλεις ειναι καλη,πλεον ειναι θεμα γουστου.παντος να ξερεις η αμμο θαλασσης δειχνει πολυ ομορφα μεσα

Link to comment
Share on other sites

ποπο αρκετα ειναι τελικα, νομιζα οτι με περιπου 20, 25 κιλα θα ειμουν καλα...

οποτε? :bigemo_harabe_net-72: πας πλατεια :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

60 με 70 κιλα τα θελεις για να εχεις 6 με 7 ποντους παχος

Να με συγχωρείτε αλλά εγώ με 50 κιλα κάλυψα το RIO 400 150 *50 ΕΠΙΦΆΝΕΙΑ ,ο φίλος με RIO 240 ΜΕ 120 * 41 επιφάνεια θέλει 60-70 κιλά ; μαλλον υπέρβολή ,λοιπόν αγαπητέ φίλε όπως καταλαβαίνεις το πολύ 50 κιλά μάλλον είσαι καλυμένος :) και τα 50 πολλά είναι

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

60 με 70 κιλα τα θελεις για να εχεις 6 με 7 ποντους παχος

εγώ στο RIO 300 έβαλα 40 κιλά άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα οπως δοκιμαζα να γεμισω λιγο νερο για το καθαρισμα του ενυδρειου ( οχι πολυ 5-6 ποτηρια νερο ) παρατηρω οτι οπως πεφτει το νερο στο ενυδρειο το περισσοτερο κυλαει προς την μια πλευρα. Ισως ειναι η ιδεα μου αλλα ισως το πατωμα μου εχει μια πολυ ελαφρα κλιση και δεν ειναι απολυτα επιπεδο? δεν ξερω, μπορει να λεω και βλακιες... Αλλα θελω να ρωτησω αν συμβαινει κατι τετοιο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στο μελον?

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Photo%2028-1-12%202%2021%2039%20%CF%80.%CE%BC..jpg

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Photo%2028-1-12%202%2021%2024%20%CF%80.%CE%BC..jpg

Εδω σας δειχνω πως ακουμπαει το ενυδρειο πανω στην βαση , και στην τελευταια φωτο την βαση πως παταει στο πατωμα. Αν δειτε κατι υποπτο η λαθος πειτε μου

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Photo%2028-1-12%202%2030%2007%20%CF%80.%CE%BC..jpg

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Photo%2028-1-12%202%2030%2019%20%CF%80.%CE%BC..jpg

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Photo%2028-1-12%202%2030%2031%20%CF%80.%CE%BC..jpg

Link to comment
Share on other sites

με ματι δεν μπορουμε να καταλαβουμε και πολλα.Γιαυτο παρε ενα αλφαδι ,τουλλαχιστον να ειναι 50 ποντους,και αλφαδιασετο.Ειναι σημαντικο να ειναι αλφαδιασμενο,για πολλους λογους

Link to comment
Share on other sites

και στην περιπτωση που δεν ειναι 100% ισιο πως θα μπορουσα να το αλφαδιασω? να βαλω χαρτακια στα ποδαρακια τις βασεις μεχρι να ερθει στα ισα?

Link to comment
Share on other sites

Με χαρτακια δεν θα κανεις δουλια,γιατι βρεχονται .Παρε αλφαδι και πες μας ποση ειναι η κλιση και θα τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...