Jump to content

Θερμανση Βιομαζας-Τα Γνωστα Σε Πολλους Πλεον Pellets


Recommended Posts

Αρα και η ξυλοσομπα που λεω να βαλω του χρονου ειναι νομιμη αφου επιτρεπεται η καυση βιομαζας και δεν θα ειναι το κυριο μεσο θερμανσης (λεμε τωρα...).

Επιμενω τοσο για ξυλοσομπα γιατι εχω τζαμπα ξυλα...

Το θέμα είναι για πόσο θα έχεις ξύλα. Ηδη στην αγορά δεν υπάρχει ούτε κλαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οσο εχω τα χτηματα μου... Αρα για ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ....

θα μπορουσες να γινει μαγκας και μικροπαραγωγος πελλετ με κεφαλαιο οχι πανω απο 1000 ευρω για 2 μηχανακια.απο οτι διαβασα με 200 εργατοωρες δουλειας σου,μπορεις να βγαλεις περιπου 7-8 τονους πελλετ.με τιμη τονου στην παλετα απο 250-320 ευρω μιλαμε για καλο μεροκαματο.ψαξτο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως τον ανακαλέσανε τον νόμο για την βιομάζα. Πάντως απαγορευότανε μέχρι πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να γινει μαγκας και μικροπαραγωγος πελλετ με κεφαλαιο οχι πανω απο 1000 ευρω για 2 μηχανακια.απο οτι διαβασα με 200 εργατοωρες δουλειας σου,μπορεις να βγαλεις περιπου 7-8 τονους πελλετ.με τιμη τονου στην παλετα απο 250-320 ευρω μιλαμε για καλο μεροκαματο.ψαξτο...

Βαλε κανενα λινκ Klaz μια που το θεμα ειναι ενδιαφερων!!!

Και μια που μιλαμε για καυσιμα, μολις σημερα εσκασα ενα χιλιαρικο για να βαλω ενα τονο πετρέλαιο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα λινκ Klaz μια που το θεμα ειναι ενδιαφερων!!!

Και μια που μιλαμε για καυσιμα, μολις σημερα εσκασα ενα χιλιαρικο για να βαλω ενα τονο πετρέλαιο.

Ρε παιδιά, αυτός έχει λεφτάααααα!!!!! :thaman: Προχθές ζήτησα από τον βενζινά να μου φέρει 200 λίτρα πετρέλαιο και με ρώτησε: "Είναι μεγάλος ο λεκές????" :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να ''ανοιξετε'' τα ματια σας παρακατω και να παρετε ιδεες μπολικες.στρωθειτε στο διαβασμα.

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808

http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&view=showcat&catid=19&Itemid=80

και πως μπορει καποιος που εχει προσβαση σε πρωτες υλες να φτιαξει το δικο του πελλετ.

http://www.hellaspellet.com/viewtopic.php?f=26&t=326

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ψαχνομαι γενικως καθως κατα τα τη γνωμη μου εκτος απο το πελλετ,που ναι μεν ειναι οικολογικο αλλα καθοτι νεο προιον στη χωρα μας θελει απιστευτα καλη ερευνα αγορας και για το μηχανημα καυσης που θα επιλεξεις αλλα και για το πελλετ σαν καυσιμο απο πολλους τυχαρπαστους-λαμογια εμπορους μαστορες κλπ που μυρισαν χρημα και γεμισε ο τοπος οπως στα βιντεοκλαμπ τη δεκαετια του 80.

εδω λοιπον που ζω δεν υπαρχει ακομη φυσικο αεριο,αρα δεν το υπολογιζω.το πετρελαιο θα φθασει τους επομενους μηνες τη τιμη του π.κινησης αρα πανω απο 1,5 ευρω το λιτρο ,και αρα πλεον το ξεχναμε,

αρα μενει

1)ξυλο

2)προιοντα βιομαζας=πελλετ,ελαιοπυρηνες,κουκουτσια κλπ(με τα 2 τελευταια,αγνωστο πως μπορουν να βρεθουν,και σε τι τιμες..)

3)αντλιες θερμανσης.

αρχιζω την δικη μου αναλυση.

ξυλο.προσωπικα ειμαι κατα της καυσης του για πολλους λογους.αρχικα επειδη δεν ειναι καθολου οικολογικο, πρεπει να διαθεσει κανεις τεραστιους αποθηκευτικους χωρους για να παρει και να εχει στεγνους πολλους τονους για το χειμωνα,οσο λοιπον και να παρεις παλι τελικα θα προμηθευθεις νωπο ξυλο για καυση καποια στιγμη μεσα στο χειμωνα που ειναι και το χειροτεροκαι για την τσεπη σου(λογω του εξτρα βαρους),αλλα και εις βαρος της καμιναδας η οποια θα δεχθει υπερβολικη βρωμια με αποτελεσμα να χρειαζεται πολυ σωστη συντηρηση για να μην παρει φωτια το σπιτι μας....

πελλετ.πανικος στην αγορα.δεν ξερεις τι να διαλεξεις τι να αποφυγεις.....η καταναλωση σε αρκετους εχει βγει περισσοτερο απο τον κανονα του 1 τονος πετρελαιο= 2 τονοι πελλετ.ισως φταιει και ο πολυ αγριος φετινος χειμωνας....

αντλιες θερμοτητος.οικολογικο,αρκετα ακριβο στην αγορα του,χρησιμοπιει τον εξωτερικο αερα για να μας ζεστανει το νερο στα σωματα.στις βορειες χωρες το χρησιμοποιουνε πολλα χρονια,εδω ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο....προς το παρων λεγεται πως συγκριτικα με το πετρελαιο μας δινει πανω απο 50% οικονομια.το θεμα ειναι πως στη χωρα μας ολα ειναι ρευστα και ειναι αγνωστο αν ανεβει η κιλοβατωρα και ποσες φορες στο κοντινο μελλον......

αντε τωρα και εν μεσω κρισης να βρεις τροπο να ζεστανεις τα κοκαλακια σου οικονομικα τον επομενο πολυ δυσκολο χειμωνα που θα ερθει....

Link to comment
Share on other sites

ψαχνομαι γενικως καθως κατα τα τη γνωμη μου εκτος απο το πελλετ,που ναι μεν ειναι οικολογικο αλλα καθοτι νεο προιον στη χωρα μας θελει απιστευτα καλη ερευνα αγορας και για το μηχανημα καυσης που θα επιλεξεις αλλα και για το πελλετ σαν καυσιμο απο πολλους τυχαρπαστους-λαμογια εμπορους μαστορες κλπ που μυρισαν χρημα και γεμισε ο τοπος οπως στα βιντεοκλαμπ τη δεκαετια του 80.

εδω λοιπον που ζω δεν υπαρχει ακομη φυσικο αεριο,αρα δεν το υπολογιζω.το πετρελαιο θα φθασει τους επομενους μηνες τη τιμη του π.κινησης αρα πανω απο 1,5 ευρω το λιτρο ,και αρα πλεον το ξεχναμε,

αρα μενει

1)ξυλο

2)προιοντα βιομαζας=πελλετ,ελαιοπυρηνες,κουκουτσια κλπ(με τα 2 τελευταια,αγνωστο πως μπορουν να βρεθουν,και σε τι τιμες..)

3)αντλιες θερμανσης.

αρχιζω την δικη μου αναλυση.

ξυλο.προσωπικα ειμαι κατα της καυσης του για πολλους λογους.αρχικα επειδη δεν ειναι καθολου οικολογικο, πρεπει να διαθεσει κανεις τεραστιους αποθηκευτικους χωρους για να παρει και να εχει στεγνους πολλους τονους για το χειμωνα,οσο λοιπον και να παρεις παλι τελικα θα προμηθευθεις νωπο ξυλο για καυση καποια στιγμη μεσα στο χειμωνα που ειναι και το χειροτεροκαι για την τσεπη σου(λογω του εξτρα βαρους),αλλα και εις βαρος της καμιναδας η οποια θα δεχθει υπερβολικη βρωμια με αποτελεσμα να χρειαζεται πολυ σωστη συντηρηση για να μην παρει φωτια το σπιτι μας....

πελλετ.πανικος στην αγορα.δεν ξερεις τι να διαλεξεις τι να αποφυγεις.....η καταναλωση σε αρκετους εχει βγει περισσοτερο απο τον κανονα του 1 τονος πετρελαιο= 2 τονοι πελλετ.ισως φταιει και ο πολυ αγριος φετινος χειμωνας....

αντλιες θερμοτητος.οικολογικο,αρκετα ακριβο στην αγορα του,χρησιμοπιει τον εξωτερικο αερα για να μας ζεστανει το νερο στα σωματα.στις βορειες χωρες το χρησιμοποιουνε πολλα χρονια,εδω ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο....προς το παρων λεγεται πως συγκριτικα με το πετρελαιο μας δινει πανω απο 50% οικονομια.το θεμα ειναι πως στη χωρα μας ολα ειναι ρευστα και ειναι αγνωστο αν ανεβει η κιλοβατωρα και ποσες φορες στο κοντινο μελλον......

αντε τωρα και εν μεσω κρισης να βρεις τροπο να ζεστανεις τα κοκαλακια σου οικονομικα τον επομενο πολυ δυσκολο χειμωνα που θα ερθει....

Οι λέβητες με τεχνολογία αντλίας θερμότητας, μάλλον είναι η πιο οικονομική λύση όσον αφορά το κόστος λειτουργίας. Ενδεικτικά να πω οτι οι αντλίες θερμότητας τύπου Inverter, καταναλώνουν 1 Kw για να σου μεταφέρουν μέχρι και 4 Kw θερμότητας. Ομως το κόστος της αχρικής εγκατάστασης μια αξιόλογης τέτοιας μονάδας, μπορεί να αγγίξει και τα 10.000€!!!

Η αλήθεια είναι οτι με το πέλλετ κυριαρχεί ένα χάος. Πέραν του ότι τα συστήματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι σχετικά ακριβά, έχουν κυκλοφορήσει και άθλιας ποιότητας πέλλετ, τα οποία δημιουργούν πολλά προβλήματα. Τις τελευταίες μέρες, όμως, έχει ξεκαθαρίσει το τοπιο και ο κόσμος έχει μάθει να ξεχωρίζει το καλό πέλλετ. Πράγματι η διαφορά τιμής σε σχέση με το πετρέλαιο είναι το 50%, με πραγματικές μετρήσεις και απο ιδία εμπειρία. Ομως το αρχικό κόστος εγκατάστασης το σκέφτεται ο καταναλωτής.

Εδώ και σχεδόν δύο χρόνια συνεργάζομαι με μία εταιρία (εγώ τους κάνω τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και συνδέσεις), στην οποία μετά από ενάμιση χρόνο έρευνας και δοκιμών, κατέληξε σε ένα πιστοποιημένο καυστήρα πέλλετ (που κατασκευάζεται εξολοκλήρου εδώ), ο οποίος προσαρμόζεται σε ήδη υπάρχοντα λέβητα πετρελαίου (ήταν η απαραίτητη προϋπόθεση της αρχικής σχεδίασης). Το πλεονέκτημα είναι το χαμηλό κόστος αρχικής εγκατάστασης, όμως υπάρχει η σχετική δυσκολία του ανοίγματος της πόρτας του λέβητα για τον καθαρισμό (κάθε 3~10 ημέρες) η οποιά σε έναν τέτοιο λέβητα δεν είναι σχεδιασμένη για τακτικό άνοιγμα.

Για αυτό τον λόγο, επίσης, προσαρμόσανε το καυστήρα και σε ένα λέβητα ξύλου (Ελληνικής λεβητοποιίας στην Θεσσαλονίκη), για μια πιο ολοκληρωμένη λύση, που ο καθαρισμός είναι μια πολύ εύκολη υπόθεση (της τάξεως των 2 λεπτών), επειδή ακριβώς ο συγκεκριμένος ξυλολέβητας είναι σχεδιασμένος ώστε η πρόσβαση στο εσωτερικό του να είναι αστεία υπόθεση. Εχει το πελεονέκτημα οτι μπορεί να κάψει ανα πάσα στιγμή και ξύλα, επιλέγοντας το ανάλογο πρόγραμμα στο καυστήρα, ώστε να δουλέυει σαν ανεμιστήρας. Το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από άριστο. Το κόστος συναγωνίζεται άνετα αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Το γεγονός οτι είναι ελληνικής κατασκευής, η τεχνική υποστήριξη σε ανταλλακτικά είναι άμεση.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μας καποιο λινκ να δουμε σχετικα φιλε πετρο.εδω μεσα ανοιχτηκε αυτο το θεμα για να ξεστραβωθουμε λιγο στις νεες πηγες θερμανσης.καλο για ολους μας ειναι να την ψαχνουμε λιγο.ο επομενος χειμωνας θα ειναι πολυ δυσκολος για ολους...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικο/ασχετο...

Μου ειπαν οτι υπαρχει καποιο μηχανημα??? κοπιδι??? με το οποιο τρυπας τον τοιχο για να περασει το μπουρι της σομπας.

Ξερει καποιος πως λετεται??? Που το βρισκω??? Καποιο λινκ...

Link to comment
Share on other sites

βαλε μας καποιο λινκ να δουμε σχετικα φιλε πετρο.εδω μεσα ανοιχτηκε αυτο το θεμα για να ξεστραβωθουμε λιγο στις νεες πηγες θερμανσης.καλο για ολους μας ειναι να την ψαχνουμε λιγο.ο επομενος χειμωνας θα ειναι πολυ δυσκολος για ολους...

εδώ είναι το site της εταιρίας. www.pyrpel.gr είναι ακόμη υπο κατασκευή.

εδώ έχω ανεβάσει video που δείχνει την λειτουργία του εν λόγω καυστήρα.

το τελευταίο video είναι από τις εγκαταστάσεις των λουτρών λαγκαδά. εκεί έχουν μπει δύο μονάδες των 50.000 Kcal/h παράλληλα για την θέρμανση των δωματίων του ξενοδοχείου.

Και μια φωτό του καυστήρα με τον καινούργιο λέβητα

post-44496-0-60504500-1331757947_thumb.jpg

Αν θεωρηθεί διαφήμιση,παρακαλώ τους mod να το διαγράψουν.

Να ρωτησω κατι σχετικο/ασχετο...

Μου ειπαν οτι υπαρχει καποιο μηχανημα??? κοπιδι??? με το οποιο τρυπας τον τοιχο για να περασει το μπουρι της σομπας.

Ξερει καποιος πως λετεται??? Που το βρισκω??? Καποιο λινκ...

Λέγεται "ποτηροτρύπανο" για τούβλο, σε όποια διάμετρο θέλεις. Ομως θα χρειαστείς ένα σχετικά καλό δράπανο.

Έγινε επεξεργασία - ΠΕΤΡΟΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...