Jump to content

ετοιμα ζευγαρια


sotos

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις ετοιμα ζευγαρια αναπαραγωγης δισκων.

Κανονικα με την κοινη λογοκη θα πρεπει να εινα ζευγαρια που εχουν γεννηση εκκολαψη και μεγαλωσει τα μικρα!

Γιατι αλλο να γεναει ενα ψαρι μονο και αλλο να ειναι καλος γονιος και να τελειωνει την αποστολη του τελεια!

Σαν λυση αυτη η σκεψη ειναι καλη και κατα ποσο συμφερει η αγορα τους και κατα ποσο μπορει να εισαι σιγουρος οτι το ζευγαρι θα ειναι τελειο?

Το ρωταω αυτο γιατι πολλες φορες τα περισσοτερα προβληματα τα δημιουργουν οι γονεις λογο της νεοτητας και της απειριας τους παρα απο του παραμετρους του νερου που λιγο πολυ οσοι διατηρουμε δισκους τα ξερουμε. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

An to zitoumeno einai h ektrofi ,tote 8a sumfoniso mazi sou Soto.Ostoso gia mena itan proklisi na agoraso 6,7Discakia peripou 5,6cm to ka8ena kai me ti dia rkeia tou xronou na ta blepo pos mega lonoun pos flirtaroun paratirontas, ti koinonia tous apo konta ki an argotera apo autata 6-7 dimiourgi8oun zeugarakia tote akomi kalutera kai sunexizoume.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που με αυτόν τον τρόπο δεν είναι σίγουρο οτι θα σου κάτσει ζευγάρι! Δεν ξέρω αν διαφωνείται!?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που με αυτόν τον τρόπο δεν είναι σίγουρο οτι θα σου κάτσει ζευγάρι! Δεν ξέρω αν διαφωνείται!?

Gia na eimai eilikrinis kai ego to fobamai.Kapote o Klaz eixe pei oti apo tous 9 Discous pou exei mono enas einai arsenikos.....Fantasou tuxi e;Alla den exo para mono na perimeno kai na elpizo.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, όταν αγοράζεις ένα έτοιμο ζευγάρι.

Ο βασικός λόγος, είναι ότι είναι δύσκολο ένας παραγωγός να πουλήσει ένα καλό και αποδοτικό ζευγάρι του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά λέγοντας ζευγάρι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έμπειρο και να μπορεί να κρατάει και να μεγαλώνει τα μικρά. Τις περισσότερες φορές όταν λένε ζευγάρι εννοούνε για "ζευγάρι", δηλ. ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Ακόμα και οι μεγάλοι εκτροφείς χρησιμοποιούν άλλα ζευγάρια για τη γέννηση των μικρών και άλλα για το μεγάλωμά τους, οπότε ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι ζευγάρι είναι αυτό που αγοράζεις...

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται με τα πιστοποιημένα ζευγάρια που έχω ακούσει κατά καιρούς σε αρκετά υψηλότερες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω και εγω τα λεγοντας πιστοποιημενα ζευγαρια που κατα καιρους εχουμε δει σε μαγαζια με 200 και 300 ευρω το ζευγαρι ειναι ακριβως οτι ειπε ο istellas δηλ οτι εχουν γεννησει αυγα και ειναι γονιμοποιημενα δηλ οτι ειναι πιστοποιημενα ζευγαρι δηλ αρσενικο και θυληκο πραγμα φαινεται 100% μονο κατα την διαδικασια της αναπαρωγης και μεχρι εκει οχι οτι δεν τρωνε τα αυγα και οτι μεγαλωνουν τα μικρα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω και εγω τα λεγοντας πιστοποιημενα ζευγαρια που κατα καιρους εχουμε δει σε μαγαζια με 200 και 300 ευρω το ζευγαρι ειναι ακριβως οτι ειπε ο istellas δηλ οτι εχουν γεννησει αυγα και ειναι γονιμοποιημενα δηλ οτι ειναι πιστοποιημενα ζευγαρι δηλ αρσενικο και θυληκο πραγμα φαινεται 100% μονο κατα την διαδικασια της αναπαρωγης και μεχρι εκει οχι οτι δεν τρωνε τα αυγα και οτι μεγαλωνουν τα μικρα μια χαρα.

Aυτη τη στιγμη σε ενα καταστημα πωληται ενα ζευγαρι blou daimond stedker 600 ευρω το οποιο εχει κανει γεννες με μεγαλη επυτηχια.Και ο μαγαζατορας μου ειπε ο λογος που ειναι τοσο ακριβο δεν ειναι μονο οτι ειναι καλο ζευγαρι αλλα εχει και διαφορετικη γραμμη αιματος!Δεν θυμαμαι τωρα πως ειναι οι ονομασιες αλλα θα τον ξαναρωτησω για να μου πειτε τη γνωμη σας.

Παντως δεν ηξερα οτι παιζει ρολο και η γραμμη αιματος στα ψαρια αν ξερει παρακαλω κατι κανεις ας το γραψει γιατι συνηθως ολοι αγοραζουμε μικρα δισκακια απο μια εισαγωγη που πιθανον να ειναι απο την ιδια γεννα!Τι γινεται αν το ζευγαρι ειναι αδερφακια?μηπως εκφυλιζεται το ειδος? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη στιγμη σε ενα καταστημα πωληται ενα ζευγαρι blou daimond stedker 600 ευρω το οποιο εχει κανει γεννες με μεγαλη επυτηχια.Και ο μαγαζατορας μου ειπε ο λογος που ειναι τοσο ακριβο δεν ειναι μονο οτι ειναι καλο ζευγαρι αλλα εχει και διαφορετικη γραμμη αιματος!Δεν θυμαμαι τωρα πως ειναι οι ονομασιες αλλα θα τον ξαναρωτησω για να μου πειτε τη γνωμη σας.

Παντως δεν ηξερα οτι παιζει ρολο και η γραμμη αιματος στα ψαρια αν ξερει παρακαλω κατι κανεις ας το γραψει γιατι συνηθως ολοι αγοραζουμε μικρα δισκακια απο μια εισαγωγη που πιθανον να ειναι απο την ιδια γεννα!Τι γινεται αν το ζευγαρι ειναι αδερφακια?μηπως εκφυλιζεται το ειδος? :welcome:

ολα ειναι στην τελικη ενα πρωτοχρονιατικο λάχειο,αφου κανεις δεν ξερει,η δεν εχει τα απαιτουμενα εγγραφα που πιστοποιουν αυτα που λεει.....

τα 600 κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι υπερβολικο ποσο,.....τωρα για τον εκφυλισμο που ρωτας φιλε μου.....ειναι ενα προβλημα το οποιο ειναι σιγουρα υπαρκτο..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι στην τελικη ενα πρωτοχρονιατικο λάχειο,αφου κανεις δεν ξερει,η δεν εχει τα απαιτουμενα εγγραφα που πιστοποιουν αυτα που λεει.....

τα 600 κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι υπερβολικο ποσο,.....τωρα για τον εκφυλισμο που ρωτας φιλε μου.....ειναι ενα προβλημα το οποιο ειναι σιγουρα υπαρκτο..... :welcome:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα της αιμομιξιας υπαρχει σε ολα τα ζωα του πλανητη γιατι να μην υπαρχει και στα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά λέγοντας ζευγάρι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι έμπειρο και να μπορεί να κρατάει και να μεγαλώνει τα μικρά. Τις περισσότερες φορές όταν λένε ζευγάρι εννοούνε για "ζευγάρι", δηλ. ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Ακόμα και οι μεγάλοι εκτροφείς χρησιμοποιούν άλλα ζευγάρια για τη γέννηση των μικρών και άλλα για το μεγάλωμά τους, οπότε ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι ζευγάρι είναι αυτό που αγοράζεις...

[/quoteο

οταν λες αλλα ζευγαρια για τη γεννηση και αλλα για το μεγαλωμα τους τι εννοεις,ενα ζευγαρι γενναει και μετα το παιρνουν και βαζουν αλλο να τα μεγαλωσει?Πως γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...